پایان نامه حقوق:هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی

 دانلود پایان نامه

موضوع :

 هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی

پایان نامه ارشد :

 

گفتـــار دوم : رابطه عدالت و انصاف با دادرسی عــادلانه

 

  رابطه عدالت و انصاف با دادرسی عادلانه و منصفانه که یکی از ویژگی های یک دادرسی          می باشد با توجه به موضوع این پژوهش در این گفتار که از دو بند تشکیل شده است بررسی       می شود .

 

بند اول : عـــدالت

 

 

عدالت در لغت به معنای دادگری کردن و اسقامت است و همچنین در معنی دادگر بودن ، انصاف داشتن و دادگری نیز آمده است . ¹

 

و در جای دیگر چنین تعریف کرده اند ؛ ترک جرائم بزرگ و اصرار نورزیدن بر جرائم کوچک و رعایت مروت است درعلم حقوق هماهنگی انسان با نظام جهان را عدالت گویند .

 

اما ارائه تعریفی واحد از عدالت امکان پذیر نمی باشد چرا که عدالت با توجه به نوع استعمال آن در موارد مختلف دارای معانی متعددی است به طوری که برخی نویسندگان عدالت را مفهومی دانسته اند که بشر از آغاز تمدن خود می شناخته و برای استقرار آن کوشیده است . ²

 

بیشتر تعریف هایی که تاکنون از عدالت شده با اندکی تفاوت ، همان است که ارسطو حکیم یونانی گفته و حقوق دانان رومی ، مانند اولپین (ulpien) و سیسرون تکرار کرده اند . عدالت مفهومی است که بشر از آغاز تمدن خود می شناخته و برای استقرار آن کوشیده است .

  

 

1-عمید ، حسن – فرهنگ فارسی – انتشارات دانشگاه تهران – چ 22 – 1381 – ص 719

2- کاتوزیان ، ناصر – گامی به سوی عدالت – نشر دانشگاه تهران – چ 1381- ص 84

 

مشاهده طبیعت و تاریخ رویدادها و اندیشه در خلقت از دیرباز انسان را متوجه ساخت که جهان بیهوده آفریده نشده است ¹هدفی را دنبال می کند و نظمی بر آن حکم فرماست . افلاطون در کتاب «جمهور» به تفصیل از عدالت سخن می گوید . به نظر او عدالت آرمانی است که تنها تربیت یافتگان دامان فلسفه به آن دسترسی دارند و به یاری تجربه و حس نمی توان به آن رسید .

 

عدالت مفهومی است اخلاقی ، آموزش های مذهبی و وضع اقتصادی و سیاسی در هر قومی اخلاقی به وجود می آورد که برحسب آن درباره داد و ستم ، داوری می کنند . به طور خلاصه انسان طالب اجرای عدالت است .

 

بدین ترتیب ، آرمان عدالت و مصداق های آن ثابت نیست و به جای عدالت معقول و جاودانه ، بالاتر از «عدالت زمانه» سخن گفت .

 

حقوق دانان معتقدند که هدف از وضع قانون ، تأمین آسایش و برقراری نظم عمومی و اجرای عدالت است . به همین دلیل اعتقاد رساخ دارند که قوانین با بگونه ای وضع شوند که در عین          حفظ نظم و آرامش ، عادلانه بوده و ملت را به سوی تمدنی عالی تر و اقتصادی پویا و مستحکم رهنمون کند.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

   در این قسمت ما به پرسش های اصلی که در پایان به آن پرداخته می شود اشاره می کنیم :

 

  • هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی چیست ؟
  • اقسام مواعد کدام است و حساب مواعد از چه زمانی آغاز می شود ؟
  • تفاوت مرور زمان با مواعد در چیست ؟
  • در چه مواردی قانونگذار برای متقاضی مهلت ، موعد جدیدی را در نظر می گیرد ؟

 

 

    یکی از عمده دلایل نگارنده در این پژوهش ، چگونگی کاربرد وبررسی مواعد مقرر شده در قانون آئین دادرسی مدنی و تجارت در دادرسی می باشد . به طوری که اگر مواعد نباشد و یا اصلاً رعایت نگردد موجب تضییع وقت و اطاله در دادرسی خواهد شد . با توجه به مطالعات و تحقیقاتی که انجام شد به کاربردی بودن و اهمیت مواعد بیشتر توجه شد . هدف نگارنده در این پژوهش به کارگیری هرچه صحیح تر مواعد در سیستم قضائی جمهوری اسلامی ایران می باشد حال چه در امور کیفری ، چه در امور مدنی ، چرا که دارای فواید بسیاری بوده و به انجام دادرسی ها در فضای امن تری کمک شایانی می کند . از طرف دیگر علاوه بر به کار بردن مواعد ، بهتر است در مواعد قانونی مقرر ، تجدیدنظر و بازبینی مجددی از سوی سیستم قضایی بشود و راهکاری را برای اصحاب دعوی که به دلایلی نتوانسته از موعد خود استفاده ببرد بیابند ، و سعی بر تسریع دادرسی داشته باشند زیرا امروزه بسیاری از دادگاه ها با تراکم پرونده ها مواجه اند که شاید سال ها نتوانسته اند به دلیل نبود