پایان نامه حقوق:شناسایی فعالیت نظامی دولت ها در فضای ماورای جو از دیدگاه حقوق بین الملل

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 بررسی فعالیت نظامی دولت ها در فضای ماورای جو از دیدگاه حقوق بین الملل

پایان نامه ارشد :

 

– پیدایش جنگ فضایی

زمانیکه معاهده “OST” در سال1967 به امضاء رسید، دارایی فضایی، یک قسمت عمده و مهم از سیستم دفاعی دو ابر قدرت به شمار می‌رفت. سیستم‌های ماهواره‌ای اکتشافی و مراقبتی، هدف 3 گانه ی جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی، دیده‌بانی-کنترل نظامی و تحقیق را برآورده می‌کنند[1]. این سیستم‌های فضایی از طریق قرارداد ضمنی بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به عنوان ابزار قانونی ایجاد اطمینان و معاوضه‌ اطلاعات پذیرفته شده‌اند. غیر قابل انکار است که از زمانی که اولین ماهواره در مدار قرار گرفت، فضا پیشرفت فزاینده‌ای را در کمیت و کیفیت نظامی به خود دیده است. جنگ اول خلیج فارس(1991) برای اولین بار فواید عملی قابلیت‌های فضایی افزایش نیرو در جنگ را نشان داد[2]. در طول جنگ اول خلیج فارس، ماهواره‌ها، خدمات مهم و با ارزشی را برای کشورهای دارای این تکنولوژی فراهم نمودند. خدماتی که می‌توان آن‌ها را به عنوان استفاده نظامی غیر فعال، از فضایی خارجی، در نظر گرفت. این پدیده سبب شد که بعضی از متخصصین آن را «اولین جنگ فضایی» بنامند، زیرا اولین موقعیتی بود که در آن طیف وسیعی از تجهیزات فضایی مدرن برای یک درگیری زمینی به کار گرفته شد[3]. وابستگی به سیستم‌های ماهواره‌ای یک بار دیگر در لشکرکشی کوزوو[4] در سال 1999 و حتی پس از آن در جریان تهاجم به عراق در سال 2003 نمایش داده شد.[5] بنابراین انتظار می‌رود که سیستم‌های ماهواره‌ای در طراحی‌های نظامی به عنوان عامل فزاینده  نیرو در حمایت از جنگ‌های آینده توسعه یابد.[6] قابلیت‌های جنگی فضایی که قابلیت‌هایی در جهت کاربرد نیرو نظامی است تقریباً، منحصراً توسط آمریکا و اتحادجماهیر شوروی از اواخر دهه‌ 1950 تحقیق، توسعه و مورد آزمایش قرار گرفته است و سرانجام منجر به کشف سلاح‌های ضد ماهواره‌ای هوابردی [7] با اهمیت بالا برای مقابله با حملات موشک های بالستیک قاره پیما[8]شد.

توسعه‌ فعال و رو به رشد سلاح های ضد ماهواره ای تا اوایل دهه‌ 1975زمانی که پیمان موشک ضد بالستیک[9] و پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک [10] (استارت 1 و 2) به امضاء رسید ادامه داشت. پس از یک دهه‌ رکود در تولید این سلاح، در اواخر دهه 1970 دوباره رقابتی چشمگیر بین دو ابر قدرت در گرفت که در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان وارد مرحله تازهای شد. [11]ریگان اولین رئیس جمهور آمریکا بود که آشکارا از سلاح‌های فضایی دفاع نمود و در سخنرانی معروف جنگ‌ ستارگان، طرح دفاع استراتژیک خود[12] را اعلام کرد.[13] طرح دفاع استراتژیک برنامه‌ای برای تضمین امنیت ملی می باشد که از طریق بالا بردن یک موشک غیر هسته ای دفاعی پوشش داده شده ، با اجزای فضایی برای مقابله با حمله موشکی شوروی است.

جامعه‌ بین‌المللی هنگامی که با چند آزمایش ابتدایی موفقیت‌آمیز با قابلیت‌های سلاح های ضد ماهواره مواجه شد تلاش کرد تا با آنچه به عنوان آغاز عملیات نظامی فضایی خوانده شد، مقابله کند. کنفرانس خلع سلاح[14] ژنو یک نشست منحصر به فرد و چند جانبه خلع سلاح در فضا می‌باشد.از سال 1982 به بعد، این گروه بین‌المللی آغاز مذاکرات و ایجاد یک پیمان در جلوگیری از یک رقابت نظامی در فضاء ماوراء جو[15] را در دستور کار خود قرار داد.[16] با این حال هنوز توافقی برخلاف تکرارها و تأکیدها صریح مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر عدم تبدیل فضاء ماوراء جو به صحنه‌ای برای رقابت نظامی شدید به دست نیامده است.[17]

[1]– W.E Burrows, ‘Imaging Space Reconnaissance Operations during the Cold War: Cause, Effect and Legacy’, 1997, http://webster.hibo.no/asf/ Cold War/report1/williame.html(last accessed on 24 February 2011).

[2]– W. von Kries, pp, 316-317. See also D. Wolter, Common Security in Outer Space and International Law (Geneva: UNIDIR, 2006), pp. 25-29.

[3]– US Air Force Chief of Staff, Merill McPcak, cited in I.A.Vlasic, p. 388.

[4]-KOSOVO.

[5]– See Space Today Online, ‘Yugoslavia, Afghanistan, Iraq: The satellite Wars’, http://www.spacetoday.org/Satellites/Yugo WarSats.html (Last accessed on 24 February 2011).

[6]– P. Jankowitsch, ‘Legal Aspects of Military Space Activities’. In N. Jasentuliyana (ed.), Space Law: Development and Scope (Westport, Praeger Publishers, 1992), p. 154 asserts that: “The Gulf War […] also demonstrated the disadvantages for a combatant that does not have access to such technology. That demonstration will certainly promote more widespread use of military satellites.”

[7]-ASATs.

[8] -ICBM.

[9] -ABM.

[10]– START I &II.

[11]-در همان سال(1981)رونالد ریگان به عنوان ریس جمهور امریکا انتخاب شد، اتحاد جماهیر شوروی سابق یک پیمان درباره ی منع مستقر نمودن هر نوع سلاحی در فضای ماوراء جو را پیشنهاد نمود گر چه این پیشنهاد در ابتدا یک طرح به ظاهر خوشایند بود، با این حال خیلی زود کنار گذاشته شد.ر.ک.به:

See UNGA Res .36/192 August 1981.

[12]-SDA.

[13]– Speech of President R. Reagan, New York Times, p. A20, 24 March 1983.

[14]-CD.

[15] -PAROS.

[16]-مجمع عمومی سازمان ملل پرداختن به این موضوع را در کنفرانس خلع سلاح (CD)در خواست نموده است .ر.ک.به:

UNGA Res .36/97C,9 December 1981,and UNGA Res. 36/99 ,9 December 1981.

[17]– UNGA Res. 43/70, 7 December 1988, operative paragraph 1. The resolution was adopted with 154 States in favour , 1 againts (US).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال و فرضیه تحقیق

با توجه به تغییر و تحولات اخیر در فعالیت های فضایی، حقوق بین الملل چه نوع رویکردی به فعالیت های فضایی دولت ها در فضاء ماوراء جو دارد.

با توجه به نقض برخی از قوانین(از جمله منشور سازمان ملل و برخی معاهدات )در خصوص نحوه کاربری از فضا توسط دولت ها واکنش جامعه جهانی و حقوق بین الملل نسبت به این گونه فعالیت ها کامل نمی باشد.