با زیباترین شهرهای مرزی ایران آشنا شید

 مرزها مشخص کننده کشورها و تعیین کننده مسائل جغرافیایی و سیاسی هستن، شهرهای مرزی ایران، به دلیل فاصله زیاد کمتر مورد استقبال گردشگران قرار می گیرند.

مقاله های در رابطه:

  • بهترین بازارچهای مرزی ایران
  • مراکز خرید ماکو؛ از بهترین بازارهای مرزی ایران

کشور عزیزمون ایران بیشتر از ۶ هزار کیلومتر با کشورای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و عراق مرز مشترک زمینی داره. مرز آبی کشورمون هم ۲۷۰۰ کیلومتره که از طرف دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمانه. گستردگی مرزهای خشکی و بیشتر بودن نسبت این مرز، به مرز آبی باعث شده تا تعداد شهرهای مرزی ایران قابل توجه باشه.

آستارا

در این مطلب به سراغ شهرهای زیبای مرزی ایران رفته ایم تا با شناخت بیشتر اون ها، تمایل سفر به اون ها رو بیشتر کنیم.

آستارا

آستارا

آستارا شهری بندری و مرزی که امروز به عنوان یکی از قطب های اقتصادی کشور شناخته می شه. آستارا در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار داره، این شهر از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارا در جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش می رسد. آستارا هم اینکه از تعداد شهرهای گردشگرپذیر ایرانه و ازنظر اقامت مسافر در استان گیلان، رتبه اول رو داره. بندر آستارا اولین بندر خصوصی کشور و پنجمین بندر فعال ترانزیتی در شمال کشوره. مرز آستارا سومین مرز فعال کشور در مورد صادرات و وارداته. آستارا تنها منطقه مرزی ایرانه که در ۸۰ سال گذشته هیچ گونه تنشی نداشته و یکی از امن ترین مرزهاه، به خاطر همین بسیار موردتوجه قرار می گیرد. طبیعت خوشگل و خوبی آب و هوا باعث شده که گردشگری هم در این منطقه رونق خوبی داشته باشه.

آستارا

جاذبه های گردشگری و به خصوص جاذبه های طبیعی آستارا کم نیس، حتی ممکنه واسه بازید از تموم جاذبه ها وقت کم بیارین! ازجمله زیباترین جاذبه های طبیعی می توانیم به آبشار لاتون، تله کابین حیران، گردنه حیران، پناهگاه زندگی وحش لوندویل، باغ پرندگان، تالاب استیل، ساحل صدف، باغ ملی، ساحل شریعتی و سورتمه حیران اشاره کنیم.

در خاک آستارا بناهای تاریخی واسه عصر ایلخانی و صفویه و قاجاریه دیده می شه. از قلعه های تاریخی آستارا می توانیم به قلعه شیندان، قلعه تک آغاج یاد کنیم.

جلفا

جلفا

جلفا شهری مرزی در آذربایجان شرقیه که در جنوب ساحل رود مرزی ارس در ۱۳۵ کیلومتری تبریز قرار داره. جلفا در مرز مشترک ایران و ارمنستان و آذربایجان قرار داره و امروز منطقه آزاد تجاری ارس به یکی از قطب های تجاری و صنعتی تبدیل شده. شهر جلفا به دلیل داشتن مرز مشترک با سه کشور، بازارچه های زیادی داره و خیلی از مراکز خرید اجناس برندهای معتبر رو به فروش می رسونن.

جلفا

شهر جلفا، طبیعت بسیار زیبایی داره و آثار تاریخی دیدنی رو در دل خود جای داده. از دیدنی های جلفا می توان از جاده مرزی ارس-جلفا، حموم جلفا، رودخانه ارس، سد ارس، آبشار ماهاران، پارک ملی کمتال، کلیسای چوپان، مجموعه کردشت، کاروانسرای خواجه نظر، روستای اشتبین، کلیسای سن استپانوس و آبشار آسیاب خرابه اشاره کرد.

کلیسای سن استپانوس دومین کلیسای مهم ارامنهه که در شش کیلومتری روستای دره شام در ۱۵ کیلومتری غرب جلفا قرار داره. این کلیسا بعد از قره کلیسا، از مهم ترین کلیساهای ایرانه.

ماکو

ماکو

ماکو از دیگر شهرهای خوشگل و هم مرزیه، ماکو در نزدیکی مرز گمرک بازرگان قرار داره و خیلی از مسافران واسه سفر زمینی به ترکیه از این شهر عبور می کنن.

در منطقه تجاری ماکو، باقی مونده های شهر قدیمی «دامبات» و «خاورزمین» یافت شدهو آثاری از زندگی ساسانیان در این منطقه هست. کلاویخو (جهانگرد اسپانیایی) از ماکو دیدن کرده و در سفرنامه اش می نویسد که ماکو قلعه بزرگی داشته که حاکم اون مسیحی بوده.

ماکو

ازجمله آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری ماکو می توان به کلیسای مریم مقدس، دریاچه سد بارون، آبشار قلعه جوق، پل قلعه جوق، کاخ موزه باغچه جوق، تالاب آق گل، کلیسای گئورک مقدس، پل قره کورپو و قره کلیسا اشاره کرد.

زاهدان

زاهدان

زاهدان کلان شهری در مرکز استان سیستان و بلوچستانه که با افغانستان و پاکستان مرز مشترک داره. نام قدیمی زاهدان «دزآپ» بود که در دوره حکومت رضاشاه پهلوی به زاهدان تغییر کرد.

زاهدان از جنوب به خاش، از شرق به افغانستان و پاکستان، از غرب به فهرج محدود می شه. مرز زاهدان به دلیل نزدیکی به دو کشور ملتهب منطقه، از مرزهای خطرناک کشوره. اما شهر زاهدان، شهری خوشگل و دوست داشتنی با مردمانی خون گرمه. تصور بدی که تو ذهن خیلی از ایرونی ها در مورد این منطقه هست، مانع از سفر کردن به اون می شه. مطمئنا نیروهای مرزبانی شهر رو از هرگونه خطری حفظ می کنن و این خطر مربوط به نواحی مرزیه.

از جاذبه های تاریخی زاهدان می توانیم به مسجد زرنج، موزه منطقه جنوب شرق ایران، موزه پست و ارتباطات، روستای لادیز، تالاب هامون، مسجد شاه علی اشاره کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *