جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران-دانلود پایان نامه ارشد

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

پایان نامه ارشد :

 

مبحث دوم: حمایت از اماکن و اشیاء خصوصی

در این مبحث، ابتدا جایگاه اماکن و اشیاء خصوصی را در حقوق اسلامی و حقوق عرفی، مورد بررسی قرار داده و سپس به نقد ضوابط حاکم بر هریک از موارد مورد بحث در مرحله تحقیقات مقدماتی پرداخته ایم:

 

گفتار نخست: جایگاه حرمت اماکن و اشیاء خصوصی

به جهت نوظهور بودن مفهوم «حریم خصوصی»، شایسته است تا ممنوعیت مداخله نسبت به اماکن و اشیاء خصوصی شهروندان، به طور جداگانه از منظر حقوق اسلام و حقوق عرفی، مورد بررسی قرار گیرد:

 

بند نخست: حرمت اماکن و اشیاء خصوصی در اسلام

حریم خصوصی در ایران در گذشته بیشتر جنبهء عرفی داشته و افراد مردم در مناسبات‏ اجتماعی خود احترام آن را حفظ می‏کردند.ولی علاوه بر عرف، مذهب نیز بر اهمیت آن تأکید کرده است. دین مبین اسلام برای حیثیت، کرامت و شخصیت انسان و همچنین حفظ اسرار مردم، ممنوعیت ورود به منزل و خلوت اشخاص و منع تجسس در امور دیگران، جایگاه ویژه‌ای قائل شده است. برای مثال، آیات 28 و 28 سوره نور در قرآن کریم بر لزوم رعایت حرمت مسکن تأکید کرده و افراد را از ورود به منزل غیر بدون اجازه صاحب مسکن منع کرده‏اند: «یا ایها الذین آمنو لا تدخلوا بیوتا غیر بیوتکم حتی تستأنسوا و تسلمول علی اهلها»[1] ای کسانی که ایمان آورده‏اید در غیر منزل خودتان بدون اجازه و سلام کردن بر صاحب منزل وارد نشوید.

«فان لم تجدوا فیها احدا فلا تدخلوها حتی یؤذن لکم و ان قیل لکم ارجعوا فارجعوا هو ازکی‏ لکم»[2] و اگر کسی در منزل نبود وارد نشوید و تا اینکه به شما اجازهء ورود بدهند و اگر به‏ شما گفته شد برگردید، پس برگردید این برای شما پاکیزه‏تر است.

«یا ایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض ظن اثم و لا تجسسوا و لا یغتب بعضکم‏ بعضا»[3]  ای کسانی که ایمان آورده‏اید از ظن زیاد دوری کنید.همانا برخی‏ از ظن‏ها گناه هستند و در احوال مردم تجسس نکنید و برخی از شما از برخی دیگر غیبت نکند.

رسول اکرم(ص) نیز تمامی افراد را از تتبع و تجسس در اسرار دیگران نهی نموده است و چنین می‌فرماید: «اگر تو دنبال تجسس و تفتیش در اسرار دیگران باشی، ‌آنان را فاسد کرده‌ای یا نزدیک است که آنان را فاسد کنی»[4].

 

1- نور، 27

2- نور، 28

3- حجرات، 12

4- انصاری، باقر، پیشین، ص 88


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقیق

در نگارش تحقیق حاضر، اهداف متعددی مدّ نظر بوده است، مهمترین آن اهداف عبارتند از:

الف: تعریف و تبیین مفهوم «حریم خصوصی» در قانون آیین دادرسی کیفری ایران و تجزیه و تحلیل آن با توجه به تحولات سریع اجتماع.

ب: ارزیابی نقاط قوت و ضعف مرحله تحقیقات مقدماتی از نظر قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پیشنهاد به مجلس قانونگذاری برای تصویب قانون متناسب و کارآمد در زمینه مورد بحث.

د: افزایش معلومات و آشنایی هرچه بیشتر افراد با قوانین و جرایم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومی در جامعه اسلامی.

پژوهش پیش روی، از نوع نظری می باشد و بر پایه مطالعات کتابخانه ای، گردآوری شده است و برای تدوین آن به کتابخانه‌های دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، کرج و دامغان، کتابخانه دادگستری استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددی همچون مجموعه قوانین، کتب، مجلات، آراء وحدت رویه، نظرات مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، پایان نامه ها و تقریرات اساتید حقوق، جهت نگارش بخشهای مختلف آن، استفاده گردیده است.