تاثیر جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران-دانلود پایان نامه حقوق

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

پایان نامه ارشد :

 

گفتار دوم: ضوابط بازرسی و تفتیش بدنی

طبق اصل 22 قانون اساسی، حیثیت و جان اشخاص از تعرض مصون است. مباحث مربوط به تمامیت جسمانی را به شرح زیر مورد بررسی قرار می دهیم.

 

بند نخست: بازرسی و تفتیش اندامهای خارجی بدن

ماده 96 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 فقط از تفتیش و بازرسی منازل، اماکن و اشیاء آن هم در مواردی که حسب دلایل ظن قوی به کشف متهم یا اسباب و آلات و دلایل جرم در آن محل وجود داشته باشد صحبت می کند ( وقسمت اخیر ماده 24 قانون مزبور این امر را منحصراً با اجازه مقام قضایی امکان پذیر می داند ) و هیچ اشاره ای به جواز بازرسی و تفتیش تن نمی کند و از هیچ یک از موارد دیگر قانون مزبور نیز این جواز استنباط نمی شود. یعنی در خصوص بازرسی و تفتیش بدنی مقررات خاصی در قانون مزبور دیده نمی شود؛ چیزی که در عمل بسیار شایع است و پلیس آن را بدون احساس کوچکترین محدودیتی انجام می دهد[1].

بازرسی و تفتیش نه تنها به وسیله پلیس در خیابان ها و کلانتری ها صورت می گیرد، بلکه در ادارات دولتی نیز معمولاً موقع ورود به تفتیش و بازرسی بدنی و وسایل همراه می پردازند. تمامیت جسمانی نه تنها شامل خود هیکل آدمی می شود بلکه ظاهر آدمی نیز مشمول عنوان تمامیت جسمانی است. اولین مصداق ظاهر آدمی نیز لباسی است که فرد به تن می کند[2].

بدون شک یکی از مصادیق بارز حریم خصوصی انسان حقی است که انسان نسبت به نوع و کیفیت و طرز پوشیدن لباس و رنگ آن دارد و اصولاً تشخیص انسان در انتخاب نوع، کیفیت و اندازه و رنگ آن با توجه به عرف (خاص و عام ) صورت می گیرد. قانونگذار ایران هم در دوره قبل و هم در دوره پس از انقلاب در تعیین نوع لباس فرد مداخله نموده است. اولین مورد دخالت به موجب قانون متحدالشکل نمودن البسه اتباع ایران در داخله مملکت مصوبه 6/10/1307 صورت گرفت که این نوع دخالت به صورت الزام به داشتن پوشش خاص بود. به موجب ماده اول قانون مزبور «کلیه اتباع ذکور ایران که بر حساب مشاغل دولتی دارای لباس مخصوص نیستند، در داخله مملکت مکلف هستند که ملبس به لباس متحدالشکل شوند و کلیه مستخدمین دولت اعم از قضایی و اداری مکلف هستند که در موقع اشتغال به کار دولتی به لباس مخصوص قضایی یا اداری ملبس شوند و در غیر آن موقع باید به تحقیر شدن وی نزد دیگران به عنوان موجود انسانی شود[3].

همچنین، فصل «حریم خصوصی جسمانی» در لایحه حمایت از حریم خصوصی، تأکید دارد که «کرامت انسانی و حقوق و آزادی‌های ملازم با آن، مصون از تعرض است و هیچ کس را نمی‌توان قبل از دستگیری یا پس از آن مورد بازرسی و تفتیش قرار داد، مگر طبق قانون».

1- خالقی، علی، پیشین، ص 205

2- آشوری، محمد؛ آیین دادرسی کیفری، ج1، چ4، سمت، 1383، ص 129

1- همان، ص 133


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقیق

در نگارش تحقیق حاضر، اهداف متعددی مدّ نظر بوده است، مهمترین آن اهداف عبارتند از:

الف: تعریف و تبیین مفهوم «حریم خصوصی» در قانون آیین دادرسی کیفری ایران و تجزیه و تحلیل آن با توجه به تحولات سریع اجتماع.

ب: ارزیابی نقاط قوت و ضعف مرحله تحقیقات مقدماتی از نظر قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پیشنهاد به مجلس قانونگذاری برای تصویب قانون متناسب و کارآمد در زمینه مورد بحث.

د: افزایش معلومات و آشنایی هرچه بیشتر افراد با قوانین و جرایم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومی در جامعه اسلامی.

پژوهش پیش روی، از نوع نظری می باشد و بر پایه مطالعات کتابخانه ای، گردآوری شده است و برای تدوین آن به کتابخانه‌های دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، کرج و دامغان، کتابخانه دادگستری استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددی همچون مجموعه قوانین، کتب، مجلات، آراء وحدت رویه، نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، پایان نامه ها و تقریرات اساتید حقوق، جهت نگارش بخشهای مختلف آن، استفاده گردیده است.