تعیین نقاط قوت و ضعف مرحله تحقیقات مقدماتی از نظر قانون آیین دادرسی-دانلود پایان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

پایان نامه ارشد :

 

گفتار نخست: مبانی عرفی حمایت از حریم خصوصی

به عقیده کارشناسان، وقتی اهداف یا ابزارهای موجود در جامعه تامین نشود، افراد سراغ راه‌های نامشروع می‌روند. تحولات ساختاری یکی- دو دهه اخیر در ایران، باعث شده که سبک خاصی از زندگی رواج یابد که با ابزارهای موجود، قابل تأمین نـیسـت. گرایش مفرط به لذت‌جویی و تاثیرپذیری از گروه‌های مرجع و ذی‌نفوذ در این خصوص، در کنار تنوع‌طلبی، زیاده‌خواهی و تجمل‌پرستی همگی باعث شده‌اند که افراد برای مطرح کردن خود و رسیدن به این اهداف از هیچ اقدامی ‌چشم‌پوشی نکنند. به همین دلیل، امروزه رشوه، فحشا، گرایش به مسائل جنسی، و پخش مدارک و اسناد مرتبط با آن که سود اقتصادی کلانی نیز به بار می‌آورد، تا حد زیادی گسترش یافته است[1].

مقایسه اجتماعی، همواره به محرومیت نسبی [احساس محرومیت] دامن می‌زند و این امر در سطح اجتماعی آسیب به بار می‌آورد. چنین است که هم عرضه و هم تقاضای اسناد و مدارک هرزه‌نگاری‌ها به عنوان آسیب افزایش می‌یابد و در این میان، برخی برای مطرح کردن خود یا برای کسب سودهای اجتماعی و اقتصادی مدارکی از زندگی خصوصی خود یا دیگران را پخش و تکثیر می‌کنند. مسائل فوق الذکر، موجب نیاز هرچه بیشتر جامعه به حمایت از حریم خصوصی افراد توسط اداره کنندگان کشور و مجریان قوانین گردیده است[2].

برخورد دستگاه قضایی و ضابطین آن نیز با متهمین و مجرمین، از نکات بسیار مهمی است که در بحث از حریم خصوصی افراد نباید دور از نظر قرار گیرد؛ چراکه بسیاری از مرزهای حریم خصوصی این دست از افراد جامعه، بدون در نظر گرفتن قوانین متناسب، دستخوش تعرض و اهانت واقع خواهد شد.

از سوی دیگر، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی طی سال‌های اخیر، با پرونده‌های زیادی روبه‌رو بوده اند که فردی پس از تصویربرداری از صحنه‌های خصوصی زندگی مردم یا روابط نامشروع آنها، اقدام به اخاذی می‌کرد. همچنین انتشار تصاویر خصوصی یک هنرپیشه، آن هم در ابعاد بسیار گسترده، نشان داد که تا چه اندازه می‌توان از این ناحیه به فرهنگ و عفت عمومی جامعه، ضربه وارد کرد و در عین حال، ضرورت برنامه‌ریزی برای آن را بیش از پیش نمایان ساخت[3].

روزنامه نگاری زرد تلاش می کند به منظور جلب توجه مخاطب از تاکیتیک هایی مثل جنجال سازی خبری، تکیه بر احساسات زودگذر و تب دار و داستان پردازی های دراماتیک بهره می گیرد. ماجرای خرید و فروش سی‌دی فیلم‌های خصوصی و خانوادگی از سال 1381 با شکایت زوج جوانی از فردی که در ازای منتشر نکردن فیلم مراسم عروسی‌شان، خواهان مبلغ هنگفتی پول از آنها شده بود، توجه مسئولان انتظامی و امنیتی کشور را به خود جلب کرد. در پی این شکایت، تحقیقات گسترده مأموران نیروی انتظامی، برای کشف حقایق این پرونده آغاز شد و پس از چند هفته، آنها توانستند با کمک مخابرات رد فرد باجگیر را پیدا کنند و او را در خانه‌اش حین تکثیر نسخه‌های فراوانی از مراسم عروسی این زوج جوان، به دام بیندازند. به تدریج، تکثیر و توزیع زیرزمینی فیلم‌های خصوصی هنرمندان، فوتبالیست‌ها و به خصوص انتشار فیلم خصوصی بازیگر فرعی یکی از سریال‌های تلویزیونی که از جنجالی‌ترین پرونده‌های تجاوز به حریم خصوصی افراد بود، این هشدار را به چهره‌های سرشناس و مطرح جامعه داد که بیشتر از دیگران در معرض چنین سوءاستفاده‌هایی قرار دارند[4].

1- تدین، عباس، پیشین، ص 2

2- گلدوزیان، ایرج، ندای انصاف و عدالت،  انتشارات میزان، تهران، چاپ اول، بهار 89، ص 40

3- نظیفی، روح الله، حریم خصوصی و ضرورت رعایت آن در رسانه ها، برگرفته از سایت: « www.pajoohe.com »

1- همان، ص 2


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقیق

در نگارش تحقیق حاضر، اهداف متعددی مدّ نظر بوده است، مهمترین آن اهداف عبارتند از:

الف: تعریف و تبیین مفهوم «حریم خصوصی» در قانون آیین دادرسی کیفری ایران و تجزیه و تحلیل آن با توجه به تحولات سریع اجتماع.

ب: ارزیابی نقاط قوت و ضعف مرحله تحقیقات مقدماتی از نظر قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پیشنهاد به مجلس قانونگذاری برای تصویب قانون متناسب و کارآمد در زمینه مورد بحث.

د: افزایش معلومات و آشنایی هرچه بیشتر افراد با قوانین و جرایم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومی در جامعه اسلامی.

پژوهش پیش روی، از نوع نظری می باشد و بر پایه مطالعات کتابخانه ای، گردآوری شده است و برای تدوین آن به کتابخانه‌های دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، کرج و دامغان، کتابخانه دادگستری استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددی همچون مجموعه قوانین، کتب، مجلات، آراء وحدت رویه، نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، پایان نامه ها و تقریرات اساتید حقوق، جهت نگارش بخشهای مختلف آن، استفاده گردیده است.