۳ – مزمن
لنگش تحت بالینی :
رایج‌ترین شکل لنگش در گله‌های شیری است. اغلب قابل تشخیص نیست چون حیوان هیچ‌گونه علامت قطعی لنگیدن از خود نشان نمی‌دهد، این مرحله از بیماری ناشی از صدمه‌دیدگی‌های فیزیکی به سم یا آسیب‌های باقیمانده از لنگش حاد می‌باشد(گرینوف و همکاران، ۱۹۸۴).
آسیب باقیمانده در این بافتها منجر به :
– تولید بافت شاخی نامرغوب
– نرم‌شدن و آسیب هر چه بیشتر دیواره و پاشنه سم
– جداشدن استخوان پدال از دیواره و پاشنه سم
مشخص ترین علائم در این فرم، کم رنگ شدن و زرد شدن، خونریزی و زخم‌شدن پاشنه است(گرینوف و همکاران، ۱۹۸۴).
لنگش مزمن :
– اگر فرم تحت بالینی لنگش درمان نشود، به فرم مزمن تبدیل می‌شود .
– طی این مرحله، تخریب پیش‌رونده سیستم عروقی و ساختارهای داخل سم رخ داده که نتیجه آن لنگیدن حیوان است(راون، ۱۹۸۹).
لنگش حاد :
این حالت در نتیجه تغذیه جیره‌های با مقادیر زیاد کنسانتره و مقدار کم فیبر مؤثر رخ می‌دهد. کاهش Ph شکمبه و خون، منجر به موارد زیر می‌گردد(گرینوف و همکاران، ۱۹۸۴):
۱- آسیب دیواره مویرگ‌های سم
۲- خونریزی داخلی
۳- تورم لامینا و پاپیلای سم
۴- درد همراه با لنگیدن شدید حیوان

۲-۶-اثرات نحوه تغذیه و توزیع خوراک و مدیریت آخور بر لنگش در گله‌های گاو شیری

۲-۶-۱-تغذیه

مدیریت تغذیه‌ای مناسب بعنوان رکن کلیدی برای به حداقل‌رساندن بروز اسیدوز(عامل لنگش) بکار می‌رود. جیره‌های حاوی غلظت‌های بالایی از مواد متراکم (کنسانتره) و کربوهیدرات‌های بدون فیبر(NFC) و تراکم پایین علوفه ویا فیبر می‌تواند خطرساز باشد(نوئک، ۱۹۹۷). اگرچه تغذیه نادرست ممکن است در لنگش نقش داشته باشد امّا تنها عامل آن نیست. در یک مطالعه مانسون و لیور(۱۹۸۹) بطور هفتگی از TMR سه گله گاو شیری که درصد بالایی از لنگش(۳۰-۲۰ درصد) در آن‌ ها گزارش شده بود نمونه‌گیری کردند. تراکم فیبر شوینده خنثی(NDF) و NFC در تمام جیره‌ها کافی بود(NDF≥۳۰% و .( NFC≤% اندازه اجزای جیره نیز در تمام گله‌ها قابل قبول بود. بنابراین آن‌ ها گزارش کردند که گرچه ظاهرﺃ این جیره‌ها مشکلی ندارند امّا زخم و آبسه در سم گاوها همچنان به عنوان یک مشکل ثابت وجود دارد.این مشاهدات باعث شد تا محققین اطمینان حاصل کنند که مدیریت مناسب فاکتورهای دیگری(گذشته از در دسترس بودن کربوهیدرات و اندازه اجزای جیره) تا حدود زیادی در جلوگیری از لنگش اهمیت دارد.

مطلب دیگر :
جستجوی مقالات فارسی - بررسی نقش دوره های آموزش ضمن خدمت در عملکرد مدیران و کارکنان ...

۲-۶-۲-توزیع خوراک

تجزیه خوراک
خطاهای محاسبه مقدار موادّ مغذی تحویلی می‌تواند از خطای برآورد ترکیب موادّ مغذی اجزاء جیره به وجود آید. خطاهای آنالیز موادّ مغذی می‌تواند نتیجه ضعف نمونه‌برداری در مزرعه، تعداد ناکافی نمونه‌های خوراکی و آنالیز آن یا عدم دقّت در آنالیز آزمایشگاهی باشد. متغیربودن لایه‌های علوفه در سیلوهای زمینی (مثل سیلوی یونجه در مقایسه با سیلوی ذرت یا سیلوهای با کیفیت متفاوت) ناهمگونی نسبی نمونه‌ها و برداشتن خوراک از سطح، می‌تواند به تفاوت بین خوراک آزمایش‌شده و آنچه که واقعاً به حیوان تغذیه می‌شود، منتهی گردد. جهت اطمینان از تحویل موادّ مغذی به طور پیوسته و دقیق، تلاش‌ها بایستی در جهت دستیابی و کنترل این منابع خطا متمرکز گردد(آرمنتانو ولئوناردی،۱۹۹۹).
روش‌هایی برای ارزیابی اندازه ذرّات علوفه و جیره‌های کاملاً مخلوط در آزمایشگاه و نیز مزرعه در دسترس است که بایستی جهت ارزیابی فیبر مؤثّر فیزیکی به کار گرفته شود. مقدار دیواره سلولی جیره از منبع علوفه را نیز بایستی در ارزیابی فیبر مؤثّر فیزیکی وارد کرد(آرمنتانو ولئوناردی، ۱۹۹۹).
علاوه بر این، نوع غلّه ( ذرت، جو یا گندم) مقدار رطوبت (ذرت خشک یا پر رطوبت) و روش فرایند (ورقه کردن با بخار، غلطک خشک یا آسیاب کردن) از عواملی هستند که فراهمی نشاسته را تحت تأثیر قرار می‌دهند و بایستی در ارزیابی کربوهیدرات‌های فراهم در شکمبه مورد توجه قرار گیرند. فراهمی نشاسته در ذرت به طور معکوسی با اندازه ذرّات در ارتباط است و برای تعیین اندازه ذرّات ذرت می‌توان آن را غربال کرد(آرمنتانو ولئوناردی،۱۹۹۹).

۲-۶-۳-تصحیح ماده خشک اجزای جیره

خطاهای برآورد مصرف خوراک می‌تواند به دلیل اشکال در تعیین ماده خشک اجزای مرطوب جیره به تناسب آن تصحیح جیره بر اساس مقدار ماده خشک تعیین‌شده برای حفظ نسبت صحیح و مداوم ماده خشک رخ دهد. این مورد به ویژه در مورد نسبت ماده خشک علوفه به کنسانتره صادق است(برگستون و هرلین، ۱۹۹۶).

مطلب دیگر :
پژوهش - بررسی تاثیر ویژگی های تجاری اینترنت براعتماد مشتریان در شهرستان آران و ...

۲-۶-۴-مقدار تغذیه اجزای جیره

خطاهای محاسبه مقدار عرضه خوراک می‌تواند به دلیل آن که مقدار نامناسبی از اجزای مختلف، به جیره کاملاً مخلوط اضافه شده است، نیز رخ داده باشد. این خطا در نتیجه خطای ایجاد ارتباط صحیح بین متخصص تغذیه، مدیر گاوداری و فیدر ایجاد می‌شود. امّا در بیشتر مواقع مسئول فیدر مسبب آن است که خود سرانه جیره تنظیم شده را مخلوط می‌کند و سپس تلاش می‌کند تا خطای ایجادشده را با افزودن کمی بیشتر یا کمتر از اجزاء دیگر جیره جبران کند یا آن که واقعاً در آماده‌سازی یک جیره دچار اشتباه می شود(برگستون و هرلین، ۱۹۹۶).
برنامه‌های کامپیوتری در حال حاضر در دسترس هستند که دستورالعمل دلخواه تهیه خوراک در هر بار آماده‌سازی را کنترل می‌کنند و مقدار هر جزء را که واقعاً به جیره اضافه می‌شود و در نهایت کلّ مقدار خوراک را در هر یک بار پخش خوراک در هر آخور ثبت می‌کنند. توانایی این برنامه‌ها جهت کاهش قابل ملاحظه خطای اپراتور در هنگام مخلوط کردن و پخش خوراک بسیار بالاست. این برنامه‌ها همچنین می‌توانند به اطمینان از همگونی روز به روز و دفعه به دفعه تهیه جیره کاملاً مخلوط صحه بگذارند(آلن، ۱۹۹۷).

۲-۶-۵-مخلوط کردن

تهیه مخلوط‌های اشتباه و غیر همسان، ناشی از سوء مدیریت فرایند مخلوط‌کردن است. نمونه‌برداری از مخلوط موجود در آخور و انجام یک آنالیز از مواد مغذی و اندازه ذرّات، می‌تواند این مورد را ارزیابی کند. خطاهای مخلوط‌کردن می‌تواند به دلایل زیر نیز رخ دهد(قربانی و اسدالموتی،۱۳۸۲):
۱- حجم بسیار کوچک مخلوط تهیه‌شده(مشکل رایج جیره‌های دوره انتقال)
۲- بیشتربودن حجم مخلوط نسبت به ظرفیت مخلوط کن
۳- سعی بر مخلوط‌کردن مقدارزیادی علوفه خشک در جیره ( می‌تواند مشکلات توزیع نیز ایجاد کند )
۴- ترتیب نادرست مخلوط‌کردن
۵- مخلوط‌کردن نادرست یا مخلوط‌کردن به مدت بسیارکم
۶- مخلوط‌کردن بیش از حد یا مخلوط‌کردن به مدّت طولانی(باعث کاهش اندازه ذرّات برخی از اجزاء یک مخلوط می‌شود.
پوسین و همکاران (۱۹۹۵) در بررسی روی ۴۹ گاوداری صنعتی مقدار ذرّات درشت جیره کاملاً مخلوط را با کمتر از ۱۵ دقیقه و بیشتر از ۱۵ دقیقه مخلوط‌شدن به ترتیب ۶/۷ و ۸/۴ درصد ( بر اساس ماده‌ی تر) گزارش کردند. جالب آن‌که آن‌ ها مقدار ذرّات درشت را در گله‌های مبتلا به مقدار زیاد و کم لنگش به ترتیب ۹/۷ و ۵/۳ درصد (بر اساس ماده تر) گزارش کردند.

مطلب دیگر :
بررسی نقش دوره های آموزش ضمن خدمت در عملکرد مدیران و کارکنان سازمان ...

۲-۷-اثرات مدیریت آخور برلنگش در گله‌های گاوشیری :

۲-۷-۱-الگوی وعده‌ای خوراک

pH شکمبه پس از هر وعده کاهش می‌یابد که مقدار کاهش pH با افزایش مقدار خوراک در هر وعده و کاهش تراکم NDF جیره شدت می‌یابد. روش‌های مدیریت آخور که باعث می‌شود گاوها فعالیت کمتری انجام داده و وعده‌های حجیم‌تر را با سرعت بیشتری مصرف کنند، می‌تواند با افزایش وقوع اسیدوز شکمبه و لنگش همراه باشد(قربانی و اسدالموتی، ۱۳۸۲). عواملی که باعث تغذیه یک‌باره از جیره‌های کاملاً مخلوط می‌شود، عبارتند از(قربانی و اسدالموتی،۱۳۸۲):

برای دانلود فایل متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.