مرداد ۱۷, ۱۳۹۹

پایان نامه مدیریت:خط‌مشی برای شعب ناکارآمد جهت بهبود عملکرد آن‌ها- دانلود متن کامل

 سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

موضوع :

 ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌ها با استفاده از روش‌های غیرپارامتری

پایان نامه ارشد :

– سود حسابداری

سود حسابداری، سنتی‌ترین معیار ارزیابی عملکرد است که برای سرمایه‌گذاران، سهامداران، مدیران، اعتباردهندگان و تحلیلگران اوراق بهادار از اهمیت زیادی برخوردار است. سود حسابداری که با فرض تعهدی محاسبه می شود به نظر بسیاری از پژوهشگران مانند «ورثینگتون» و «وست» و «چن» و «داد» ، «لهن» و «ماخیجا» یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش عملکرد محسوب می‌شود(مهدوی و حسینی ازان آخاری، 1387).

هیأت استانداردهای حسابداری مالی، در بیانیه شماره 6 مفاهیم حسابداری مالی، استفاده از روش تعهدی در حسابداری مالی، استفاده از روش تعهدی در حسابداری را الزامی نموده است بر این اساس، انعکاس آثار معاملات و رویدادهای شرکت لزوماً به معنای ورود و خروج وجه نقد نیست. به عبارت دیگر، در روش تعهدی، اصولی نظیر درآمدها و هزینه‌ها و محاسبه سود حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت، موفقیت یک شرکت به توانایی آن در ایجاد جریان‌های نقدی بستگی دارد. از دیدگاه حسابداری به دلیل ابهامات موجود در مورد میزان جریان‌های نقدی آتی و عدم دسترسی به نرخ تنزیل مناسب، سرمایه بر مبنای خالص دارایی‌های مؤسسه مالی اندازه‌گیری می‌گردد. به عبارتی دیگر سود در حسابداری ناشی از تفاوت بین سرمایه واحد تجاری در آغاز و پایان دوره مالی است. در این مفهوم سرمایه معادل خالص دارایی‌ها بوده و اندازه‌گیری سود تحت تأثیر مبانی اندازه‌گیری دارایی‌ها و بدهی‌ها قرار می‌گیرد. در حسابداری جهت تعیین سود، روش‌های مختلفی همچون حسابداری تعهدی، حسابداری نقدی، حسابداری نیمه‌تعهدی، تعهدی تعدیل شده و نقدی تعدیل شده به کار می‌رود. (کردستانی و کشاورز هدایتی، 1389).

 

 

 

 

2-9-1- اهداف گزارشگری سود حسابداری

طبق نظر هیأت استانداردهای حسابداری مالی(FASB) یکی از اهداف گزارشگری مالی فراهم ساختن اطلاعاتی پیرامون وضعیت مالی، عملکرد و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری است و هدف دیگر پاسخگویی مدیران به سرمایه‌گذاران و مالکان است تا معلوم شود که آیا مدیران بابت منابعی که به صورت امانت به آنان سپرده شده کوتاهی کرده‌اند یا خیر. همچنین طبق نظر هیأت استانداردهای حسابداری مالی، گزارشگری مالی منحصر به تهیه و ارائه صورت‌های مالی نیست؛ بلکه سایر طرق ارائه و تفسیر اطلاعات را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با اطلاعات مالی ارتباط دارد را نیز دربر می‌گیرد و صورت‌های مالی تنها بخشی از گزارشگری مالی است(کاظمی یزدی، 1376).

صورت‌های مالی شامل ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و همچنین یادداشت‌ها و جداول تکمیلی است که هر یک از این صورت‌ها به تنهایی نمی‌تواند کلیه‌ی اطلاعات لازم جهت تصمیم‌گیری را فراهم سازد؛ بلکه به صورت سیستمی اطلاعات لازم را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد چون هر یک جوانب متفاوتی از معاملات را منعکس می‌کند. اگرچه هر کدام اطلاعاتی را فراهم می‌کنند که با بقیه متفاوت است اما هیچکدام از آن‌ها به تنهایی در خدمت تنها یک مقصود قرار ندارند. در سده 19 میلادی در انگلستان الزامات قانونی جهت تهیه و تنظیم اطلاعات مالی بیشتر بر ترازنامه ناظر بود چون آن را فراهم‌کننده‌ی‌ اطلاعات پیرامون دارایی‌ها به عنوان پشتوانه واحد تجاری و به عنوان شاخص فعالیت‌های واحد تجاری می‌دانستند اما هر چه به پایان سده 19 و اوایل سده 20 میلادی نزدیک می‌شویم تأکید بر صورت سود و زیان را نیز شاهدیم؛ یعنی تجربه نشان داده که تنها ترازنامه جهت تصمیم‌گیری مفید نیست؛ بلکه صورت‌های مالی بصورت یک مجموعه می‌توانند مفید واقع شوند(مکرمی، 1374).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

  • ارزیابی عملکرد مالی بانک‌‌های کشاورزی استان اردبیل،
  • تمایز بین بانک‌‌های کارآمد و غیرکارآمد و رتبه بندی شعب کارآمد،
  • تعیین خط‌مشی برای شعب ناکارآمد جهت بهبود عملکرد آن‌ها.