مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

دانلود پایان نامه با موضوع وجه تمایز بانک‌های مرکزی از بانک‌های عادی

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده آمریکا

پایان نامه ارشد :

 

: مصونیت بانک­های مرکزی در پرتو حقوق داخلی

دارایی‌های بانک‌های مرکزی خارجی از جمله اموالی هستند، که باید در قوانین بین‌المللی مربوط به مصونیت دولت­ها در برابر اقدامات اجباری(قهری)، گنجانده شوند. به خاطر نظام­های اقتصادی متنوع دولت‌ها،  جایگاه حقوقی و کارکردهای بانک مرکزی در دولت‌های مختلف فرق می‌کنند. در دهه‌های اخیر، تنظیم شکایت علیه بانک‌های مرکزی خارجی افزایش یافته است و این شکایات اکثراً در دادگاه‌های داخلی کشورهای توسعه­یافته علیه بانک‌های مرکزی کشورهای در حال توسعه مطرح می‌گردند. دولت‌ها در رابطه با این­که آیا دارایی‌های بانک‌های مرکزی خارجی در مقایسه با دیگر دارایی‌های دولتی باید از مصونیت بیشتری برخوردار باشند یا نه از نظرات مختلفی برخوردارند و از آن­جایی که اکثریت قایل به دکترین مصونیت محدود هستند، فلذا در مواقعی که بانک­های مرکزی به فعالیت­های تجاری بپردازند و از تعهداتشان تخطی نمایند، دولت ها درصدد اقامه­ی دعوا و احقاق حقوق زیان­دیدگان، برمی­آیند.

در این گفتار، ابتدا رابطه­ی بانک­های مرکزی با دولت­های متبوعشان مورد بررسی قرار می­گیرد و سپس به طور مشخص، به مطالعه­ی  قوانین  برخی از کشورها در خصوص ساختار سازمانی بانک‌های مرکزی و مفاد مقرراتشان، می­پردازیم.

 

مبحث اول: رابطه میان بانک­های مرکزی و دول متبوع

به طوری که در مباحث پیشین اشاره شد، بانک­های مرکزی وظایف مختلفی دارند. هم چنین این بانک­ها به فعالیت­های متعددی با ماهیت دوگانه­ی تجاری و غیرتجاری، نیز می­پردازند. از این رو، بانک مرکزی گاه از سوی دولت متبوع خود دست به اقداماتی می­زند و گاه به شکل کاملاً مستقل، مبادرت به انجام امور بازرگانی می­نماید.

اگرچه، به طور طبیعی، انتظار می­رود که بانک­های مرکزی تنها، مشغول فعالیت­ها و امور بانکی خود باشند و از حاکمیت و  از تبعیت از سیاست­های پولی و مالی دولت متبوع خود دوری نمایند و حتی به نوعی سازماندهی شدند که به شکل قابل توجهی از دولت­ها استقلال داشته باشند، اما به دلیل نقش بسیار حساسی که ایفا می­کنند، ناگزیر از اجرای برخی امور دولتی هستند. در مقابل دولت­ها نیز تلاش می­کنند تا  با اعلان داشتن بانک­های مرکزی به عنوان نمایندگان خود، به حفظ مصونیت آن­ها، کمک نمایند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف پژوهش:

1-شناخت بانک‌های مرکزی، فعالیت‌ها و وظایف این نهادها، وجه تمایز بانک‌های مرکزی از بانک‌های عادی

2-بررسی حدود و ثغور مصونیت بانک‌های مرکزی از طریق مطالعه قوانین داخلی کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه

3-بررسی وضعیت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده آمریکا

5-سوال های پژوهش:

5-1 سوال اصلی:

مصونیت بانک‌های مرکزی در مقابل اقدامات قضایی و اجرایی ملی از چه مبنایی در حقوق بین‌الملل برخوردار است؟

5-2 سوال فرعی:

آیا اقدام آمریکا در نادیده گرفتن مصونیت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به ادعای حمایت دولت ایران از اقدامات تروریستی با موازین حقوق بین‌الملل انطباق دارد؟

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده آمریکا

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مصونیت بانک های مرکزی در حقوق بین الملل با تاکید بر توقیف اموال بانک مرکزی ایران توسط ایالات متحده آمریکا