تیر ۲۱, ۱۳۹۹

خرده بار چیست ؟

 

برای درک صحیح مفهوم خرده بار تصور کنید شما می خواهید یک محموله باری شامل چند بسته را به شهر دیگری ارسال کنید، بار شما کمتر از آن است که بتواند یک کامیون یا خاور و یا حتی وانت را پر کند برای همین اصلاً به صرفه نیست که برای حمل بار به یک شهر دیگر از باربری نسیم شهر یک ماشین گرفت و با هزینه‌ای زیاد بار را ارسال کرد.اما چه باید کرد ؟

 

شرکت های باربری خرده بار را از مشتریان خود تحویل میگیرند به محض اینکه حجم مجموع بارهای مشتریان به اندازه ظرفیت یک ماشین شد، ماشین بارگیری می شود و به مقصد مورد نظر ارسال می شود. بار در مقصد تخلیه می شود و در تا زمانی که گیرنده برای تحویل بار مراجعه کند محموله خرده بار در  انبار باربری نگهداری می شود.

 

برای ارسال خرده بار به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

اعتبار باربری، تعداد مشتریان و میزان تجربه عوامل مهمی هستند که در حمل خرده بار اهمیت بسیاری دارند. میزان اعتبار و حسن شهرت یک باربری نکته مهمی است که تعیین می کند شما میتوانید بار خود را به یک باربری بسپارید یا نه!

 

فرض کنید ارزش بار شما بیشتر از 50 میلیون تومان است و شما باید بار خود به باربری تحویل دهید و منتظر بمانید تا بار به مقصد و گیرنده برسد. در صورتیکه خرده بار شما نزد یک باربری مطمئن باشد با خیال آسوده صبر می کنید و در غیر این صورت باید با استرس این زمان را سپری کنید. باربری های مطمئن بار شما را بیمه و گارانتی می کنند و در صورتیکه بار شما طی فرآیند بارگیری ، ارسال بار ، تخلیه و یا انبارداری آسیبی ببیند خسارت را به شما پرداخت خواهند کرد.

 

زمانی که باربری تعداد مشتریان خرده بار زیادی داشته باشد می تواند برنامه ارسال خود را به صورت منظم و با زمانبندی مشخص به مشتریان اعلام کند و این موضوع سرعت ارسال را به شکل قابل توجهی بالا می برد. همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد برای ارسال بار لازم است بار ماشین تکمیل شود و وجود مشتریان باعث می شود زمان تکمیل بار ماشین کاهش یابد.

 

برای بررسی حمل بار از تهران و باربری از تهران  لازم است ابتدا در مورد این صنعت اطلاعاتی داشته باشیم؛ صنعت حمل و نقل اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد کشورهای مختلف دارد و یکی از مولفه های مهم توسعه یافتگی محسوب می شود و با پیشرفت صنعت حمل و نقل سایر صنایع  و بخشهای دیگر کشاورزی، صنعتی و تولید نیز دچار تحول مشوند. در حال حاضر پیشرفت و توسعه کشورها به شکل انکارناپذیری به توسعه بخش حمل و نقل وابسته است و صنعت حمل و نقل به عنوان چرخ زیرین و فاکتور زیربنایی توسعه کشورها به حساب می آید. برای پی بردن به اهمیت این صنعت می توان به تاثیر اعتصابات رانندگان در سال  97 در تمامی ابعاد اقتصادی و صنعتی کشور اشاره کرد، حال آنکه رانندگان تنها یکی از چرخ دنده های درگیر در این صنعت هستند و عوامل و عناصر بسیاری در حمل بار و کالا دخیل هتسند.

 

صنعت حمل و نقل

صنعت حمل و نقل به سه قسمت حمل و نقل زمینی ، حمل و نقل دریایی و حمل و نقل دریایی بخش بندی می شود.

 

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی (باربری زمینی) به دلیل دسترسی آسان ، هزینه نسبتا پایین و ساز و کار قانونی ساده تر عمده حمل بار و مسافر را پوشش می دهد، تا آنجایی که با آمار تقریبی جابجابب حدود میلیون تن بار و  900 میلیون نفر مسافر و 10 میلیوت تن ترانزیت بار ، بیش از نود درصد حمل بار و مسافر از طریق حمل و نقل زمینی انجام شده است. باید به نکته توجه داشت که صنعت حمل و نقل جاده ای اکثرا در اختیار بخش خصوصی بوده و دولت دخالت زیادی در تصدی گری در این بخش ندارد و سیاست گذاری و برنامه ریزی و پیگیری امور را بر عهده دارد. با توجه به حضور صنایع مختلف باربری های مختلفی در شهرک های صنعتی تهران مشغول هستند که از جمله آنها باربری شور اباد , باربری شهرک صنعتی شمس آباد , باربری شهرک صنعتی عباس باد و باربری جاده خاوران را می توان نام برد..

 

حمل بار از تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران و پرجمعیت ترین استان ایران بخش عمده ای از حمل بار کشور را به خود اختصاص داده که طبق امار سال 94 سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بیشترین تعداد کالای حمل شده دارای بارنامه را در بین 31 استان به خود اختصاص داده است. از همین رو حمل بار از تهران به سایر نقاط کشور از جمله مسایل حساس و مهم در اقتصاد پایتخت و به تبع در اقتصاد کشور می باشد . اکثر بارنامه های صادر شده از مبدا تهران از پایانه باربری اکبرآباد واقع در نسیم شهر صادر می شوند و عوامل مستقر در این پایانه نقش زیادی در صنعت حمل و نقل پایتخت دارند.

 

باربری از تهران

از آنجایی که اکثر وسایل نقلیه باری در اخیتار راننده ها هستند و اصطلاحا به آنها وسیله ملکی راننده می گویند ، رانندگان نقش عمده ای در صنعت حمل و نقل کشور دارند و موسسات باربری با در اختیار داشتن 4 درصد از وسایل در این حوزه فعالیت می کنند .اما از آنجایی که مسئولیت ثبت بارنامه و مسئولیت های حقوقی بار بر عهده باربری هاست ، موسسات و شرکت های باربری جز عناصر تعیین کننده این چرخه به حساب می آیند. حمل بار از تهران و باربری تهران به علت تعداد زیاد بار , حمل اثاثیه شهرستان و باربری های تهران و تعداد زیاد نفرات فعال در این بخش اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد پایتخت دارد. در هر دو بخش حمل خرده بار و حمل بار دربستی تعداد نفرات زیادی فعالیت می کنند که تاثیر زیادی بر امار اشتغال دارد.