پایان نامه با عنوان نقش اقسام مواعد و زمان حساب مواعد

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی

پایان نامه ارشد :

 

گفتار دوم : مواعد استثنایی واخواهی از احکام

 

همانطوری که در گفتار فوق توضیح داده شد مهلت واخواهی از احکام غیابی در دادگاه ها مطابق قانون آئین دادرسی مدنی حسب مورد بیست روز و یا دوماه برای محکوم علیه خارج از کشور می باشد .

 

 

شمس ، عبداله – همان منبع – ش 656 – ص 298

در این میان این امکان را برای یکی از طرفین دعوا (محکوم علیه غائب) که شاید نتواند به هر دلیلی مثلاً معاذیر موجه قانونی در ماده 306 قانون آئین دادرسی مدنی احصاء شده است در مهلت مقرر دادخواست واخواهی بدهد و قانونگذار برای اینکه محکوم علیه غائب بتواند به حق خویش برسد با بررسی موارد عذر مهلت مناسب دیگری نیز درنظر گرفته است که به شرح این موارد و اعطای مهلت آن می پردازیم .

 

بند اول : ارتباط معاذیر موجه قانونی و مواعد آن با دادرسی

 

در سال های گذشته قانونگذار برای رسیدگی به یک دادرسی عادلانه برای خوانده غائب دعوا مهلتی را در نظرگرفته بود که مهلت واخواهی آن ده روز بود ولی با تحولاتی که در قانون آئین دادرسی مدنی به وجود آمد این مدت افزایش یافت و به محکوم علیه غائب فرصت بیشتری نسبت به گذشته داده شد حال امکان دارد از تاریخ ابلاغ دادنامه تا زمان انقضای مدت واخواهی با توجه به شرایطی نتواند در مهلت قانونی معین شده اقامه دعوی نماید .

 

معاذیر موجه قانونی در قانون آئین دادرسی مدنی احصاء شده است که عبارتند از :

 

الف – مرضی که مانع حرکت است

ب- فوت یکی از والدین یا همسر یا اولاد

ج- حوادث قهریه از قبیل سیل ، زلزله و حریق

د – توقیف یا حبس بودن به نحوی که نتوان درمهلت مقرر دادخواست واخواهی تقدیم کند . ¹

 

هر یک از این موارد ذکر شده امکان دارد باعث تقدیم نشدن به موقع دادخواست واخواهی به مدیر دفتر دادگاه صادر کننده رأی بشود که قانونگذار محترم از آنجائیکه اصل قضاوت ، عدالت و منصف قضای است ² از باب دادرسی عادلانه با توجه به این معاذیر موجه که شرایط آن بشرح ذیل ذکر می شود گزیری برای احقاق حق خوانده غائب دعوا در نظر گرفته است . 

شمس ، عبداله – همان منبع – ش 65-ص 298

  • سایت رسمی قضاوت ghazavat.com/31/maghale.htm

الف – مرضی که مانع از حرکت است .

 

با توجه به تعاریفی که از انصاف در فصل گذشته بیان شد و مواعد مقرره در قانون که مشخص شده است همه بیانگر نظم عمومی و برابری افراد در برابر قانون می باشد . ممکن است برای شخصی به هرعلتی مثلاً بیماری سرماخوردگی و یا شکستگی که مانع از جابجایی و حرکت است عارض گردد که انصاف ایجاب می نماید شخص بتواند از حق خود دفاع کند هرچند که وی ممکن است به طول مدت اعتراض خود و یا حتی انقضاء مدت واخواهی نیز واقف باشد .

 

 

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

   در این قسمت ما به پرسش های اصلی که در پایان به آن پرداخته می شود اشاره می کنیم :

 

  • هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی چیست ؟
  • اقسام مواعد کدام است و حساب مواعد از چه زمانی آغاز می شود ؟
  • تفاوت مرور زمان با مواعد در چیست ؟
  • در چه مواردی قانونگذار برای متقاضی مهلت ، موعد جدیدی را در نظر می گیرد ؟

 

 

    یکی از عمده دلایل نگارنده در این پژوهش ، چگونگی کاربرد وبررسی مواعد مقرر شده در قانون آئین دادرسی مدنی و تجارت در دادرسی می باشد . به طوری که اگر مواعد نباشد و یا اصلاً رعایت نگردد موجب تضییع وقت و اطاله در دادرسی خواهد شد . با توجه به مطالعات و تحقیقاتی که انجام شد به کاربردی بودن و اهمیت مواعد بیشتر توجه شد . هدف نگارنده در این پژوهش به کارگیری هرچه صحیح تر مواعد در سیستم قضائی جمهوری اسلامی ایران می باشد حال چه در امور کیفری ، چه در امور مدنی ، چرا که دارای فواید بسیاری بوده و به انجام دادرسی ها در فضای امن تری کمک شایانی می کند . از طرف دیگر علاوه بر به کار بردن مواعد ، بهتر است در مواعد قانونی مقرر ، تجدیدنظر و بازبینی مجددی از سوی سیستم قضایی بشود و راهکاری را برای اصحاب دعوی که به دلایلی نتوانسته از موعد خود استفاده ببرد بیابند ، و سعی بر تسریع دادرسی داشته باشند زیرا امروزه بسیاری از دادگاه ها با تراکم پرونده ها مواجه اند که شاید سال ها نتوانسته اند به دلیل نبود