۱۰ پیش‌بینی جالب که به حقیقت پیوسته‌اند

اگه همراه آلامتو باشین حتماً مقاله دیروز ما در مورد که به حقیقت پیوسته ان رو خوندین در این مقاله شما با ۱۰ پیش بینی باحال دیگه آشنا میشین.

وسایل الکترونیکی و وسایل دیگه شاید جایی تو ذهن گذشتگان ما نداشتن. بیشتر فکر نمی کردن که روزی بشر بتونه به آسمون سفر کنه؛ همون آسمونی که روزی همه فکر می کردن صافه!به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی، البته در اون دوران هم کسائی بودن که مانند بقیه فکر نمی کردن. بعضی پیش بینی کرده بودن که شاید روزی برسه که وسیله خاص مورد توجه اونا اختراع شه.

در ادامه با ده پیش بینی بزرگ در مورد وسایل و لوازم مدرن آشنا میشین:

تلویزیون

«مارک تواین» تلویزیون رو در «از دوران لندن در ۱۹۰۴» پیش بینی کرد. این کتاب در سال ۱۸۹۸ به چاپ رسید. اولین تلویزیون در دهه ۱۹۲۰ میلادی ساخته شد، اما مارک تواین «تلکتروسکوپ» رو مدتا قبل از اون پیش بینی کرده بود. اون گفته بود که تلکتروسکوپ می تونه امورات روزمره جهان رو به همه به صورت تصویری نشون بده.

کتاب الکترونیکی

استانیسلاو لِم کتابای دیجیتال رو در کتاب «برگشت از ستاره ها» در سال ۱۹۶۱ پیش بینی کرده بود. نویسنده لهستانی در کتابش به جای کتابای کاغذی از کتابای کریستالی صحبت کرده بود که در دستگاه هایی به نام «اوپتون» نشون داده می شن و میشه صفحات اونو تک تک جلو برد.

دستگاه تبلت

آرتور سی کلارک در سال ۱۹۶۸ در «ادیسه فضایی: ۲۰۰۱» این اختراع رو پیش بینی کرده بود. چند سال پیش ایده گردش در اینترنت با یه دستگاه قابل حمل بوجود اومده بود. کلارک در اواخر دهه ۶۰ میلادی به فضانوردان خیالی خود «نیوز پد» داده بود تا اونا از اتفاقات روی زمین عقب نمانند.

تانک

اچ جی ولز در «زره پوشان زمین» که سال ۱۹۰۳ به چاپ رسید، تانکا رو پیش بینی کرده بود. تانک در واقع در سال ۱۹۱۶ وارد میدونای جنگ و درگیری شد، هرچند چند سال قبل از اون ولز ظهور اونو پیش بینی کرده بود. وینستن چرچیل بعدا از ولز به خاطر این ایده تشکر کرد، اما خود ولز هم از لوکوموتیوهای براما جوزف الهام گرفته بود.

هدفون

ری برادبوری در سال ۱۹۵۳ در «فارنهایت ۴۵۱» این وسیله کاربردی رو پیش بینی کرده بود. درسته که «استریوی شخصی» تا سال ۱۹۷۷ به بازار نیومد، اما در اوایل دهه ۵۰ میلادی، برادبوری ورود هدفون به دنیای موسیقی رو معرفی کرده بود.

بمب اتم

اچ جی ولز یه پیش بینی دیگه هم داره. «جهان ول شده» در سال ۱۹۱۴ به چاپ رسید. ولز یه بمب اتمی رو در اون تصور کرد که واسه ۱۷ بار پشت هم منفجر می شه و به دلیل ریزش اتمی عواقب اون دراز مدت هستش.

لوازم غواصی

ژول ورن در «بیست هزار فرسخ زیر دریا» که سال ۱۸۷۰ چاپ شده بود این نوع تفریح یا بهتر بگیم ورزش رو پیش بینی کرده بود. ورن وسیله ای رو در کتابش آورده بود که بشر به کمک اون می تونست زیر آب نفس بکشه. تموم لوازم اون موقع این جور بود که اکسیژن از سطح آب مصرف شه. اما ایده ژول ورن احتیاجی به اکسیژنِ سطح آب نداشت. اما اینکه این ایده از کجا تو ذهن اون بوجود اومده هم مهمه. در دهه ۱۸۶۰ میلادی، سیستمی واسه تنفس معدنچیانِ گرفتارشده در زیر زمین به وجود اومده بود. ورن هم از همین ایده واسه غواصی زیر آب کمک گرفته بود.

نشستن روی کره ماه

پیش بینی دیگه ژول ورن در «از زمین به ماه» شکل گرفت. بیشتر از صد سال قبل از پیاده روی آرمسترانگ روی ماه، ژول ورن سفر به ماه رو پیش بینی کرده بود. البته شخصیتای داستان اون با کمک یه توپ بزرگ از فلوریدا به سمت فضا پرتاب می شدن.

تماس تصویری

آلبرت روبیدا در سال ۱۸۹۰ رمان «قرن بیستم: زندگی الکتریکی» رو نوشت. اولین بار در سال ۱۹۳۶ در آلمان سرویس تماس تصویری استفاده شد. ای ام فورستر در داستان کوتاه خود به نام «دستگاه متوقف می شه» از سیستم ارتباطی نوشت که سیگنالای صوتی و تصویری رو همزمان ارسال و دریافت می کرد. اما روبیدای فرانسوی قبل از اون دستگاهی مشابه رو به عنوان «تلفنسکوپ» معرفی کرده بود.

سیستم پایش تصویری

جرج اورول در کتاب مشهور خود به نام «۱۹۸۴» این ایده رو مطرح کرده بود. این کتاب در سال ۱۹۴۹ به چاپ رسید. دوربینای مداربسته، گذشته اینترنتی، کارتای وفاداری، مانیتورینگ داده ها و رسانه های اجتماعی… اورول «داداش بزرگ» رو ترسیم کرد و امروزه تماشاگر حالات اون در دنیا هستیم.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *