تیر ۲۱, ۱۳۹۹

فعالیت های فضایی دولت ها در فضاء ماوراء جو-پایان نامه ارشد

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 بررسی فعالیت نظامی دولت ها در فضای ماورای جو از دیدگاه حقوق بین الملل

پایان نامه ارشد :

 

کاربرد های نظامی و غیر نظامی ا زاطلاعات سنجش از راه دور

پتانسیل استفاده از اطلاعات دریافت از راه دور بی حد واندازه است. امروزه تقریبا تمام پیشرفت ها در فن آوری دریافت از راه دور شامل هر دو کاربرد نظامی و غیر نظامی این فن آوری می شود. باید به خاطر داشت که در ابتدا استفاده از این فن آوری در راستای اهداف نظامی دولت ها بود. بطور کلی می توان کاربردهای اطلاعات سنجش از راه دور را در دو مقوله غیر نظامی و نظامی مورد بررسی قرار داد:

 

کاربرد غیر نظامی[1]

از مصادیق و کاربردهای علم نوین سنجش از دور می توان به استفاده آن در هیدرولوژی و منابع آب و اکتشاف منابع آب زیر زمینی، نجوم، اکتشاف منابع معدنی و نفت وگاز، تغذیه سامانه های اطلاعات مکانی یا جغرافیایی و سامانه های تصمیم یار[2]، اکتشاف مواد رادیواکتیو، شیلات و استصحال آبزیان، زمین شناسی، کارتوگرافی، تهیه انواع نقشه های توپوگرافی و پوششی و کاربری اراضی، شهر سازی و برنامه ریزی شهری، مطالعات زیست شناسی، خاک شناسی، مطالعات زیست محیطی، بررسی و منشع یابی آلودگی های جوی و زمینی و دریایی، حیات وحش، هوا شناسی، کشاورزی، جنگلداری، مدیریت و گسترش اراضی و دهها مورد دیگر اشاره کرد. با توجه به این موضوع که تمرکز تحقیق در پایان نامه بر روی کاربری نظامی از ماهواره ها می باشد ترجیحا بحث  کاربری غیر نظامی از ماهواره ها خلاصه گردید.

 

کاربرد نظامی[3]

استفاده از فن آوری سنجش از راه دور در کاربرد های نظامی  مقوله پر افت و خیزی دارد که پیشینه آن به دوران جنگ جهانی اول و شتاب گرفتن آن به دوران جنگ سرد برمی گردد. در ابتدا به علت محدودیت امکانات هوانوردی و تجهیزات لازم،عکس برداری، تعبیر و تفسیر با مشکلات و موانع اساسی رو به رو بود، اما با پیشرفت صنایع هوانوردی و پس از آن فن آوری فضا نوردی و رواج و توسعه رایانه ها و امکان ساخت دوربین های نجومی، تجهیزات مخابراتی و توسعه روش های پردازش تصویر و ساخت سنجنده های ویژه ای که فقط در محدوده باند موجی معینیعمل می کردند، سنجش از راه دور را شتاب تازه ای داد و آن را به عامل معتبر و با اهمیتی در امور نظامی و دفاعی تبدیل کرد.

هماورد سیاسی نظامی جنگ سرد بین دو قدرت شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا، مهم ترین عامل رشد سنجش از راه دور نظامی در سه دهه پس از جنگ جهانی دوم بود و ساخت و پرتاب ماهواره های تصویر برداری با توان تفکیک بالا با کاربردهای نظامی به سنجش از راه دور شتاب فوق العاده داد. نگرانیهای اتمی وتلاش برای کشف توانمندیهای هسته ای در سراسر جهان، به ویژه در شوروی سابق و برخی از کشور های جهان سوم، کنجکاوی برای آگاهی از آرایش نیروهای دریایی و به ویژه ناوها و زیر دریایی های هسته ای و دیده بانی، مناقشات منطقه ای نیز از عوامل تشدید کننده گرایش به فن آوری سنجش از دور بوده است.

سنجش از دور نظامی با تفسیر عکس های هوایی آغاز شد و پس از آن با ساخت هواپیماهای بلند پرواز با تجهیزات ویژه تصویر برداری با توان تفکیک بالا ادامه یافت، اما استفاده از هواپیما برای عکس برداری از مناطق هدف، محدودیت ها و مشکلات فراوانی داشت تا آنکه در اواخر دهه پنجاه میلادی پس از پرتاب نخستین ماهواره دور سنجی منابع زمینی به نام” لندست 1″، نخستین ماهواره جاسوسی نظامی به فضا پرتاب شد و این محدودیت ها را از بین برد. از آن زمان تا کنون، دهها ماهواره گوناگون با این کاربرد ساخته و توسط ابر قدرت های فضای(آمریکا و شوروی سابق)در مدار قرار گرفت که هدف اصلی آن، تهیه تصویرهای ماهوارهای با توان تفکیک بالا از مناطق گوناگون زمین بود که یکی از کارکردهای ویژه این تصاویر در امور نظامی و دفاعی بوده است. امروزه نظامیان در جهان غرب تعداد بی شماری ماهواره های نظامی عکسبردار و هواشناسی و شنود رادیویی در اختیار دارند که اطلاعات آنها بسیار محرمانه است.

[1]-http://mohamadhamzeh.blogfa.com.

[2]-DSS.

[3]-نامی،محمد حسن،فضا بعد چهارم قدرت، انتشارات زیتون سبز،1389،صص 104-103.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال و فرضیه تحقیق

با توجه به تغییر و تحولات اخیر در فعالیت های فضایی، حقوق بین الملل چه نوع رویکردی به فعالیت های فضایی دولت ها در فضاء ماوراء جو دارد.

با توجه به نقض برخی از قوانین(از جمله منشور سازمان ملل و برخی معاهدات )در خصوص نحوه کاربری از فضا توسط دولت ها واکنش جامعه جهانی و حقوق بین الملل نسبت به این گونه فعالیت ها کامل نمی باشد.