“صمصام” ناشناخته‌ ترین تانک ایرانی

صمصام به سامانه بومی اخطار دهنده لیزری که توانایی پوشش ۳۶۰ درجه دور و بر تانک رو داره واسه اخطار قفل شدن اسلحه های لیزری مجهز شده.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تانک های ام-۶۰ پاتن و ام-۴۸ پاتن جزو خودروهای زرهی سنگین ارتش ایران در کلی سال های قبل از انقلاب بود.

تانک ام-۶۰ که از ام-۴۸ الگوبرداری شده بود، جزو تانک های مهم بخشی از دوران جنگ سرد در کشورای هم سو با غرب بود.

تانک نامبرده از ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۷ تولید شده و در کشورهایی چون آمریکا، ایران، مصر، ترکیه، بحرین، اردن، لبنان، عربستان سعودی، اسپانیا، پرتقال، تایوان، یمن، عمان و چندین کشور دیگه وارد خدمت شد. در ایران هم دست کم ۱۵۰دستگاه از نمونه آ-۱ این تانک بکار گرفته شده.

نمونه ام-۶۰-آ-۱ در حالت رزمی بیشتر از ۵۰ تن وزن داشته و با موتوری به قدرت ۷۵۰ اسب بخار تجهیز شده. اسلحه اصلی این تانک یه توپ ۱۰۵ میلیمتری بوده و یه تیربار ۷.۶۲ میلیمتری هم محور با اون و یه تیر بار کالیبر ۵۰ صدم اینچ(۱۲.۷ میلیمتر) هم به عنوان تسلیحات فرعی مورد استفاده قرار می گیرند.

هم جهت با ارتقای لوازم موجود در کنار تلاش واسه ساخت تانک های جدید، با پیشرفت فناوری های لازم، تانک های ام-۶۰ هم در برنامه بهسازی قرار گرفت. تانک های ام-۶۰ به صورت استاندارد هیچ سامانه پایدار کننده اسلحه و سامانه های دید در شب نداشتن.

تجهیز به پریسکوپ با توانایی دید در شب واسه راننده تانک که دارای توانایی هایی چون وسعت دید ۳۰ درجه و زمان لازم واسه باز و بستن در حدود ۳۰ ثانیه س.

تانک صمصام

تجهیز به پایدار کننده توپ که هم جهت با عمودی و افقی عمل می کنه از جمله تغییرات مهم مدل موجود در ایران از این تانکه.

ویژگی های اصلی این سامانه شامل وجود الکتروهیدرولیکی نیرودهنده های اون، سامانه هیدرولیکی ارتقا یافته، بهسازی صفحه کنترل ادوات واسه توپچی، واحد کنترل مرکزی، ژیروسکوپ و منبع تغذیه سه فازه.

تجهیز به سایت اپتیکی پانورامیک واسه فرمانده تانک از دیگر فرق های صمصام با نمونه قبلی تانک ام-۶۰ه. این سایت واسه پوشش جهات افقی و عمودی بی نیاز از برجک بوده و البته در این جهات پایدارسازی هم شده. این سامانه اپتیکی دارای توانمندی بزرگنمایی تا ۷ برابر و وسعت دید ۸.۵ درجه واسه دوربینه.

این سایت هم اینکه به فاصله یاب لیزری با برد ۲۰ کیلومتر و دقت ۱۰ متر مجهز بوده و می توان اون رو به تیربار ضدهوایی هم در رابطه(لینک) کرد تا هدفگیری بهتری بوسیله اون انجام بشه.

اما یکی از مهمترین جنبه های بهسازی این تانک تجهیز اون به سامانه کنترل آتیش EFCS-3  واسه هدفگیری دقیق و مطمئن توپه. به کمک اینجور سامانه ای، کار هدفگیری بسیار سریع، فوق العاده دقیق تر و در شب و روز انجام شده و احتمال اصابت گلوله توپ به هدف در اولین شلیک به اندازه بسیار زیادی افزایش می یابد.

این سامانه دارای فاصله یاب لیزری مختص خود با دقت ۵ متره. دریافت و محاسبه خودکار پارامترهای بالستیکی و محیطی واسه اعمال در هدفگیری، محاسبه تموم دیجیتال پارامترهای بالستیکی در کمتر از ۰.۱ ثانیه، سامانه دید در شب نسل دو، بزرگنمایی ۷ برابر و آینه های پایدار شده در جهات افقی و عمودی از جمله ویژگی های این سامانه کنترل آتشه.

سامانه کنترل آتیش EFCS-3  توانایی کارکردن با چند نوع گلوله توپ رو داره که گلوله های APFSDS  هم از اون جمله هستن. در این نوع از گلوله ها با کم شدن جرم پرتابه، به سرعت های بالایی در حدود ۵ برابر سرعت صوت دست یافته شده که در کنار به کار گیری مواد چگال تر به عنوان نفوذگر، شکافتن زره تانک هدف رو بسیار ساده تر می کنه.

ترکیب این اسلحه کشنده با دقت بالای سامانه کنترل آتیش توانایی این تانک رو ویرانی تانکای دشمن در اولین شلیک بسیار زیاد کرده.

با دریافت اطلاعات محیطی مانند سرعت باد جانبی، دما و فشار هوا و هم اینکه اطلاعات حرکتی خود تانک و هدف، کار هدفگیری بسیار دقیق تر شده و همه محاسبات با سرعت بسیار زیادی به انجام رسیده و نتیجه به صورت خودکار به سامانه کنترل آتیش داده می شه.

نصب زره های واکنشی از نوع جعبه های انفجاری در دور و بر برجک و بخش جلویی تانک واسه افزایش حفاظت در برابر تسلیحات ضد تانک در صمصام مشاهده می شه که باعث بهتر شدن توانایی های رزمی اون شده، هم اینکه نارنجک های دودزای مشابه تانک های جدید شرقی هم به جای نمونه های قبلی در این تانک بکار گرفته شده.

صمصام به سامانه بومی اخطار دهنده لیزری که توانایی پوشش ۳۶۰ درجه دور و بر تانک رو داره واسه اخطار قفل شدن اسلحه های لیزری مجهز شده. با توجه فت و فراوون تسلیحات ضد تانک با هدایت لیزری این سامانه کمک زیادی به افزایش آگاهی خدمه از محیط دور و بر و کاهش خطر آسیب دیدن از ناحیه دشمن می شه.

سامانه های ارتباطی این تانک هم کاملً به روز شده و از جدیدترین بی سیمای کوچیک و پیشرفته دارای رمز کننده های بومی بهره می برد و اینطوری رابطه خود رو در شرایط جور واجور جنگ با بقیه واحدهای عمل کننده حفظ می کنه.

بهسازی تانک های موجود در نیروهای مسلح مثل چیفتن، تی-۵۴/۵۵، ام-۶۰ و حتی تانک های تی-۷۲ که بعد از جنگ خریداری و ساخته شدن نشون از راه و روش واقعی در شکل دادن جدید به توان رزمی نیروهای زمینی با ارتقا و یکی بودن تسلیحات قدیمی و موجود واسه نیاز امروز و فردا داره.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *