اختلال شخصیت اسکیزوئید

 2-6-2-1 ویژگی های تشخیصی

ویژگی اصلی اختلال شخصیت اسکیزوئید، یک الگوی فراگیر کناره گیری از روابط اجتماعی و دامنه ی محدود بیان هیجانها در موقعیتهای بین افراد است. این الگو از اوایل بزرگسالی آغاز شده و در زمینه های مختلف ظاهر می شود.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید، ظاهر اً میلی به صمیمیت ندارند، نسبت به فرصت­های موجود برای گسترش روابط نزدیک بی تفاوت به نظر می­رسند و به نظر می­رسد که از عضویت در خانواده یا گروه­های اجتماعی دیگر رضایت چندانی به دست نمی آورند. آنها به جای بسر بردن با دیگران، ترجیح می­دهند وقت خود را به تنهایی سپری کنند. آنها اغلب از لحاظ اجتماعی منزوی یا «تنها» به نظر می­رسند و تقریباً همیشه فعالیت­ها و سرگرمی­های انفرادی را انتخاب می کنند که مستلزم تعامل با دیگران نیست. آنها تکالیف مکانیکی یا انتزاعی مانند بازی­های رایانه­ای یا ریاضی را ترجیح می دهند. این افراد ممکن است علاقه­ی چندانی به تجربه های جنسی با فرد دیگر نداشته باشند و از فعالیت­های معدودی لذت می­برند (اگر چنین فعالیت­هایی وجود داشته باشند). معمولاً لذت بردن از تجربه­های حسی، بدنی یا بین فردی مانند قدم زدن در ساحل به هنگام غروب و یا داشتن روابط جنسی اندک است. این افراد، احتمالاً دوستان نزدیک یا محرم اسراری به جز یک خویشاوند درجه اول ندارند (نیکخو 1389، 1015).

اغلب به نظر می­رسد افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید نسبت به تأیید یا انتقاد دیگران       بی­تفاوت هستند و ظاهراً از آنچه که دیگران ممکن است درباره­ی آنها فکر کنند ناراحت نمی شوند. آنها ممکن است  به ظرایف طبیعی تعامل اجتماعی توجه نکنند و اغلب پاسخ مناسبی به نشانه­های اجتماعی نمی دهند، به طوری که از لحاظ اجتماعی بی کفایت، سطحی یا در خود فرو رفته به نظر می رسند. آنها معمولاً واکنش­پذیری آشکار هیجانی ندارند و از ظاهری «موقر[1]»  برخوردارند و به ندرت حالات بیانگر یا     جلوه­های چهره ای مانند لبخند و تکان دادن سر را از خود نشان می دهند. آنها ادعا می کنند که هیجان­های شدید مانند خشم یا شادی را به ندرت تجربه می کنند. اغلب عاطفه ی محدودی نشان می دهند و به نظر، سرد و گوشه گیر می آیند. اگرچه در شرایط کاملاً غیر عادی که این افراد دست کم به طور موقت در آشکار ساختن خود احساس راحتی می کنند. ممکن است اعتراف نمایند که احساسهای دردناکی را به ویژه در ارتباط با تعامل­های اجتماعی دارند.

هرگاه این الگوی رفتاری صرفاً در طی سیر اسکیزوفرنیا، یک اختلال خلقی همراه با ویژگیهای روان پریشی، سایر اختلالهای روان پریشی یا یک اختلال فراگیر رشد رخ دهد یا هرگاه ناشی از اثرات مستقیم فیزیولوژیایی یک بیمار عصب شناختی (مانند صرع قطعه ی گیجگاهی) یا سایر بیماری­های جسمانی باشد، تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوئید را نباید مطرح کرد.

2-6-2-2 ویژگی ها و اختلال های همراه

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید ممکن است در بیان خشم، حتی در پاسخ به تحریک مستقیم، مشکل ویژه­ای داشته باشند که موجب این تصور می­شود که آنها فاقد هیجان هستند. گاهی به نظر می­رسد که زندگی آنها بدون هدف است و در ظاهر ممکن است از اهداف خود منحرف باشند. چنین افرادی اغلب نسبت به رویدادهای مهم زندگی با مشکل مواجهند. افراد مبتلا به این اختلال به علت نداشتن مهارت­های اجتماعی و بی میلی نسبت به تجربه­های جنسی، دوستی­های اندکی دارند، به ندرت قرار ملاقات می­گذارند، و اغلب ازدواج نمی کنند. کارکرد شغلی آنان ممکن است مختل باشد، به ویژه هنگامی که درگیری بین فردی مورد نیاز باشد، ولی هرگاه تحت شرایط انزوای اجتماعی یا به تنهایی کار کنند، ممکن است کارکرد خوبی داشته باشند. افراد مبتلا به این اختلال به ویژه در پاسخ به فشار روانی، ممکن است به دوره های بسیار کوتاه روان پریشی مبتلا شوند (که از چند دقیقه تا چند ساعت طول می­کشند). در بعضی موارد، اختلال شخصیت اسکیزوئید، ممکن است به عنوان پیشایند پیش مرضی اختلال هذیانی یا اسکیزوفرنیا ظاهر شود. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است گاهی افسردگی عمده را نشان دهند. اختلال شخصیت اسکیزوئید اغلب با اختلالهای شخصیت اسکیزوتایپی، پارانویایی و اجتنابی به طور همانند ظاهر می شوند (نیکخو 1389، 1016).

2-6-2-3 ویژگی های خاص وابسته به فرهنگ، سن و جنسیت

افرادی که به زمینه های فرهنگی مختلف تعلق دارند گاهی رفتارهای دفاعی و شیوه های بین فردی را نشان می­دهند که ممکن است به اشتباه عنوان اسکیزوئید بر آنها گذاشته شود. برای مثال، کسانی که از محیط های روستایی به شهرهای بزرگ  نقل مکان می کنند ممکن است با «جمودهیجانی[2]» واکنش نشان دهند که امکان دارد چند ماه طول بکشد و به صورت فعالیت­های انفرادی، عاطفه ی محدود و اختلال­های ارتباطی دیگر ظاهر شود. مهاجرانی که از کشورهای دیگر آمده­اند گاهی به اشتباه بی­احساس، کینه جو و بی تفاوت قلمداد می­شوند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید ممکن است ابتدا در کودکی  و نوجوانی به همراه انزواطلبی، روابط ضعیف با همسالان و کم آموزی در مدرسه ظاهر شود که این کودکان و نوجوانان را به گونه­ای متفاوت نشان داده و باعث می شود تا آنها در معرض آزار و اذیت قرار گیرند (نیکخو 1389، 1016).

  1. bland
  2. emotional freezing