با ساندویچ‌های محبوب آمریکا آشنا شید

نون سفید یا سبوس دار؟ سس سفید یا قرمز؟ میلیون ها روش واسه درست کردن ساندویچ هست ولی می دونین این سبک از غذا از کجا اصل می گیرد؟ سال های پیش فردی به نام جون مونتاگو دو برش گوشت رو میان تیکه های نون سفارش داد تا بتونه با دست غذا بخوره و با دست دیگش به بازی بپردازد. حالا بعد از سال ها تنوع زیادی به ساندویچ ها داده شده ولی حالا از این سبک غذا به کار گیری می کنیم تا بتونیم خیلی راحت با گوشی موبایل سروکار داشته باشیم. بهتره پرطرفدارترین ساندویچ های آمریکایی رو با هم بشناسیم.

بخشای اصلی تشکیل دهنده ی ساندویچ کدوم ها هستن؟

به طور کامل مشخصه. شاید جواب شمام اینه که ساندویچ از دو تیکه گوشت یا خوراکی های دیگه میان دو تیکه نون تشکیل شده. هر نانی که به دور یه سری مخلفات پیچیده شده یه ساندویچ رو تشکیل می دهد؟ تکلیف هات داگ و همبرگر چه می شه؟ یا بوریتو؟ واسه ساندویچ تعریف مشخصی انتخاب شده: اول اینکه ساندویچ باید دو تیکه نون یا اجناس مشابه اون داشته باشین دوم اینکه دارای ساختاری افقی باشه. بتونیم اون رو جابجا کنیم و مخلفات داخلی اون بیشتر از یه نوع ماده غذایی باشه. (مثلا سس داخل نون ساندویچ تشکیل نمی دهد) اول اینکه ساندویچ باید دو تیکه نون یا اجناس مشابه اون داشته باشین دوم اینکه دارای ساختاری افقی باشه. بتونیم اون رو جابجا کنیم و مخلفات داخلی اون بیشتر از یه نوع ماده غذایی باشه نیویورک عقیده داره که بوریتو ها یه جور ساندویچ هستن. ولی در آخر اعلام شد که این غذای تنوری مکزیکی نمی تونه ساندویچ باشه. چون در جفت و جور ی اون نون به کار نرفته. در مقابل بخش ی اقیانوس اطلاس عقیده داره که برگرها هم یه جور ساندویچ هستن. ولی هات داگ چیجوری؟ نه!

ساندویچ های محبوب آمریکا

سال گذشته از آمریکایی ها در مورد ساندویچ های مورد علاقه شون نظرسنجی به عمل اومد. بیشتر آمریکایی ها به ساندویچ بوقلمون و بعد از اون گوشت و مرغ علاقه مند هستن. در آخر لیست ساندویچ هایی مثل روبنی و پانینی قرار گرفتن. همینطور در این بررسی ثابت شد که آمریکا هنگام سفارش غذا ساندویچ های پیچیده که درست شدن اون ها به مهارت احتیاج داره رو انتخاب می کنن در حالیکه اگه بخوان در منزل ساندویچ جفت و جور کنن معمولا به دنبال مدل های ساده تر اون هستن مثل ساندویچ کره ی بادام زمینی، مربا یا پنیر برشته. به بیان دیگه اگه وظیفه ی آماده کردن ساندویچ رو دوش ی خود ما باشه کمی تنبل می شیم. سه سال پیش ساندویچ های سراسر دنیا در مسابقه ای گرد هم اومدن تا یه بار واسه همیشه خوشمزه ترین ساندویچ دنیا انتخاب شه. برنده ی این مسابقه ساندویچ گوشت خوک با پنیر پرولون بود. این ساندویچ به فیلادلفیا مربوط می شه. در مسابقه ی دیگری که واسه ساندویچ های گوشتی برگزار شده بود ساندویچ کنکیستادور مرغ برنده شد. این ساندویچ شامل گوشت مرغ مزه دار شده و کباب شده همراه با یه سس مخصوصه. برنده ی دیگه ساندویچی با گوشت دودی مرغ، پنیر چدار و کالباس دودی مربوط به میچیگان بود.

ساندویچ های خاص کشورای جور واجور

ساندویچ های خوشمزه که روی نون های مستطیلی کشیده سرو می شن در کشورای جور واجور برابر هستن. مگه اینکه در نیویورک باشین. در اینصورت به این ساندویچ ها هیرو، در فیلادلفیا به اون ها هوگی یا در بوستون به اون ها گرایندر گفته می شه. ساندویچ های عجیبی در شهرهای جور واجور جهان به غذایی عادی تبدیل شده ان مثلا در کوبا ساندویچ خرچنگ، در فیلادلفیا استیک با پنیر، در هاوایی گوشت کباب شده ی خوک و در میسیسیپی ساندویچ سرخ شده ی موز و کره‎ ی بادام زمینی طرفدار دارن. در جاهای دور افتاده تر آمریکا می تونید ساندویچ آسیایی کباب ترکی یعنی همون گوشت کباب شده در نون پیتا بخورین. بوکادیلوی اسپانیایی نون برشته ایه که داخل اون رو با سوسیس و مخلفات سرد دیگه پر کرده ان. باهن می یه جور ساندویچ ویتنامی با گوشت و سبزیجاته که محتویات اون داخل نون باگت قرار داده می شه.

ساندویچ های رکورد دار

با در نظر گرفتن گینس بزرگ ترین ساندویچ دنیا ساندویچ گوشت و ذرت بود که بیشتر از دو تن وزن داشت. طولانی ترین ساندویچ دنیا در بیروت لبنان آماده شد و بیشتر از هفتصد متر طول داشت. محتویات این ساندویچ رو سینه ی مرغ، کلم، گوجه و ادویه جات تشکیل می دادن. و اما گران ترین ساندویچ دنیا در نیویورک جفت و جور شد. این ساندویچ پنیر برشته همراه با نوشیدنی های گران قیمت سرو شد و قیمت اون به دویست دلار رسید. منبع: cnn  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *