مهر ۴, ۱۳۹۹

بررسی بازی آهنگتو؛ خواننده شوید

کمتر از یه ماه به شب یلدا مونده و چند روز پیش داشتم فکر می کردم امسال چه بازی موبایل ایرونی جدیدی منتشر شده که می تونه رنگ وبویی مدرن تر به دورهمیای این شب بده؟ پارسال منچرز و بروزرسانی گروهی کوییز آو کینگز هر دو جزو نامزدهای خوب سرگرمی در جمعای خانوادگی بودن و در حالی که نزدیک هشت ماه از ۹۷ می گذره ولی هنوز بازی ندیده بودم که بتونه جای اونا رو بگیره.

آهنگتو اومده تا این خلأ رو پر کنه. بازی با ایده جالبش و با وجود اینکه عنوانی تک نفره/آنلاینه اما به خاطر ذات رقابتی ، سادگی و دست گذاشتن روی یکی از محبوب ترین هنرها تجربه اش با چند نفر دیگه هم جذابیتای خودشو داره. البته با پیش زمینه یه اثر بی مشکل به سراغ بازی نرید.

آهنگتو مشکلات خودشو داره ولی بازی انقدر می تونه سرگرم کننده باشه که تو یه یا دو دقیقه پخش آهنگ، اگه چهار پنج ثانیه به خاطر بعضی ضعفا عصبی بشوید در بقیه ثانیه ها حس می گیرین و تلاش می کنین احساسی تر بخونین. بازی بدون مقدمه خاصی و بعد از چند راهنمای کوتاه، کاربر رو در محیط برنامه رها می کنه.

حالا تنها کاری که باید بکنین اینه که یکی از آهنگا رو انتخاب کرده و همزمان که خواننده اصلی می خواند، شمام ترانه رو بازخوانی کنین. این وسط اگه تونستید نتا رو به درستی به زبون بیارین، امتیاز بیشتری می گیرین. در گفت وگویی که با امیر هوشمند، یکی از سازندگان بازی داشتیم فهمیدیم آهنگتو واسه امتیازدهی کارکرد کاربر از یه آنالیزگر صوتی استفاده می کنه:

آهنگتو دارای آنالیزگر صوتیه که با تاخیر خیلی کم، نت پایه صدای ورودی رو در هر لحظه تشخیص میده. البته الگوریتم پیاده شده توانایی تشخیص نتای با کشش تا دولا چنگ رو هم داره.

واسه هر آهنگ همه نتا و تحریرهایی که خواننده اجرا کرده با دقت دولا چنگ استخراج شدن. پس در هر لحظه «نت اجرایی» و «کشش نت» نتی که کاربر در حال خواندنه، مقایسه می شه و طبق این دو عامل کاربران امتیازاتی دریافت می کنن.

بعضی آهنگا پولی بوده و خرید هر کدوم ۲۰۰ نت موسیقی (همون سکه) میخوان. تعداد آهنگای رایگان به طور کامل مناسبه.

اجرا اینجور آنالیزگری به خودی خود رقابتای زیادی داره و با اینکه هنگام خوندن آهنگا بعضی وقتا ممکنه احساس کنین که بازی سیستم به طور کامل دقیقی نداره ولی با این حساب اگه همه با هم بخوایم نگاه کنیم، سازنده تونسته از این رقابت بزرگ سربلند بیرون بیاد.

اشتباه زیاد در سیستم تشخیص نت بازی می تونست هر چیزی که پیشرفت دهنده بافته بود رو پنبه کنه اما اینطوری نشده و آنالیزگر صوتی بازی می تونه نقش یه داور رو اجرا کنه. البته آهنگتو روی فوت وفن تمرکز داره و اینکه آهنگ چه قدر احساسی خونده شه، به هنر فرد بستگی داره.

شاید بزرگترین ایرادی که می تونیم از بازی بگیریم، گنگی اون به خصوص در دقایق اولیه س. خلاص شدن در صفحه اصلی و حضور نتای زرد رنگ و آبی رنگ در حالی که انگار فرقی با همدیگه ندارن باعث شده تا بازی در نقطه شروعش گیج کننده ظاهر شه. اگه جای به کار گیری آموزش اسلاید گونه، راهنماییا به شکل گیم پلی (به خصوص واسه نتا) داده می شد دیگه این گنگی رو تماشاگر نبودیم.

آهنگتو بازی/اپلیکیشن سرگرم کننده ایه. بازی ایرادات زیادی نداره ولی هرچه قدر هم بتونیم ریز بشیم و نقطه ضعف از اون بیرون بکشیم باز نمی تونیم این مسئله رو کتمان کنیم که با یکی از سرگرم کننده ترین آثار داخلی طرف هستیم. آنالیزگر صورتی بازی کارکرد تقریبا خوبی داره، تعداد آهنگا مناسب بوده و در سبکای مختلفی دسته بندی شدن.

اینا همون چیزیایی هستن که از یه مثل ساز خوانندگی توقع داریم و آهنگتو تا حدی تونسته برآورده کنه. نکته اینجاس به خاطر استقبال خوبی که بازیکنا از بازی داشتن، سازنده یه برنامه دراز مدت واسه اثرش چیده و می خواد آهنگتو رو بیشتر به یه شبکه اجتماعی نزدیک کنه:

در آپدیتای آینده بازی بخشایی اضافه می شن که بازیکنان می تونن صدا و تصویر ضبط شده خود رو با بقیه کاربران به اشتراک بذارن و کاربران دیگه به اجرای اونا امتیاز بدن. هم اینکه اینکه کاربران امکان شخصی سازی پروفایل خود از جمله ساخت آواتار دلخواه خود رو دارن. تماشای نتیجه های بقیه، ایجاد لیست دوستان و دوئلای دو نفره از دیگر تواناییای آینده بازیه.

آهنگتو - AhangeTO

  • آهنگتو – AhangeTO
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: گروه آوای نو
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۱۹٫۱ مگابایت

دانلود