پایان نامه با موضوع نقش فعالیت نظامی دولت ها در فضای ماورای جو از دیدگاه حقوق بین الملل

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 بررسی فعالیت نظامی دولت ها در فضای ماورای جو از دیدگاه حقوق بین الملل

پایان نامه ارشد :

 

کاربرد نظامی[1]

استفاده از فن آوری سنجش از راه دور در کاربرد های نظامی  مقوله پر افت و خیزی دارد که پیشینه آن به دوران جنگ جهانی اول و شتاب گرفتن آن به دوران جنگ سرد برمی گردد. در ابتدا به علت محدودیت امکانات هوانوردی و تجهیزات لازم،عکس برداری، تعبیر و تفسیر با مشکلات و موانع اساسی رو به رو بود، اما با پیشرفت صنایع هوانوردی و پس از آن فن آوری فضا نوردی و رواج و توسعه رایانه ها و امکان ساخت دوربین های نجومی، تجهیزات مخابراتی و توسعه روش های پردازش تصویر و ساخت سنجنده های ویژه ای که فقط در محدوده باند موجی معینیعمل می کردند، سنجش از راه دور را شتاب تازه ای داد و آن را به عامل معتبر و با اهمیتی در امور نظامی و دفاعی تبدیل کرد.

هماورد سیاسی نظامی جنگ سرد بین دو قدرت شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا، مهم ترین عامل رشد سنجش از راه دور نظامی در سه دهه پس از جنگ جهانی دوم بود و ساخت و پرتاب ماهواره های تصویر برداری با توان تفکیک بالا با کاربردهای نظامی به سنجش از راه دور شتاب فوق العاده داد. نگرانیهای اتمی وتلاش برای کشف توانمندیهای هسته ای در سراسر جهان، به ویژه در شوروی سابق و برخی از کشور های جهان سوم، کنجکاوی برای آگاهی از آرایش نیروهای دریایی و به ویژه ناوها و زیر دریایی های هسته ای و دیده بانی، مناقشات منطقه ای نیز از عوامل تشدید کننده گرایش به فن آوری سنجش از دور بوده است.

سنجش از دور نظامی با تفسیر عکس های هوایی آغاز شد و پس از آن با ساخت هواپیماهای بلند پرواز با تجهیزات ویژه تصویر برداری با توان تفکیک بالا ادامه یافت، اما استفاده از هواپیما برای عکس برداری از مناطق هدف، محدودیت ها و مشکلات فراوانی داشت تا آنکه در اواخر دهه پنجاه میلادی پس از پرتاب نخستین ماهواره دور سنجی منابع زمینی به نام” لندست 1″، نخستین ماهواره جاسوسی نظامی به فضا پرتاب شد و این محدودیت ها را از بین برد. از آن زمان تا کنون، دهها ماهواره گوناگون با این کاربرد ساخته و توسط ابر قدرت های فضای(آمریکا و شوروی سابق)در مدار قرار گرفت که هدف اصلی آن، تهیه تصویرهای ماهوارهای با توان تفکیک بالا از مناطق گوناگون زمین بود که یکی از کارکردهای ویژه این تصاویر در امور نظامی و دفاعی بوده است. امروزه نظامیان در جهان غرب تعداد بی شماری ماهواره های نظامی عکسبردار و هواشناسی و شنود رادیویی در اختیار دارند که اطلاعات آنها بسیار محرمانه است.

اطلاعات ماهواره های به صورت تصاویر ماهواره ای در امور نظامی و دفاعی، دارای ابعاد گوناکون است. با بررسی مجموعه ای از این اطلاعات و اطلاعات دریافتی از عناصر زمینی، می توان ضمن آگاه کردن مسوولان، فرماندهان را نیز از وضعیت و توانایی های دشمن و وضعیت جو و زمین با خبر نمود و می توان تصاویر ماهواره ای اخذ شده را در زمینه های زیر استفاده نمود:

الف)هدایت در گرفتن نقاط کنترل زمینی برای تصحیح هندسی تصاویر ماهوارهای برای ساخت عکس نقشه.

ب)هدایت در امر تهیه اطلاعات مداوم از منطقه رزم.

ج)هدایت فعالیت های مربوط به مطالعات میدانی و بررسی پدیده های مورد توجه در تصویر.

د)ارزیابی نتایج فعالیت ها در سطح گسترده.

ه)بزرگراه ها، خطوط راه آهن، منابع تامین غذا، سوخت و آب که هر یک دارای تاثیرات خاصی روی عملیات رزمی دارد. آگاهی از نقاط ضعف و قوت دشمن، بررسی نقل و انتقالات، تشخیص مراکز ثقل دشمن و آشنایی با نوع آرایش آن در زمان بحران و حتی برآورد تجهیزات جنگی دشمن از جمله موارد مهم در بهره گیری از اطلاعات ماهواره ای است. با استفاده از تصاویر ماهواره ای ارسالی از ماهواره های فعال (Active)می توان منطقه را در شب و در هوای ابری زیر نظر داشت. این امر، خلبانان را قادر می سازد از هر فرصتی برای حمله به مراکز دشمن و یا جلوگیری از تحرکات نیروهای دشمن در خطوط تماس استفاده کنند.

 

 

[1]-نامی،محمد حسن،فضا بعد چهارم قدرت، انتشارات زیتون سبز،1389،صص 104-103.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال و فرضیه تحقیق

با توجه به تغییر و تحولات اخیر در فعالیت های فضایی، حقوق بین الملل چه نوع رویکردی به فعالیت های فضایی دولت ها در فضاء ماوراء جو دارد.

با توجه به نقض برخی از قوانین(از جمله منشور سازمان ملل و برخی معاهدات )در خصوص نحوه کاربری از فضا توسط دولت ها واکنش جامعه جهانی و حقوق بین الملل نسبت به این گونه فعالیت ها کامل نمی باشد.