طراحی دوباره سایت یا انتقال سایت به سیستم مدیریت جدید، کاری سخت و غیر قابل تحمل هستش و به برنامه ریزی دقیق نیاز داره. اگه سایت از سئو خوب و مناسبی بهره مند نباشه، کار سخت تر هم می شه، اما وقتی که هر چیزی سر جای خود باشه و روند به درستی طی شه، بدون هیچ نگرانی می تونین وب سایتتون رو انتقال بدین و یا اونو دوباره طراحی کنین. در این مطلب نکات سئو در طراحی دوباره سایت رو می گیم.

برنامه ریزی

نداشتن سئو مناسب و توجه نکردن به اصول انتقال سایت، ممکنه فاجعه ای بزرگ رو به بار بیاره.

در این مطلب به بررسی نکات لازم قبل از انتقال سایت، در بین راه اندازی و پس از راه اندازی پراختیم. با رعایت اصول ذکرشده، اندازه خطر سئو و بارگذاری جدید سایت کاهش پیدا می کنه.

سرفصل محتوا

 • قبل از انتقال :
 • ۱٫ اهداف و برنامه پروژه
 • ۲٫ محتوا و ساختار اطلاعات
 • ۳٫ بهینه سازی داخلی سایت
 • ۴٫ ریدایرکتا
 • ۵٫ لینک از سایتای دیگه به سایت خود رو کنترل کنین
 • ۶٫ ایجاد محدودیت واسه صفحات خود
 • ۷٫ حساب کاربری  گوگل وبمستر
 • راه اندازی:
 • ۱٫ سئو رو در زمان طراحی دوباره و انتقال یادش نره
 • ۲٫ می تونین از سیستمای مدیریت محتوا استفاده کنین
 • پس از راه اندازی:
 • ۱٫ ریدایرکتا رو بررسی کنین
 • ۲٫ بررسی نسخه لایو
 • ۳٫ اعتبار سنجی کارکرد و کد
 • ۴٫ ارائه نقشه های XML سایت
 • ۵٫ نظارت
 • ۶٫ پیگیری سئو
 • کلام آخر

قبل از انتقال :

۱٫ اهداف و برنامه پروژه

مطمئنا، واسه طراحی دوباره سایت خود و یا انتقال سایت به سیستم محتوای جدید، دلایل راضی کننده ای دارین که شاید مثل یکی از دلایل زیر باشه:

 • واسه استفاده تجاری از سایت
 • بهبود تجربه کاربری
 • ابتکارهای بازاریابی
 • به روزرسانی و بهبود سئو

قبل از انتقال باید هدف مشخصی و دلیل راضی کننده ای داشته باشین.

پس از مشخص کردن هدف، باید به سراغ بررسی پتانسیلای موجود برید. باید اطمینان حاصل کرد که سایت تموم تواناییا و ویژگیای لازم واسه انتقال و یا طراحی دوباره رو داره.

بیشتر وب سایتا به دنبال یه طرح خاص و روش جدید هستن، مسئولیت طراحی پروژه جدید رو دوش شخص خاصی نیس، طراحی و یا انتقال سایت می تونه به وسیله یه فریلنسر انجام شه و یا گروهی از افراد شامل مدیر پروژه، مسئول تولید و یا مسئول بخش IT تشکیل شن و این روند به صورت گروهی طی شه.

پروژه در صورتی موفق می شه که مراحل سئو به درستی انجام شه و عواملی مثل زمان بندی، چک لیست کارای در حال انجام و انجام شده و کیفیت برنامه بررسی شه. باید توجه داشت که مراحل به درستی و با دقت انجام شه تا در هیچ بخشی با مشکل مواجه نشید.

۲٫ محتوا و ساختار اطلاعات

موضوع کلی سایت و موضوع مطالب زیرمجموعه در موفقیت سئو اثر مستقیم داره. قدم اول در جفت و جور محتوای خوب، چگونگی دسته بندی اونا هستش. در طراحی دوباره یا انتقال سایت باید به تغییرات ساختار محتوا، نقشه های سایت و برنامه تولید محتوا به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

اولین مسئله ای که باید به اون رسیدگی کرد، صفحات شامل مطالب مهمه. باید مطمئن شید که اصول سئو این صفحات به درستی رعایت شده و صفحه بدون هیچ مشکلی منتقل می شه. ارزش بعضی از صفحات به سئو اونا هستش، پس در نظر داشتن این مسئله در بعضی موارد حیاتیه.

مشکلی

با نقشه سایت الان خود کارکنید و در مراحل کار در نظر داشته باشین که نقشه سایت الان چه چیزایی کم داره و واسه نقشه جدید باید چه تواناییایی رو اضافه کرد. با به کار گیری این روش پله های بعدی انتقال سئو هم خیلی راحت انجام می شه.

واسه پیدا کردن تموم صفحات سایت، به کار گیری خزندهایی مثل Screaming Frog یا DeepCrawl پیشنهاد می شه.

۳٫ بهینه سازی داخلی سایت

در مرحله بعدی، باید کمی عمیق تر به مسئله نگاه کنیم، اهمیت رابطه محتوا باهدف جستجوگر، یکی از اصلی ترین نشونه های سئو خوبه. اگه بدونین که قراره در محتوا و ساختار جدید چه مسائلی رو بگید و چه تغییراتی اعمال شه، خیلی راحت می تونین از عناصر جور واجور یا متن خود مراقبت کرده و اونا رو به درست ترین شکل ممکن بهینه سازی کنین.

بهینه سازی صفحه سایت با کمک عناصری مثل عنوان ULR صفحه، توضیحات متا، بدنه متن، کپی و…صورت میگیره.

اندازه تغییر ساختار محتوا و نقشه سایت، به تمرکز شما روی رابطه محتوا و جستجوی کاربران وابسته، اگه می خواین هیچ محتوایی از دست نره، کارتون خیلی سخت میشه.

پس از بهینه سازی کدهای اجراشده، ممکنه سایت بدون این دست اون دست کردن قابل استفاده باشه و یا ممکنه کاربر مجبور باشه منتظر بمونه تا سایت مراحل بعد از راه اندازی رو طی کنه.

۴٫ ریدایرکتا

یکی از اولین کارا واسه آزمایش تجربه کاربری، مطمئن شدن از نقشه سایت و نبودن ULR صفحات سایت در لیست ریدایرکت ۳۰۱ اشتباهه. باید به این موضوع توجه داشت تا سایت روی ریدایرکت اشتباه طراحی نشه. هیچ کارفرما و بازاریابی دوست نداره که پس از انتقال، کاربر با خطای ۴۰۴ مواجه شه.

اگه محتواتون از ایندکس خارج شه و یا به اصطلاح سایت شما ایندکس نشه، گوگل صفحه سایت رو حذف می کنه. هیچکی نمی خواد که وب سایتش دچار اینجور مشکلی شه.

محتوای هر صفحه ای از سایت که به اشتباه index شه و با ۴۰۴ Error روبه رو شه، از بین میره.

پس مهم ترین کار پس از مراحل ذکرشده، اطمینان حاصل کردن از لینک تموم صفحاته، باید مطمئن شد که تموم صفحات به درستی منتقل شدن. اگه از راه راهنمایی لینک مطمئن نیستین، بهتره تا یه صفحه با ULR جدید بسازین.

اگه سایت بزرگی دارین و می خواید تا اونو انتقال داده یا دوباره طراحی، این بخش از کار رو جدی بگیرین.

از خزندها کمک بگیرین تا مشخص شه که تموم ULRا نیاز به درستی راهنمایی شن. به کار گیری ابزارهایی مثل کنسول جستجوی گوگل و وسیله وبمستری بینگ، کار رو راحت تر از قبل می کنه و خیلی راحت می تونین فهمیده باشین که کدوم یکی از صفحات راهنمایی نشده ان.

پس از پیدا کردن صفحات و راهنمایی کردن اونا، باید از اجراشدن صفحات در سطح سرور و افزونها یا پلاگینا مطمئن شید، گذروندن این مرحله قبل از اجرای سایت، لازمه.

در این بخش بارها به اهمیت راهنمایی درست صفحات، اشاره کردیم، جالبه بدونین که نبود برنامه ریزی واسه راهنمایی درست صفحات مشکلیه که در خیلی از انتقالا دیده می شه.

واسه زودتر به هدف رسیدن و کم کردن کارا بعد از راه اندازی سایت، باید به بخش هدایت سایت یا ریدایرکت توجه کنین.

حساسیت به خرج دادن در راهنمایی صفحات، بسیار به جا هستش، اگه این مرحله جدی گرفته نشه و کاربران با صفحه ارور ۴۰۴ مواجه شن، کار شما چندین برابر می شه درست کردن این مشکل پس از راه اندازی سایت، کار سختی و زمان بریه.

ممکنه بگید راه های آسونی واسه پیدا کردن ULRای قدیمی و جایگزینی اونا هست، ولی وقت شما بازنمی شه و با انتخاب کردن روش دوم در هدایت لینکا، وقت زیادی هدر میره.

۵٫ لینک از سایتای دیگه به سایت خود رو کنترل کنین

لینک از سایتای دیگه به سایت شما نقش بسیار مهمی در سئو سایت دارن. و اگه نشانی یه صفحه رو تغییر بدین اثر رنکی که لینک اون سایت به سایت شما میده رو از دست میدید.

بهتره قبل از هر کاری لینکای داده شده به سایت خود رو در سایتای دیگه پیدا کنین. بعد لینکای قبلی رو به وسیله انتقال صفحه ۳۰۱ به صفحه جدید منتقل کنین.

پیدا کردن لینک سایت خود در سایتای دیگه رو می تونین از راه  http://www.opensiteexplorer.org/ ، http://www.majesticseo.com/ و هم اینکه وسیله http://www.google.com/webmasters/toolsانجام بدین.

۶٫ ایجاد محدودیت واسه صفحات خود

مطمئن شین قبل اینکه سایت خود رو روی سرور آپلود کنین ، صفحاتی که نمی خواد گوگل اونا رو پیمایش و یا اسکن کنه ، اعلام کنین .

واسه انجام این کار از یه فایل متنی به نام Robots.txt استفاده می کنن ، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در به کار گیری متاتگ robots هر صفحه هم دقت لازم رو داشته باشین ، یا یعنی دیگه ممکنه که شما صفحه رو نخواهید که گوگل اونو پیمایش کنه ، در این صورت با متا تگ robots  اون صفحه رو noindex,nofollow کنین.

۷٫ حساب کاربری  گوگل وبمستر

شما باید در سایت http://www.google.com/webmasters/tools عضو شده و سایت خود رو ثبت کنین. این سایت پس از ثبت سایت و گذشت یه وقتی اطلاعات جالبی رو در مورد سایت بهتون میده.

پیشنهاد می کنم این کار رو حتما قبل از طراحی دوباره سایت انجام بدین و با همه منوهای اون آشنا شید. به وسیله این سایت می تونین خطاهای مربوط به صفحات سایت خود رو ببینین و اونا رو رفع عیب کنین.

این سایت هم اینکه دارای ابزارهایه که به گوگل اطلاع بدین سایت شما تغییر کرده و سایت شما رو دوباره ایندکس کنه. هم اینکه می تونین تغییر آدرسای خود رو به گوگل اطلاع بدین.

راه اندازی:

حالا زمان راه اندازی فرارسیدهاست، باید تموم گزینه های چک لیستتان رو بررسی کنین و گزینه های لازم واسه بهتر کردن کیفیت سایت رو اضافه کنین. از باز شدن تموم صفحات مطمئن شین، حتی اگه یه صفحه به درستی بارگذاری نمی شه و به نشانی درستی هدایت نشده، وب سایتتون رو راه اندازی نکنین.

برطرف کردن مشکلات قبل از عرضه سایت، به مراتب راحت تر از برطرف کردن اونا پس از راه اندازیه.

مشکلات

۱٫ سئو رو در زمان طراحی دوباره و انتقال یادش نره

بهینه سازیا واسه سایت فعلی و صفحات اونو انجام بدین. نقاط ضعف اونو در طراحی جدید خود اعمال کنین. شما می تونین مطالبی رو که قبلا با کیفیت پایین تر نوشته شدن رو بهینه سازی کنین.

هیچ وقت بررسی کلمات کلیدی رو یادتون نره. با این کار رنک صفحات سایت شما و در آخر رنک سایت شما پیشرفت پیدا میکنه.

۲٫ می تونین از سیستمای مدیریت محتوا استفاده کنین

سیستمای مدیریت محتوا این امکان رو به شما میدن که سایت خود رو به طور مدارم بروزرسانی کنه و هم اینکه اشتباهات عادی سئو موجود در سایتا معمولا در این سیستمای مدیریت محتوا برطرف شده و می تونین خیلی راحت بر پیشرفت سایت تمرکز کنین.

این سیستمای مدیریت محتوا هم اینکه معمولا آموزش انتقال از سایت قبلی رو به مدیریت محتوای جدید دارن و با انجام اون موارد می تونین مطمئن شید که سایت شما از نظر سئو دچار مشکل نمی شه. وردپرس یکی از بهترین CMS هاست.

پس از راه اندازی:

۱٫ ریدایرکتا رو بررسی کنین

اولین کار پس از راه اندازی سایت، بررسی کردن فایل ریدایرکتا، نقشه قدیمی سایت و خزنده قدیمی واسه مطمئن شدن از راهنمایی درست صفحاته. اگه صفحه ای رو به درستی هدایت نکردین و یا با ارور ۴۰۴ مواجه شدید، حالا زمان درست کردن اون هستش.

واسه شناخت بهتر ULRای قدیمی و یا هدایت نشده، از بررسی نقطه ای استفاده کنین و بررسی عمیق تری داشته باشین.

۲٫ بررسی نسخه لایو

پس از بررسی ریدایرکتا، باید مطمئن شد که تموم محتوای صفحه بهینه سازی شده باشه و به درستی از نسخه قدیمی به نسخه جدید منتقل شه. باید نسخه لایو سایت بررسی شه.

اگه سایت، محتوای پویا زیادی داره، این مرحله می تونه به عنوان یکی از مهم ترین مراحل به حساب رود. اگه اطلاعاتی ازدست رفته باشه و یا لینکی به درستی هدایت نشده باشه، در این بخش مشخص می شه.

مثلا اگه تموم تگای عناوین رو در مرحله اولیه بهینه سازی کرده باشین، ممکنه اطلاعات در دیتابیس به درستی وارد نشده باشه، باید عناوین رو بررسی کرده تا محتوای تکراری در سایت وجود نداشته باشه.

۳٫ اعتبار سنجی کارکرد و کد

سایت داینامیک و پویا، مثل سایت استاتیک عمل نمی کنه. باید صفحه اصلی سایت و عناصر رو در نسخه موبایل، آزمایش کرد و از موبایل فرندلی بودن سایت اطمینان حاصل کرد.

موبایل

از وسایل آزمایش سرعت سایت واسه پیدا کردن نقاطی از سایت که نیاز به بهینه سازی دارن، استفاده کنین. عوامل زیادی مثل سرورها، میزبانی وب و عوامل مؤثر در بارگذاری در اجرای سایت اثر دارن و بعد از اجرا باید این نکات در نظر گرفته شه.

از Schema Markup در وب سایتتون استفاده کنین. وسایل اعتبار سنجی به انتقال هرچه بهتر و مطمئن تر سایت کمک می کنن، با به کار گیری این وسیله ها می تونین از کارکرد عناصر در نسخه لایو و استیجینگ و موتورهای جستجو مطمئن شید.

۴٫ ارائه نقشه های XML سایت

پس از بررسی ریدایرکتا و اصول سئو، وقت اون هستش که نقشه XML سایت خود رو بفرستین. مطمئن شید که نقشه پویا سایت شامل تموم ULRای مقصده. اگه از نقشه پویا استفاده می کنین، یه XML جدید بسازین، اونو بررسی کرده و بعد اونو بسازین.

از جدید بودن فایلای نقشه XML، مطمئن شین.ULRای جدید، به صفحه ارور ۴۰۴ نشانی داده شدن، باید اونا رو درست هدایت کرده تا کارکرد خوبی داشته باشن.

۵٫ نظارت

انتقال سایت و طراحی دوباره اون کار بسیار سختیه ولی پس از اجرای کار، بازدید از سایت جدید، خستگی تون رو درمی کنه. کار تموم نشده، پس از اجرای سایت جدید و انتقال ULRای قدیمی، باید سایت رو زیر نظر داشته باشین.

یه الی دو ماه پس از به روزرسانی، سایت رو در کنسول جستجوی گوگل و وسیله وبمستری بینگ بررسی و نظارت کنین. این وسیله ها مشکلاتی مثل ارور ۴۰۴، مشکل خزندها یا مشکلات HTML در صفحات رو گزارش میدن.

می تونین از سایت GTmetrix.com هم استفاد کنین.

۶٫ پیگیری سئو

بعد از تموم شدن مراحل و نظارت بر کارکرد سایت، به ایده اولیه خود برگردین و طرح اجراشده رو باهدف اولیه خود مقایسه کنین. با این کار خیلی راحت نواقص موجود رو متوجه میشین و به بهترین شکل ممکن اونو برطرف می کنین.

کلام آخر

در زمان طراحی یه سایت ، تموم عناصر و عوامل کاری باید با همدیگه هماهنگ باشن ، اینطور نباشه که اول سایت طراحی شه و بعد کارای مربوط به سئو و بهینه سازی انجام بشه ، هماهنگی بین عوامل می تونه قدرت شما رو پایدار کنه. سئو پارسیان آماده همکاری با شما در مورد طراحی و سئو سایته.

منبع: sitedesign.joomir.com – mag.hostiran.net – nitweb.ir