.estp-changedby-essin a{color:#2E64FE !important}

علاوه بر شاهزاده هری که تازگیا سر زبون ها افتاده، شاهزادگان خونواده های اصیل سلطنتی دیگری هم در جهان وجود دارن.

مقاله های در رابطه:

  • کاخ باکینگهام لندن، اقامتگاه اصلی خونواده سلطنتی بریتانیا
  • تماشا کنین: ون شاهزاده ونیزی و پاستاهای خوش رنگش

شاید خیلی ها به خاطر ازدواج شاهزاده هری با مگان مارکل در قلعه ی ویندسور لندن ناامید شده باشن، اما به آگاهی دوستداران خونواده های سلطنتی می رساند که هنوز شاهزاده هایی در گوشه کنار دنیا هستن که می تونید پیگیر احوال شون باشین.

شاهزاده یواخیم بلژیک

شاهزاده

شاهزاده یواخیم افسر نیروی دریایی بلژیکه

شاهزاده یواخیم (Joachim)، دوک بزرگ از شاخه ی معروف هابسبورگ و نهمین نسل وابسته به تاج و تخت بلژیک، یکی از شخصیت های نامعلوم ی جهانیه. این شاهزاده ی ۲۶ساله زندگی بی سر و صدایی داره و خیلی کم در مناسبت های سلطنتی در مجامع عمومی ظاهر می شه. اون به همراه خواهرش، شاهزاده ماریا لورا (Maria Laura)، سال ۲۰۱۴ در عروسی داداش بزرگ ترش، شاهزاده آمادئو، شرکت کرد.

بازدید از کاخ سلطنتی بروکسل از ۳۱ تیر تا ۱۲ شهریور مجانیه

این دوک بزرگ در انگلستان به مدرسه ی دریانوردی رفت تا افسر نیروی دریایی بلژیک شه. اون هم اینکه در رشته ی اقتصاد بین الملل، مدیریت و سرمایه گذاری از دانشگاه بوکونی (Bocconi) میلان فارغ التحصیل شد.

کاخ سلطنتی بروکسل در مرکز شهر هستش و از اونجا امور کشور اداره می شه. بازدید از این کاخ از ۲۲ ژوئیه تا ۳ سپتامبر رایگان و واسه عموم آزاده. تور کاخ سلطنتی بروکسل شامل دیدار از گالری ها و اتاق هایی، شامل تالار آینه، می شه که در اونجا تموم سقف و لوسترها با ۱.۵ میلیون جواهر منظم شده ان.

کاخ ولی

در کاخ های ولی و بروکسل فعالیت های رسمی خاندان سلطنتی بلژیک برگزار می شه

اونجا هم اینکه اتاق پیلاستر (Pilaster) هست که با مبلمان مورد به کار گیری ی ناپلئون بناپارت و همسرش ژوزفین بوهارنه (Josephine de Beauharnais) مزین شده. سکونتگاه واقعی خونواده ی سلطنتی در قلعه ی ولی (Laeken) واقعه که ۵ کیلومتر بیرون از شهر قرار داره و ورود مردم عادی به اون ممنوعه.

حسین بن عبدالله، ولیعهد اردن

شاهزاده

ولیعهد حسین با اینکه تنها ۲۳ سال داره اما از کارنامه ی پرباری برخورداره. اون پسر سلطان عبدالله دوم و ملکه رانیای اردنه. حسین مدرک رشته ی تاریخ جهان داره و در ۲۱سالگی جوون ترین عضو شورای امنیت سازمان ملل شد. اون پارسال از مدرسه ی نظامی سلطنتی سندهرست (Sandhurst) در انگلستان فارغ التحصیل و پس از اون در نیروهای مسلح اردن ستوان دوم شد.

اجازه ی بازدید از مجموعه کاخ های سلطنتی امان وجود نداره

اگه می خواهید اون رو بیشتر بشناسین به صفحه ی اینستاگرامش سری بزنین و ببینین که عشقش به فوتبال، صخره نوردی و خونواده رو چیجوری به ۱.۳ میلیون دنبال کننده اش نشون می دهد.

در دهه ی ۱۹۲۰، یعنی وقتی که تازه پادشاهی اردن شکل گرفت، کار ساخت مجتمع مسکونی سلطنتی المقر در امان شروع شد. این مجتمع مسکونی در پایتخت اردن حدود ۴۰ هکتار مساحت داره. مجتمع مسکونی سلطنتی تشکیل شده از کاخ های متعدده اما تنها اگه عضوی از خاندان پادشاهی یا نماینده ی کشوری باشین می تونید به اون راه یابید؛ پس احتیاجی به گفتن نیس که در کشور پادشاهی اردن نمی تونید تجربه ی حضور در فضای سلطنتی رو داشته باشین.

امان

کاخ سلطنتی المقر در امان

پترا، که پس از قرن ها در سده ی ۱۸۰۰ کشف شد، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشوره. در اونجا می تونید الخزنه، آرامگاه سلطنتی و گنجینه ی دزدان دریایی، رو ببینین. از راه بزرگراه صحرایی امان که حرکت کنین تقریباً هر ۱۵ کیلومتر یه قلعه ظاهر می شه که دو سه تای اونا هم قابل بازدید هستن.

قلعه های صحرایی اردن عبارتند از: قصر حرانه، که در سال ۷۱۰ میلادی ساخته شد، کاخ عمره یا قلعه ی کوچیک، که قدمتش به سال ۷۱۱ می رسد و حموم ها و نقاشی های دیواری تاریخی داره. دیگری قصر الازرقه که رومیان در قرن چهارم اون رو ساختن و لورنس عربستان طی جنگ جهانی اول از دژش به کار گیری کرد.

سیریواناواری ناریراتانا، شاهدخت تایلند

شاهزاده

تنها دختر شاه تایلند، سیریواناواری ناریراتانا (Sirivannavari Nariratana)، در دنیای سحرآمیزی زندگی می کنه. علاوه بر نسب سلطنتی اش، اون طراح مد مورد احترامیه طوری که پیر بالمین (Pierre Balmain)، طراح لباس فرانسوی، ایشون رو به هفته ی مد پاریس دعوت کرد تا اجرا داشته باشه.

ورود به کاخ بزرگ بانکوک مجانیه

این شاهزاده ی ۳۱ساله همونقدر که خلاقه ورزشکار هم هست؛ اون سال ۲۰۰۵ در بازی های جنوب شرق آسیا در رشته ی بدمینتون نماینده ی کشورش بود و قهرمون شد. سیریواناواری هم اینکه جزیره ای به نام خودش داره که خود بر اون فرمون می راند.

۱۹ کاخ سلطنتی در تایلند هست؛ بعضی از اونا اقامتگاه رسمی شاه و یه سری های دیگه مورد به کار گیری ی اعضای خاندان سلطنتیه. کاخ بزرگ بانکوک در بالا اونا قرار داره. این کاخ از سال ۲۰۰۰ به بعد دیگه محل سکونت نبوده و تنها نقش قلب الهی پادشاهی رو اجرا می کنه. ضرابخانه، ادارات دولتی و وزارت جنگ اینجا قرار داشت. ورود به این کاخ مجانیه اما واسه کسب اجازه ی ورود باید پوشش مناسب داشت.

بانکوک

کاخ بزرگ بانکوک، تایلند

حالا سکونتگاه رسمی شاه در مجموعه ی کاخ دوسیت (Dusit) بانکوک، که از ۱۳ اقامتگاه سلطنتی جور واجور تشکیل شده، قرار داره. تالار مسکونی آمفرن ساتهان (Amphorn Sathan) اقامتگاه اصلی شاه ماه ها واجیرالنگکرن (Maha Vajiralongkorn) است. عمارت ویمانمک (Vimanmek) قدیمی ترین ساختمون مسکونی مجموعه س و بنا به روایتی عنوان بزرگ ترین بنای طلایی جهان رو هم یدک می کشد. این بنا این روزا موزه شده.

عمارت ویمانمک بزرگ ترین بنای طلایی دنیاس

تالار تاجگذاری ابیسک دوسیت (Abhisek Dusit)، که الان موزه ی صنایع دستی تایلند شده، هم ارزش گشتن داره. بانگ پا این (Bang Pa In)، کاخ تابستونی شاه، درست در ۶۰ کیلومتری شمال بانکوک هستش. قدمت مجموعه ی اصلی به قرن هفدهم می رسد و باغ های زیبای دور و بر دریاچه ی زینتی بزرگ با اون بناهای نمادینش ارزش دیدن دارن.

تایلند

ابیسک دوسیت

تموم اینا در راه شهر آیوتهایا (Ayutthaya) قرار گرفته ان. شهر آیوتهایا وقتی بزرگ ترین شهر دنیا بود اما در سال ۱۷۶۷ با خاک برابر شد.

ونزسلاوس، شاهزاده ی لیختن اشتاین

شاهزاده

شاهزاده ونزسلاوس در عروسی شاهزاده فلیکس لوکزامبورگ

این شاهزاده ی مجرد نه فقط خود اسمی بزرگ داره بلکه عضو یکی از ثروتمندترین پادشاهی های اروپاه. اون نفر دوازدهم پادشاهی لیختن اشتاینه اما همین جایگاهش باعث می شه تا وقت آزاد بیشتری نسبت به شاه حکمران داشته باشه. از اونجا که نامزد پیشینش آدریانا لیما، سوپر مدل برزیلی، بود این احتمال هست که با شخصی غیر از خاندان سلطنتی ازدواج کنه.

اون از دانشگاه دوفین (Dauphine) پاریس مدرک اقتصاد گرفت و سابقه ی کار در شرکت های جنرال الکتریک (General Electric) و گلدمن ساکس (Goldman Sachs) رو داره. ونزسلاوس حالا مدیر اجرایی شرکت (DSP (Dalton Strategic Partnershipه که وظیفه ی مدیریت سرمایه گذاری جهانی رو رو دوش دارن. در این شرکت جاردین پترسن (J.J. Jardine-Patterson)، نامزد قبلی پیپا میدلتن (Pippa Middleton)، شاهزاده ی کمبریج، هم کار می کنه.

قصر فادوتس

قصر فادوتس

اگه قصد دیدار با شاهزاده ونزسلاوس رو دارین، تاریخ ۱۵ آگوست رو انتخاب کنین. ۱۵ آگوست روز جشن ملی کشوره که در قصر فادوتس (Vaduz)، اقامتگاه رسمی خاندان سلطنتی، برگزار می شه. سخنرانی های این روز ملی در باغ های قصر ایراد می شن که معمولاً درشان به روی عموم باز نیس. در این روز، در دهکده ی فادوتس جشن و پایکوبی بر پاه و موزه های رسمی رایگان می شن. مراسم با سخنرانی و مشعل ها و آتیش بازی به پایان می رسد.

شاهزاده سباستین از لوکزامبورگ

شاهزاده

سباستین ششمین شخص نزدیک به تخته. اون هم فارغ التحصیل مدرسه ی نظامی سندهرست بوده و حالا فرمانده جوخه ی گاردهای ایرلندیه. سباستین شخصیتی ورزشکاره؛ کوهنوردی، اسکی، شنا و راگبی مثل ورزش های مورد علاقه اشه. اون می تونه به زبون های فرانسوی، آلمانی، لوکزامبورگی و انگلیسی صحبت کنه و هم اینکه کمی اسپانیایی بلده؛ پس مشکل زبون نداره.

این شاهزاده ی ۲۶ساله، که عناوین شاهزاده ی ناسائو (Nassau) و بوربن-پارما (Bourbon-Parma) رو هم یدک می کشد، شهر لوکزامبورگ رو خونه ی خود می دونه.

طی ماه های تیر و مرداد تورهای بازدید از کاخ بزرگ دوکال برگزار می شه

طی ماه های ژوئیه و آگوست تورهایی واسه بازدید از کاخ بزرگ دوکال (Ducal)، خونه ی خاندان سلطنتی در شهر لوکزامبورگ، برگزار می شه. ساختمون بین سال های ۱۵۷۲ تا ۱۵۷۴ ساخته شد و به عنوان یکی از جاذبه های اصلی پایتخت قرار گرفت. این بنا، که در اول ساختمون شهرداری بود، مقر حکمرانی شد. کاخ از سال ۱۸۹۰ سکونتگاه حکمران شد و در سال ۱۹۹۵ مورد بازسازی قرار گرفت.

کاخ دوکال

کاخ بزرگ دوکال

درآمد حاصل از تورهای ماه ژوئیه و آگوست به حساب بنیاد دوک بزرگ، هنری، و شاهزاده ی بزرگ، ماریا ترسا، واریز می شه که به وسیله ی اون به مردمون نیازمند کمک می کنن. بازدیدکنندگان هم اینکه در طول تابستون می تونن جابه جایی گارد جلوی کاخ رو تماشا کنن.

شاهزاده نیکولای دانمارک

شاهزاده

شاهزاده نیکولای دانمارک با نام دوک منپزات (Monpezat) هم شناخته می شه. اون بزرگ ترین پسر شاهزاده یواخیم و همسر اولش، الکساندرا، است. این شاهزاده ی ۱۸ساله هفتمین نفر از خاندان پادشاهی دانمارکه و در کپنهاگ درس خونده. اون هم اینکه اقرار کرده که عاشق موسیقی دیپ هاوس (Deep house) است. جدا از نسب سلطنتی، اون چهره ی خوبی هم داره؛ طوری که در بین مدل های اسکوپ (Scoop Models) ثبت شده. این شاهزاده ی نوجوون در هفته ی مد لندن امسال ظاهر شد.

قلعه کرونبورگ محل شکل گیری رویدادهای داستان هملت شکسپیر بوده

دانمارک دارای کاخ های خوشگلیه که دیدار از اونا واسه دوستداران زندگی اشرافی جزو واجباته. قلعه ی کرونبورگ (Kronborg) در شهر هلسینگور (Helsingør) جزو میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته و صحنه ی اتفاقات داستان هملت شکسپیره. قلعه ی روزنبرگ (Rosenborg) در کپنهاگ با اون باغ های حیرت انگیزه در اصل خونه ی تابستونی پادشاه و محل قرار گرفتن جواهرات سلطنتی بود.

قلعه کرانبورگ

قلعه کرونبورگ

کپنهاگ هم اینکه به خاطر گاردهای سلطنتی کاخ آمالین برگ (Amalienborg) معروفه. در اونجا، ولیعهد فردریک همراه با همسرش مری، شاهدخت استرالیایی، و چار فرزندش زندگی می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *