با مقاصد گردشگری نامعلوم و رویایی ایتالیا آشنا شید (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله به معرفی ۱۰ مورد از زیباترین مقاصد دیدنی ایتالیا پرداختیم که سفر به هرکدوم خاطراتی فراموش نشدنی در اذهان سفر دوستان تداعی می کنه. واسه آشنایی با دیگر نقاط نامعلوم این کشور با سایت ما همراه شید.

مقاله های در رابطه:

  • سوغات ایتالیا چیه؟
  • رژیم غذایی مردم ایتالیا

۱۱. شهر ماترا، ناحیه باسیلیکاتا، جنوب ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

تیم جپسون درباره ناحیه باسیلیکاتا می نویسد:

پنجاه سال قبل شهر ماترا یکی از فقیرترین شهرهای غرب اروپا شناخته می شد و ۲۰ هزار نفر از ساکنان اون در غارهای محقری که مثل لونه زنبور بود، در دره تنگ و عمیق پایین شهر زندگی می کردن. این خونه ها در دهه ۱۹۶۰ تخلیه شدن و از اون زمان تا یه مدت قبل متروکه بودن. اما حالا حدود ۲ هزار نفر از ساکنان قدیمی این خونه ها به محل زندگی شون برگشته ان و در این ناحیه کافه ها، نمایشگاه ها، رستوران ها و مهم تر از همه هتل های زیبایی بازگشایی کرده ان. انگار تولدی دوباره در طالع شهر پر قدمت ماترا نوشته شده بود.

ناشناختهای ایتالیا

جپسون در ادامه می نویسد:

اما حتی بدون در نظر گرفتن غارهای حیرت آور این شهر که یونسکو اون ها رو در گروه اصلی ترین سکونت بعضی وقتا های آدم های غارنشین دریای مدیترانه قرار داده، بقیه نواحی شهر هم خوشگل و غیرعادیه. در خیابون های کوچیک ماترا که قدمتشان به قرون وسطا برمیگرده، ساختمون هایی با سنگ های عسلی رنگ ساخته شده ان که خوشگل جلوه می کنن. میدون های آروم و بی جنب وجوش در کنار چشم اندازه های طبیعی و دل فریب این شهر واسه هر آدم با ذوقی تشویق برانگیزه.

ناشناختهای ایتالیا

رستوران های ماترا غذاهای سنتی مطبوعی پخت می کنن که در هیچ جای دیگری نظیرش پیدا نمی شه. از طرفی حدود ۱۵۰ غار کلیسا در بین خونه های محقر بافت قدیم شهر وجود دارن که بعضی از قدیمی ترین نقاشی های دیواری ایتالیا در اون ها نگه داری می شه.

۱۲. شهر راولو، ناحیه کامپانیا، جنوب غرب ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

بیشتر بازدیدکنندگان ساحل آمالفی در ناحیه کامپانیا واسه اقامت گزیدن به سراغ شهرهای آمالفی و پوزیتانو می روند و از سیاحت در شهر راولو که بر فراز تپه قرار گرفته و بهترین دورنماها، باغ ها و هتل های ناحیه کامپانیا رو در خود جای داده غافل می مثل.

«جوونا سیمنز» کارشناس مقاصد گردشگری جنوب ایتالیا در توضیح شهر راولو می نویسد:

راولو آروم ترین و جذاب ترین شهر تفریحی ناحیه کامپانیاه که مثل لونه عقاب بر فراز چشم انداز مبهوت کننده شهر ناپل قرار گرفته.

ناشناختهای ایتالیا

شروع تابستون بهترین زمان واسه سیاحت در خیابون های بیشتر بدون ترافیک این شهر و خوش گذرانی در تراس ها و آلاچیق های شیک باغ های شهره. از کنار این تراس های باصفا چشم انداز دل انگیز دریای مدیترانه به روی بازدیدکنندگان گشوده می شه.

۱۳. شهر تریست، ناحیه فریولی ونتزیا جولیا، شمال شرق ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

«هلن پیکلز» کارشناس مقاصد گردشگری وب سایت تلگراف شهر تریست رو این گونه تصویر می کنه:

شهر بندری تِریست پر از تازگی و زندگیه، گذشته بسیار جذابی داره و شاید مرغوب ترین قهوه ایتالیا در این شهر سرو می شه. اگه می خواهید راز یه زندگی خوشحال و پویا رو کشف کنین رهسپار این شهر بندری شید که در نقطه دنجی بین مرز ایتالیا و اسلوونی قرار گرفته. شهروندان تریست زندگی رو با شور و اشتیاقی مثال زدنی پی می گیرند که این اشتیاق در رفتار اون ها قابل لمس و واسه گردشگران بسیار جالبه.

ناشناختهای ایتالیا

مردم این شهر همه روزه با بالا اومدن سپیده دم رهسپار ساحل «بارکولا» می شن و تا ماه نوامبر (آذرماه) که هوا رو به سردی می رود به تفریحشان ادامه می بدن. مطمئنا حس سرزندگی بی پایان شهروندان تریست، دستاورد قرار گرفتن این شهر در ناحیه مرزی ایتالیاه. تریست در دوره های جورواجور میزبان دودمان های مختلفی مثل امپراتوری روم، امپراتوری هابسبورگ، رژیم موسولینی، آلمانی ها و نیروهای متفقین بوده. نتیجه این برخورد فرهنگی یه جور آمیزش باشکوه در سنت های قومی و سبک های معماری این شهره.

ناشناختهای ایتالیا

هلن پیکز در ادامه به تجربه جالبش در این شهر فرار می زند:

من تو یه گردش پونزده دقیقه ای در تریست با کلیسای ارتدکس های صربستانی، ارتدکس های یونانی و پروتستان های سوییسی برخورد کردم، در عین حال کنیسه تریست بزرگ ترین کنیسه یهودیان در سراسر اروپاه.

۱۴. بخش گارگانو، ناحیه پولیا، جنوب شرق ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

«پل لی» از نویسندگان وب سایت تلگراف در توضیح گارگانو می نویسد:

پارک ملی گارگانو در جنوب ایتالیا با سواحل پنهون از شن، جنگل های وسیع کاج و موقعیت جغرافیایی عالی که در اون گرمای تابستون با نسیم دلپذیر دریای آدریاتیک در هم می آمیزد، مکانی دنج واسه گذراندن تعطیلات در ایتالیاه.

ناشناختهای ایتالیا

گردشگرانی که دوستدار خلوتی و آسایش هستن اگه در ماه اوت (نیمه مرداد تا نیمه شهریور ماه) به این منطقه سفر کنن مسافران خارجی کمی در این شهر می بینن. گارگانو از اصلاح کننده ترین نواحی طبیعی ایتالیاه که تا حد زیادی در بین گردشگران خارجی ناشناختهه.

ناشناختهای ایتالیا

اما دروازه ورود به گارگانو شهر بندری و پر جنب وجوش «باری» است. این شهر یه قلعه نورماندی خوشگل و چندین رستوران فاخر داره که گردشگران می تونن قبل از ورود به گارگانو بازدید کوتاهی از اون داشته باشن.

۱۵. شهرهای راگوسا و چفالو، منطقه سیسیل، جنوب ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

تیم جپسون به مسافران منطقه سیسیل پیشنهاد می کنه واسه یه بار هم که شده از شهر شلوغ «تا اورمینا» چشم پوشی کنن و عوضش یکی از شهرهای «راگوسا» یا «چفالو» رو در جنوب شرق سیسیل مقصد سفرشون بذارن.

ناشناختهای ایتالیا

اون در توضیح این شهرها می نویسد:

راگوسا یه شهر تاریخی و جذابه که دو شهر کوچیک تر «مودیکا» و «نوتو» رو در برمی گیرد. این شهرها واسه غذاهای خوشمزه، سبک معماری عجیب قرن هجدهمی و چشم اندازه های دل انگیزشان زبانزد هستن. شهر مواظبت شده چفالو ساحل دل انگیز و معماری قرون وسطایی جذابی داره. این شهر بیشتر از همه واسه کلیسای کامل نورماندی و بسیار بزرگش معروف شده.

جپسون هم اینکه به گردشگران پیشنهاد می کنه که بازدید از رشته کوه بکر «مادونیه» در ساحل شمالی سیسیل رو از دست ندن.

۱۶. منطقه کوهپایه ای لانگه، ناحیه پیدمونت، شمال ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

تیم جپسون در اظهارنظر درباره ناحیه پیدمونت می نویسد:

پیدمونت صرف نظر از پیست های اسکی معروفش در بین دوستداران ایتالیا ناحیه ای بسیار ناشناختهه. این شهر از نظر هنر آشپزی و پخت غذاهای جور واجور در گروه مقاصد ممتاز ایتالیا قرار داره.

ناشناختهای ایتالیا

جنبش مردمی «اسلو فود» که به ساپورت از غذاهای اصیل و بومی در مقابل فست فودها برخاست و مردم ایتالیا رو به کاشت اجناس کشاورزی تشویق کرد، اول در این منطقه شروع شد و بعد در سراسر جهان گسترش یافت. واسه گشت وگذار در سرسبزترین فضاهای ییلاقی پیدمونت، گردشگران باید راه کوهپایه های «لانگه» و شهرهای «برا»، «آلبا»، «بارولو»، «باربارسکو» و «سرالونگا» رو در پیش بگیرن… پارک ملی «آلپ ماریتیم» در جنوب ناحیه پیدمونت هم مناظر کوهستانی باشکوهی داره که گردشگران کمی زیبایی های اون رو درمی پیدا کنن.

۱۷. شهر راونا، ناحیه امیلیا-رومانیا، شمال ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

راونا شهر کوچیکی در ناحیه اِمیلیا-رومانیاه که مثل دو شهر مجاورش «مانتوا» و «فرارا» دور از کانون توجه گردشگران قرار داره. این شهر با در برگرفتن آثار خاتم کاری بی نظیری که مربوط به قرون وسطا و امپراتوری روم شرقی هستن گوشه ای از عظمت تاریخ ایتالیا رو به تصویر می کشد.

اون هنلی در یادداشت خود درباره شهر راونا می نویسد:

خاتم کاری های به جا مونده از دوره امپراتوری بیزانس در شهر راونا جزو عجایب کشور ایتالیا هستن. این خاتم کاری ها موقع شب روشنایی خیره کننده ای دارن و گردشگران رو غرق در زیبایی خود می کنن. در طول جشنواره هنری «موزاییکو دی نوته» که هر سال تابستون به مدت دو ماه از تاریخ اول ژوئیه تا دوم سپتامبر (۱۱ تیر تا ۱۲ شهریورماه) در راونا برگزار می شه، دره های چار بنای مهم شهر واسه بازدید به روی گردشگران و هنر دوستان باز می شن.

اون هنلی در ادامه یه پیشنهاد واسه مسافران شهر راونا داره:

پیشنهاد می کنم گردشگران با برنامه ریزی قبلی و هم زمان با برگزاری جشن «سنت آپولیناره» به راونا سفر کنن. این جشن از زمان های قدیم واسه بزرگداشت یه قدیس پرهیزگار در راونا برگزار می شه. در جریان این مراسم کنسرت های بی نظیری اجرا می شه، دکه های غذا در خیابون ها از مردم پذیرایی می کنن و آتیش بازی و نمایش های جالبی در شهر برگزار می شه.

ناشناختهای ایتالیا

شهرهای «پارما» و «بولونیا» هم در این ناحیه از نظر آشپزی و تنوع غذایی جزو بهترین شهرهای ایتالیا هستن.

۱۸. جزیره مارتیمو، مجمع الجزایر کوهستانی آیگادیان، جنوب ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

لی مارشال تجربه بازدیدش از جزیره «مارتیمو» رو این گونه توضیح می دهد:

من وقتی واسه اولین بار در جزیره مارتیمو اقامت کردم یکی از فروشندگان به طور اتفاقی منو شناخت و پس از صحبت کوتاهی که با هم داشتیم پرسید: «شما که نمی خواید درباره این جزیره راهنمای سفر بنویسین، درسته؟» لحن اون همراه با تهدید نبود بلکه فهمیدم که فقط می خواست از این موضوع اطمینان حاصل کنه. اون در آخر گفت: «ما با بازدیدکنندگانی که به اینجا می آیند مشکلی نداریم، اما خیلی مایل نیستیم توریست ها اینجا رو بشناسن.» البته باید بگم این بحث مربوط به چند سال قبله و از اون زمان تا حالا این موضوع رو چند جای دیگه هم مطرح کرده ام. به هر حال این جزیره سبز و خوشگل در دریای مدیترانه و ساحل غربی سیسیل بیشتر پاتوق مشتری های ثابت و متموله تا گردشگران کم توقف.

ناشناختهای ایتالیا

مارشال بعد در توضیح چشم انداز مارتیمو می نویسد:

در جزیره مارتیمو خودروی شخصی وجود نداره و تعداد هتل های اون کمه. نکته خوب درباره این جزیره رفتار دور از تکبر ساکنان اینه. اهالی جزیره مارتیمو برخلاف بومیان بعضی جزیره ها زیبای ایتالیا، مثل «باری» و «پانتلریا» که رفتارشون همراه با افاده فروشیه، رفتاری صمیمی با گردشگران دارن.

ناشناختهای ایتالیا

به علاوه این جزیره واسه گردشگرانی که به دنبال مکانی بکر و تمیز واسه راه پیمایی، غواصی و حموم آفتاب هستن مقصدی ایده آله.

۱۹. شهرهای هرکولانیوم و اوپلونتیس، ناحیه کامپانیا، جنوب غرب ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

«مری برد» از محققان بخش ادبیات داستانی و مجری تلویزیون انگلستان درباره شهر باستانی پمپی می نویسد:

شهر مدفون شده پمپی همیشه در بالا اخبار گردشگری کشور ایتالیا قرار داره. اما گردشگرانی که دوست دارن در محیطی آروم و بدون ازدحام نظاره گر گوشه هایی از گذشته روم قدیم باشن، بهتره به یکی از جای های دیدنی کمتر شناخته شده دور و بر آتیش فشان وزویو سفر کنن.

ناشناختهای ایتالیا

شهر هرکولانیوم یکی از این مقاصد جذابه که شهروندان ایتالیا اون رو آبجی کوچیک شهر پمپی می خونن و در ۱۶ کیلومتری شمال پمپی هستش. هر چند هرکولانیوم در مقایسه با پمپی بازدیدکنندگان کمتری به خود جذب می کنه، اما من پیشنهاد می کنم که گردشگران واسه تکمیل مشاهدات خود از شهرهای روم قدیم و ویرانه های آتیش فشان وزوویو، حتما از این شهر بازدید کنن.

ناشناختهای ایتالیا

ویلای ساحلی «اوپلونتیس» در نزدیکیا شهر پمپی یکی دیگه از گوهرهای نامعلوم ناحیه کامپانیا به حساب می رود. مری برد در توضیح این ویلا می نویسد:

اوپلونتیس یه قصر باحال و مجلله که از زمان امپراتوری روم به یادگار باقی مونده. در فضای پشت این قصر یه استخر بسیار بزرگ به ابعاد استخرهای المپیک هست که لذت بازدید از قصر رو دو برابر می کنه.

۲۰. شهر جنوا، ناحیه لیگوریا، شمال غرب ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

«کریس لیدبیتر» کارشناس گردشگری وب سایت «ایندیپندنت» در توضیح شهر جنوا می نویسد:

جنوا مرکز ناحیه لیگوریا و مثل شهرهای مدیترانه ایه که با حفظ شکوه گذشته اش بازم جزو بنادر پر نا آرومی ایتالیا به حساب می رود. بندر «پورتو آنتیکو» دارای کافه ها، رستوران های شیک و قصرهای مجللیه که با ثروت اندوخته جنوا در دوره رنسانس ساخته شده ان و عظمت تاریخ این شهر رو به رخ می کشن.

ناشناختهای ایتالیا

در میون این قصرها «پالازو روسو» فاخرترین قصر شهره و نقاشی های بسیار لطیفی رو از دو نقاش نام آور عصر رنسانس اروپا «پائولو ورونز» و «آنتونی فان دیک» در خود جای داده.

ناشناختهای ایتالیا

بهترین هتل جنوا هتل معروف و با قدمت «بریستول پالاز» است که از سال ۱۹۰۵ تا الان از میهمانان این شهر پذیرایی می کنه. قیمت اتاق های دوخوابه این هتل از ۱۲۳ یورو (۴۲۸ هزار تومن) شروع می شه.

۲۱. ونیز نامعلوم، ناحیه ونتو، شمال ایتالیا

ناشناختهای ایتالیا

ونیز شهر گمنامی نیس، اما گوشه و کنار اون پر از جاذبه های ناشناختهه که بازدید از اون ها خاطره سفر به ونیز رو بیش از پیش به یادماندنی می کنه. اون هنلی به گردشگران ونیز پیشنهاد می کنه که از همراه شدن با خیل گردشگران صرف نظر کنن، و عوضش جزیره «تورچلو» رو که وقتی پرجمعیت ترین جزیره ونیز بوده و حالا به خلوتگاهی دنج تبدیل شده، مقصد سفرشون بذارن. جزیره تورچلو دارای دو کلیسای خوشگل و یه موزه معروف به نام «کورینی اِستامپالیا» است که آثار هنری زیبنده ای مثل نقاشی «نطق در معبد» اثر «جیووانی بلینی» درونش نگه داری می شه.

ناشناختهای ایتالیا

«جاناتان گلانسی» یکی دیگه از کارشناسان مجرب مقاصد گردشگری ونیز به گردشگران پیشنهاد می کنه که با یه تور جداگونه از «کامپی» ها یا میدون های نقلی و استثنائی ونیز دیدن کنن.

اون دراین باره می نویسد:

میدون های نقلی ونیز به نوبه خود از شگفتیای این شهر به حساب می روند. این میدون های کوچیک و بی مثل در جای های مختلفی مثل بیرون نشستگی ساختمون ها، خیابون های سنگ فرش شده، لنگرگاه های پرتردد، بندرگاه های آلامد شهر که میزبان دور همی های شبونه هستن، در دور و بر برج کج پیزا و آخر سر در نزدیک پل های کوهان شکل ونیز وجود دارن.

ناشناختهای ایتالیا

در دور و بر بعضی از این میدون ها رستوران های شیک و کافه های بسیار قدیمی، دکان های اغذیه فروشی، سوپرمارکت ها و قنادی های مخصوص ایتالیایی برقرار هستن که شکل های جور واجور خوراکی های خوشمزه رو واسه مشتریانشان سرو می کنن. گردشگران با گشت و گذار در نقاط جور واجور شهر و امتحان کردن این تنقلات، اوقات خوشی رو از سفر به ونیز ضمیمه خاطراتشان می کنن.

کدوم یکی از شهرها یا مناطق نامعلوم ایتالیا واسه شما جذاب تره؟ به چه دلیل؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *