ارزیابی نقاط قوت و ضعف مرحله تحقیقات مقدماتی از نظر قانون آیین دادرسی-پایان نامه ارشد

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

پایان نامه ارشد :

 

مبحث نخست: اصل منع مداخله در حریم خصوصی

مطلب دیگری که بند یک ماده 17 میثاق بیان می کند، مصادیق حریم خصوصی است. در این بند، موارد زیر به عنوان مصادیق حریم خصوصی بیان شده است:

  1. زندگی خصوصی (Privacy))
  2. خانواده (Family)
  3. اقامتگاه (Home)
  4. مکاتبات (Correspondence)
  5. شرافت و حیثیت (Honour and reputation)[1]

همانگونه که در فصل پیشین ملاحظه گردید، در دین مقدس اسلام هم مداخله در حریم خصوصی افراد، امری مذموم و ممنوع دانسته شده است. در اینجا مناسب است که به چند آیه و روایت راجع به منع مداخله در حریم خصوصی افراد در اسلام اشاره گردد:

خداوند در آیات 27 و 28 سوره نور در مورد مصونیت اقامتگاه چنین می فرماید: «یا ایهاالذین آمنوا لاتدخلوا بیوتاً غیر بیوتکم حتی تستأنسوا و تسلمو اعلی اهلها ذالکم خیر لکم لعلکم تَذَّکرون. فَاِن لم تَجِدوا فیها احداً فلا تدخلوها حتی یؤذن لکم وَ اِن قیلَ لکم ارجعو فارجعوا هو اذکی لکم والله بما تعملون علیم.»

ای کسانی که ایمان آورده اید، در خانه‌هایی غیر از خانه خود وارد نشوید تا اجازه بگیرید و بر اهل آن خانه سلام کنید، این برای شما بهتر است، شاید متذکر شوید. و اگر کسی را در آن نیافتید، وارد نشوید تا به شما اجازه داده شود و اگر گفته شد: «باز گردید!» باز گردید؛ این برای شما پاکیزه‌تر است؛ و خداوند به آنچه انجام می‌دهید، آگاه است.

احادیث و روایات فراوانی از پیامبر گرامی و ائمه اطهار نیز است که همگی اهمیت زندگی خصوصی شهروندان و حفظ اسرار آنها را می‌رسانند. به عنوان نمونه در حدیثی آمده است که پیامبر اکرم(ص) دیگران را از تتبع و تجسس در اسرار مردم نهی می‌نمود. پیامبر در این حدیث می‌فرماید: «اِنّک اِن اِتَّبعتَ عورات الناس اَوعَثرات الناس اَفسد تَهم، اَوکِدتَ اَن تُفسِدَهم»

یعنی: اگر تو به دنبال تجسس و تفتیش در اسرار مردم باشی، آنان را فاسد کرده‌ای و یا اینکه نزدیک است که آنها را فاسد کنی[2].

در حدیثی دیگر پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: «یا معشر مَن آمن بلسانه و لم یدخل الایمان قلبه لا تغتابوالمسلمین و لا یتبعوا عوراتهم، فانه من یتبع عورۀ اخیه المسلم، یتبع الله عوراته و من یتبع الله عورته یفضحه و لو کان فی جوف بیته»

یعنی: ای گروهی که به زبان ایمان آورده‌اید و ایمان در قلب‌تان وارد نشده است، غیبت مسلمانان را نکنید و در اسرار آنان تجسس ننماید، چون همانا کسی که به دنبال تجسس در سر برادر مسلمانش باشد، خداوند نیز به دنبال اسرار او خواهد بود و کسی که خدا در جستجوی اسرارش باشد، او را رسوا می‌کند، اگرچه در داخل خانه‌اش باشد[3].

حضرت علی(ع) در فرمان معروف خویش به مالک اشتر، والی مصر، چنین می‌فرماید: «… هرگز از اسرار محرمانه رعیت آنچه را که مربوط به مصالح کشور نیست دخالت مده و بر کشف راز مردم حریص مباش زیرا وظیفه تو حفظ قوانین اجتماع و انتظام مسایل معاشرت در میان ملت است تا آن حدود که آشکار باشد. ای آنکه از خداوند راز پوش طمع داری پرده از اسرار فرو نیندازد، پرده از اسرار مردم فرو مینداز. فرماندار همچون رییس خانواده‌ای است که عیوب اعضای خانواده را باید برای خود نقیصه و عیب بداند، پس آنچنانکه نقایص خود را می‌پوشانی نقایص دیگران را نیز بپوشان[4].

2- همان، ص5

1- المجلسی، الشیخ محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1981م، ص 411

2- همان، 420

1- نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، انتشارات علامه، چاپ اول، 1379، ص 271


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقیق

در نگارش تحقیق حاضر، اهداف متعددی مدّ نظر بوده است، مهمترین آن اهداف عبارتند از:

الف: تعریف و تبیین مفهوم «حریم خصوصی» در قانون آیین دادرسی کیفری ایران و تجزیه و تحلیل آن با توجه به تحولات سریع اجتماع.

ب: ارزیابی نقاط قوت و ضعف مرحله تحقیقات مقدماتی از نظر قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پیشنهاد به مجلس قانونگذاری برای تصویب قانون متناسب و کارآمد در زمینه مورد بحث.

د: افزایش معلومات و آشنایی هرچه بیشتر افراد با قوانین و جرایم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومی در جامعه اسلامی.

پژوهش پیش روی، از نوع نظری می باشد و بر پایه مطالعات کتابخانه ای، گردآوری شده است و برای تدوین آن به کتابخانه‌های دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، کرج و دامغان، کتابخانه دادگستری استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددی همچون مجموعه قوانین، کتب، مجلات، آراء وحدت رویه، نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، پایان نامه ها و تقریرات اساتید حقوق، جهت نگارش بخشهای مختلف آن، استفاده گردیده است.