دانلود پایان نامه

موضوع :

 بررسی علل و عوامل موثر در قاچاق مواد مخدر

پایان نامه ارشد :

 

سیر تحولات قوانین کیفری در زمینه مواد مخدر قبل از انقلاب

الف-دوره اول قانون­گذاری از سال 1289 تا 1333:قانون­گذاری در زمینه مواد مخدر در حقوق ایران تحولات و فراز و فرودهای مختلفی را پشت سر گذاشته است. تا سال 1289 شمسی در ایران مواد مخدر تابع نظم حقوقی نبود و به عنوان کالایی مجاز معامله و مصرف می­شد. در این سال، دولت به فکر نظم بخشیدن به کشت و مصرف مواد مخدر افتاد. البته این امر تحت تأثیر جو جهانی و بین­المللی نیز بود که در سال 1909 نمایندگان 13 کشور – از جمله ایران- را در شانگهای چین به طور مکرر طی 5 سال گرد هم آورد تا برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و محدود کردن استفاده از تریاک به موارد پزشکی و تحقیقات علمی تصمیم­هایی اتخاذ و راهبردهای بازدارنده از قاچاق تریاک را ارائه دهند (اسعدی، 1388: 14) البته قوانین مصوب، در آغاز تنها به نحوه تنظیم کشت مواد مخدر و توزیع آن در میان مردم پرداختند و در واقع هدف این قوانین ایجاد زمینه­ای تازه برای اخذ مالیات از مردم بود اما کم­کم با افزایش اعتیاد در میان مردم و فشاری که از طرف مردم و گروه‌های اجتماعی و مراجع بین‌المللی بر دولت وارد شد، جرم انگاری در این زمینه آغاز گردید (رحمدل، 1385: 150)
واکنش قانون­گذار ابتدا با تعیین مجازات جزای نقدی آغاز شد که در برخی موارد با مصادره مواد مخدر ممنوعه و حبس‌های کوتاه مدت نیز همراه گشت و به مرور زمان با تجدیدنظر در قوانین، بر میزان مجازات­ها افزوده شد. نخستین قانون مدون «قانون تحدید تریاک» مصوب 22/12/1289 بود. این قانون مشتمل بر شش ماده است که بر اساس ماده اول آن مقرر شد: از هر مثقال تریاک مالیده 300 دینار مالیات اخذ شود و در ماده چهارم مقرر شد: از اول سال هشتم (پس از تاریخ اجرای قانون) استعمال شیره کلیتاً و استعمال تریاک غیر از آنچه برای دوا لازم است، ممنوع خواهد بود.
هرچند تصویب این قانون، آغاز خوبی برای پیشگیری از اعتیاد به تریاک بود اما در عمل توفیق چندانی به دست نیاورد؛ زیرا برای سوء مصرف­کنندگان سوخته تریاک به جز ضبط سوخته کشف شده مجازاتی مقرر نشده بود؛ 2. سوخته­های کشف شده را تبدیل به شیره می­کردند و دوباره به معتادان شیره ای می‌دادند. (اسعدی، 1388: 67- 69) جالب اینکه نه تنها مواد مخدر در قانون تحدید تریاک، جرم انگاری نشده بود، بلکه خرید سوخته تریاک از معتادان از جنبه­های تشویقی این قانون به شمار می­رفت (رحمدل، 1379: 122)

مطلب دیگر :
تعیین محدودیت های پیشگیری وضعی از جرم در اسلام-پایان نامه ارشد حقوق

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

بازنگری نسبت به پدیده قاچاق مواد مخدر و شناسایی عوامل مهم و موثر در ارتکاب این جرم در استان فارس می‌باشد.
1- جمع آوری خصوصیات و مشخصات افرادی که مرتکب قاچاق مواد مخدر شده‌اند، از قبیل: وضعیت خانوادگی، شغل، تحصیل، موقعیت اجتماعی و وضعیت اقتصادی.
2- تعیین محل سکونت، محل ارتکاب بزه و شناخت خط سیر آن برای یافتن راه حل‌هایی از نظر پیشگیری از جرم.
3- برنامه ریزی برای کاهش آمار این معضل و در نتیجه کم‌تر شدن هزینه های اقتصادی که جامعه برای مقابله با مجرمین متحمل می‌شود.
4- شناسایی و حذف بسترهای شکل گیری قاچاق مواد مخدر و در نهایت کاهش آمار ارتکاب این جرم

 1-5- هدف کاربردی

نتایج این تحقیق می‌تواند در مؤسسات آموزشی همانند آموزش و پرورش، کانون اصلاح و تربیت و سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر مؤسساتی که عهده دار تنظیم و اجرای برنامه های مربوط به مقابله با این پدیده هستند مورد استفاده قرار گیرد.

1-6- سؤالات تحقیق

آیا داشتن خانواده نابسامان یکی از عوامل مؤثر در قاچاق مواد مخدر است؟
آیا بین تحصیلات قاچاقیان مواد مخدر و ارتکاب این جرم رابطه وجود دارد؟
آیا منطقه استراتژی جغرافیایی در قاچاق مواد مخدر می‌تواند موثر باشد؟
آیا بین بزهکاری پدر و مادر و قاچاق مواد مخدر رابطه وجود دارد؟
آیا بین فقر مادر و ارتکاب قاچاق مواد مخدر رابطه وجود دارد؟
آیا دوستان ناباب از عوامل موثر در ارتکاب قاچاق مواد مخدر محسوب می‌شوند؟

مطلب دیگر :
رشته مدیریت:پایان نامه دهان به دهان الکترونیکی با آگاهی از برند در شرکت مخابرات استان¬گلستان-رشته مدیریت

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه