مهاجرت به کشوری دیگه، چه تحصیلی و چه کاری، سختی های خاص خود رو داره که یکی از اون ها شوک فرهنگیه. در این مقاله درباره راه های مقابله با این مشکل بخونین.

مقاله در رابطه:

  • بهترین دانشگاهای حقوق دنیا کدوما هستن؟

به چه دلیل دانشجویان بین المللی تحت تاثیر شوک فرهنگی قرار می گیرند؟ نقل جای به محیطی که به طور کامل یا تا حدی از فرهنگی متفاوت نسبت به فرهنگ کشور مبدا برخورداره، بعضی وقتا ممکنه هیجان انگیز و بعضی وقتا ترسناک به نظر بیاد. هر شخص به شکلی متفاوت به رقابت موافقت فرهنگی عکس العمل نشون می دهد. این که مهاجرت واسه یه فرد آسون و آسونه یا سخت، بستگی به سطح آمادگی اون واسه مقابله و موافقت با شرایط جدید داره. آداب و رسوم اجتماعی، ارزش ها، سنت ها و اعتقادات پیروز تو یه کشور ممکنه به طور کامل متفاوت از کشور مبدا باشه. دانشجوبان جور واجور با در نظر گرفتن گذشته و شرایط رشد فردی خود، منحنی های منحصربه فرد موافقت با جامعه مقصد رو تجربه می کنن. در حالی که بعضی ممکنه این روند رو به طور غیرقابل حلی سخت ببینن، بقیه ممکنه بتونن خیلی راحت از خود موافقت نسبی نشون بدن. پس اگه در فکر تحصیل در بیرون مرز کشور یا مهاجرت کاری هستین، در ادامه این مقاله با سایت ما همراه باشین.

علائم جور واجور شوک فرهنگ عبارت ان از

شوک فرهنگی

  • دلتنگی شدید واسه وطن
  • احساس غم و اندوه 
  • مشکلات خواب و مشکلات فیزیکی 
  • ترس و ناامیدی یهویی
  • خستگی و اضطراب
  • بروز خشم و تحریک پذیری
  • سردردهای عجیب، حساسیت و درد
  • نبود اعتماد به نفس
  • پشیمونی از تصمیم خود واسه تحصیل در بیرون مرز کشور
مطلب دیگر :
متن کامل : پایان نامه درموردپیش دبستانی، تحول شناختی، دوران کودکی، تحول اخلاقی- خرید متن کامل

نکاتی واسه آسون کردن روند موافقت با محیط جدید

به فرهنگ کشور مقصد احترام بذارین

شوک فرهنگی

تلاش کنین به آداب و رسوم جدید، باورها و فرهنگ ها نگاهی بی طرفانه داشته باشین و کم کم با شرایط جدید موافق شید. به جای اینکه فردی بدبین باشین، تلاش کنین چیزای خوبی که در کشور مقصد می ببینن رو قبول کنین و به این شکل ظرفیت شخصیت خود رو امتحان و تقویت کنین. یکی از مهم ترین جنبه های کاهش فرهنگی، شناسایی و بر طرف کردن تعصبات فرهنگی شما و موافقت با فرهنگ جدیده.

انعطاف پذیر و روشن فکر باشین

شوک فرهنگی

لطفا این مسئله رو در نظر داشته باشین که هیچ چیزی به شکل مطلق درست یا غلط نیس و فقط این درک آدم ها از شرایطه که در کشورای جور واجور به شکلی متفاوت خود رو نشون می دهد. تلاش کنین نسبت به فرهنگ جدید، آداب و رسوم و ایده سیاسی های جدید بدون بی احترامی، متفکرانه، با تعهد و بی طرف باشین. موافقت با یه فرهنگ جدید، به این معنا نیس که سیستم ارزشی خود رو تغییر بدید؛ بلکه  تنها نشون می دهد که شما آماده پذیرش و احترام به فرهنگ جدید با ذهنی باز هستین.

هم رنگ جماعت شید

شوک فرهنگی

به زبون بدن و روابط ارتباطی بقیه دقت کنین و تلاش کنین از اون ها یاد بگیرین. این کار نه فقط به شما در ایجاد رابطه با افراد جور واجور کمک می کنه، بلکه به ساده و آسون تر شدن مرحله انتقال کمک می کنه.

مطلب دیگر :
رشته برق:پایان نامه ارشد رایگان درموردنام تجاری، علم و تکنولوژی، انرژی شکست، مورفولوژی- فایل کامل

واسه خود تکالیفی مشخص کنین

شوک فرهنگی

لازمه قبل از ورود به کشور میزبان، اطلاعات مربوط به فرهنگ اون کشور و حتما شهری که قراره در اون ساکن شید رو جمع بیاری کنین. بازدید از وب سایت ها و خوندن کتاب های مربوط به تاریخ، جغرافیا و آداب و رسوم کشور مقصد، نقشه ها، روزنامه های معتبر می تونه اثر داشته باشه.

رفتارای اجتماعی و آداب و رسوم جدید رو درک کنین و قبول کنین

شوک فرهنگی

ممکنه مردم کشور مقصد رو به اندازه ی مردم کشور خودتون گرم و صمیمی نیابید. ممکنه به نظر برسه که اون ها فاصله ی خود رو با شما حفظ می کنن یا رسمی و خشک با شما رفتار می کنن. به جای اینکه احساسات خود رو سرکوب کنین، قضاوت رو کنار بذارین و تلاش کنین زمینه های مشترک واسه پیش بردن مکالمات خود پیدا کنین.

مراقبت سلامتی جسمی خود باشین

شوک فرهنگی

قرار گرفتن در محیطی جدید و شرایط آب و هوایی ناآشنا ممکنه بر سلامتی شما تاثیر زیادی بزاره. در عین حالا که عادت های غذایی سالم رو حفظ می کنین، مطمئن شید که به اندازه کافی استراحت می کنین. آرامش و روش زندگی متعادل، به شما کمک می کنه تا تند تر به محیط جدید موافق شید و اونجا رو چون خونه ی خود بدونین.

نگرانی های خود رو با دانشجویان بین المللی به اشتراک بذارین

شوک فرهنگی

بحث در مورد نگرانی های مشترک دانشجویان بین المللی که همه شرایطی مشابه رو تجربه می کنن و تحت تاثیر شوک فرهنگی قرار دارن، دیدگاه های جدید و متنوعی رو واسه حل مسائل منحصربه فرد مربوط به موافقت با فرهنگ جدید به شما ارائه می دهد.

مطلب دیگر :
با مسجد کامل دامغان آشنا شید

با دلتنگی واسه وطن جنگ کنین

شوک فرهنگی

از راه WhatsApp، Skype و Facetime، با اعضای خونواده خود در رابطه باشین. یه رستوران ایرونی رو شناسایی کنین و سری به تره بار و سوپرمارکت محله ی خود بزنین و تلاش کنین احساس کنین در خونه هستین. یادتون باشه که احساس غم و اندوه احساسی گذراست و شما از نظر ذهنی واسه شکست دادن اون مجهز شده اید.

موافقت با یه فرهنگ جدید ممکنه در اول تجربه ای شدیدا سخت به نظر بیاد، اما با همت و  تقویت اعتماد به نفس می تونید از موقعیت های تازه و نامعلوم با سربلندی بیرون بیایید. با تجربه، درک و پذیرش محیط جدید دور و بر خود کم کم به اونجا احساس تعلق می کنین و به آرومی با محیط جدید هماهنگ می شید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *