هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی-دانلود پایان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی

پایان نامه ارشد :

 

موعــد قـــانونی

 

این گفتار از سه بند تشکیل شده است که به بیان مفهوم موعد قانونی نحوه محاسبه و تجدید مهلت آن پرداخت است .

 

بنـــد اول : مفهوم موعد قانونی

 

مواعدی که قانون برای پاره ای از کارها درجریان دادرسی معین کرده است ¹و مدت آن هم در قانون تصریح شده است ²مواعد قانونی می نامند . بنابراین موعد ده روزه ی اخطار رفع نقص ³و موعدی که برای واخواهی یا تجدیدنظرخواهی با فرجام معین شده و آن بیست روزاز تاریخ ابلاغ معین گردیده است از جمله مواعد قانونی می باشند .

 

به مواعد قانونی ، مواعد مخصوص نیز گفته می شود و منظور همان مواعدی است که قانون معین کرده مانند موعد پاسخ مدعی علیه و مدت اعتراض به دادنامه ها و قرارها و امثال آن

 

بنــــد دوم : نحوه محاسبه مواعد قانونی

 

طبق ماده 443 قانون آئین دادرسی مدنی در احتساب مواعد قانونی ، سال دوازده ماه ، ماه سی روز ، هفته هفت روز و شبانه روز بیست و چهار ساعت است .

 

 

 

 

 

  • مدنی ، دکترسیدجلال الدین – آئین دادرسی مدنی – جلد دوم – انتشارات پایدار -1382-ص157
  • شمس ، دکتر عبداله – آئین دادرسی مدنی – دوره پیشرفته – ج دوم – انتشارات دراک – 1389- ش 107- ص70
  • مهاجری ، دکترعلی – مبسوط در آئین دادرسی مدنی – انتشارات فکرسازان – جلد چهارم – 1389-ش1923- ص149

 

بنابراین موعد سپردن دستمزد کارشناس که طبق ماده 259 قانون آئین دادرسی مدنی ، یک هفته می باشد هفت روز است ¹

 

با توجه به ماده مذکورچنانچه مهلت یک هفته ای برای تودیع دستمزد کارشناس تعیین شود و متقاضی کارشناس در این مدت اقدام ننماید دادگاه نسبت به صدور قرار ابطال دادخواست اقدام می کند قبل از آن ، متقاضی دستمزد را تودیع نماید .

 

با توجه به ظاهر ماده 443 قانون آئین دادرسی مدنی ، اگر دادگاه مهلت شش ماهه ای را برای انجام عملی تعیین کند ، حتی ماه هائی که 31 یا 29 روزه اند ، معیار نخواهند بود و بدون توجه به تعداد روزه های ماه ها ، در عمل باید روزها را حساب کرده و 180 روز را محاسبه کرد ²

سوالی که دکتر مهاجری در کتاب مبسوط آئین دادرسی مدنی خود مطرح کردند و در مورد احتساب سال این است که منظور قانونگذار در ماده 443 قانون آئین دادرسی مدنی سال قمری است یا سال شمسی ؟

 

در این خصوص باید گفتار اصل هفدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می تواند           پاسخ مناسبی برای سوال باشد .

 

این اصل مقرر می دارد ؛ « مبدأ تاریخ رسمی کشور ، هجرت پیامبر اسلام (ص) است و          تاریخ هجری شمسی و تاریخ هجری شمسی و هجری قمری هر دو معتبر است اما مبنای کار ادارات دولتی هجری شمسی است . تعطیل رسمی هفتگی روز جمعه است »

 

بنابراین با توجه به اصل هفدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باید گفت منظور                از سال مذکور در ماده 443 قانون آئین دادرسی مدنی سال هجری شمسی است.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

   در این قسمت ما به پرسش های اصلی که در پایان به آن پرداخته می شود اشاره می کنیم :

 

  • هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی چیست ؟
  • اقسام مواعد کدام است و حساب مواعد از چه زمانی آغاز می شود ؟
  • تفاوت مرور زمان با مواعد در چیست ؟
  • در چه مواردی قانونگذار برای متقاضی مهلت ، موعد جدیدی را در نظر می گیرد ؟

 

 

    یکی از عمده دلایل نگارنده در این پژوهش ، چگونگی کاربرد وبررسی مواعد مقرر شده در قانون آئین دادرسی مدنی و تجارت در دادرسی می باشد . به طوری که اگر مواعد نباشد و یا اصلاً رعایت نگردد موجب تضییع وقت و اطاله در دادرسی خواهد شد . با توجه به مطالعات و تحقیقاتی که انجام شد به کاربردی بودن و اهمیت مواعد بیشتر توجه شد . هدف نگارنده در این پژوهش به کارگیری هرچه صحیح تر مواعد در سیستم قضائی جمهوری اسلامی ایران می باشد حال چه در امور کیفری ، چه در امور مدنی ، چرا که دارای فواید بسیاری بوده و به انجام دادرسی ها در فضای امن تری کمک شایانی می کند . از طرف دیگر علاوه بر به کار بردن مواعد ، بهتر است در مواعد قانونی مقرر ، تجدیدنظر و بازبینی مجددی از سوی سیستم قضایی بشود و راهکاری را برای اصحاب دعوی که به دلایلی نتوانسته از موعد خود استفاده ببرد بیابند ، و سعی بر تسریع دادرسی داشته باشند زیرا امروزه بسیاری از دادگاه ها با تراکم پرونده ها مواجه اند که شاید سال ها نتوانسته اند به دلیل نبود