۱۰ گروگانگیری مهم جهان

news

عملی به نام گروگانگیری سابقه ای به درازای تاریخ داره. در طول تاریخ در موارد زیادی پیش اومده که فرد یا آدمایی با ملی بودن های جورواجور از طرف آدمایی دیگه گروگان گرفته شدن.

در مواردی ملی بودن گروگانگیران با گروگان متفاوت بوده و بعضی موارد هم این دو عنصر با همدیگه هموطن بودن. اینجا نگاهی داریم به ۱۰ واقعه مهم گروگانگیری در سراسر جهان.

۱ ـ وقایع اکتبر در تورنتو کانادا، ۱۹۷۰:

یه گروگانگیری تقریبا دو ماهه بوسیله جبهه آزادی کبک در این کشور. جبهه ای که تلاش می کرد این منطقه فرانسوی زبون رو از زیر سلطه انگلیسی زبانان حاکم خارج کنه و طی دو ماه دست به اقدامات تروریستی مثل بمبگذاری و دزدیدن افراد مهم زده بود. بعد از دو ماه با عملیات نظامی این جبهه منحل و اعضای اون در دادگاه محکوم شدن.

۲ ـ واقعه المپیک مونیخ:

در سال ۱۹۷۲ بازیای المپیک در آلمان غربی و در شهر مونیخ برگزار می شد. مسئولان اون سال به نوشته بعضی اسناد، در تصمیمات امنیتی آسون انگاری کردن و همین موضوع باعث شد هشت عضو گروه فلسطینی سپتامبر مشکی بتونن اعضای تیم ورزشی رژیم صهیونیستی رو به گروگان بگیرن. ماجرا با اجابت درخواست گروگانگیران تا فرودگاه ادامه پیدا کرد، اما در اونجا بود که با حمله پلیس آلمان در آخر ۱۷ نفر از جمله پنج گروگانگیر کشته شدن.

۳ ـ گروگانگیری دیپلماتیک در سودان، ۱۹۷۳:

بازم گروه سپتامبر مشکی باعث و بانی یه گروگانگیری مهم و خبرساز در جهان شده بود. این گروه فلسطینی وقتی که دیپلماتای آمریکایی و یه دیپلمات بلژیکی در سفارت عربستان سعودی در خارطوم سودان مهمون بودن، این سفارت رو هدف حمله قرار دادن و همه این دیپلماتا رو گروگان گرفتن. با رد گفتگو از طرف نیکسون، رئیس جمهور آمریکا این سه نفر جون خود رو از دست دادن و گروگانگیران هم در دادگاه های سودان محاکمه شدن.

۴ ـ ماجرای گروگانگیری سفرای اوپک:

گروهی از شبه نظامیان عرب با حمله به مقر سازمان کشورای صادرکننده نفت، اپک، وزرای این سازمان و بعضیا دیگه رو به گروگان گرفتن. این افراد در ادامه فعالیت خود موفق شدن به سلامت و به همراهی چند نفر از گروگانا راه کشورای الجزایر و لیبی رو بگیرن و پس از آزاد کردن چند گروگان خود به سلامت در این دو کشور زندگی کنن تا شائبه حمایتای دولتی از این گروگانگیری بالا بگیره.

۵ ـ گروگانگیری دیپلماتای آمریکایی تو تهران، ۱۹۷۹:

پس از انقلاب اسلامی گروهی از دانشجویان مسلح با عنوان پیروان خط امام با در نظر گرفتن حضور شاه قبلی در آمریکا و دخالتای این کشور در امور داخلی ایران، سفارت این کشور در ایران رو تصرف و چند ده نفر از دیپلماتای این کشور رو گروگان گرفتن. سیاهان و زنان در مرحله اول به دستور امام آزاد شدن، اما باقی گروگانگیران پس از امضای توافقنامه های الجزایر موفق به ترک خاک ایران شدن.

۶ ـ تصرف مسجدالحرام و گروگانگیری حجاج:

در سال ۱۳۵۸ یه گروه بنیادگرای مخالف دولت سعودی که مدعی بود حضرت مهدی از بین آنانه، هنگام نماز در مسجد الحرام اسلحه کشیدن، بعضیا رو کشتند و حدود دو هفته مسجد رو در اختیار خود داشتن. آخرسر بعد از دو هفته با همکاری پاکستان و فرانسه و با کشته شدن ۱۲۷ نفر از گروگانا و ۱۱۷ نفر از گروگانگیران ماجرا تموم شد. حدود ۷۰ گروگانگیر هم پس از این ماجرا به اعدام محکوم شدن.

۷ ـ گروگانگیری در سفارت ایران در لندن، ۱۹۸۰:

یه سال پس از انقلاب اسلامی گروهی که خود رو مدافعان تجزیه خوزستان معرفی می کرد به سفارت ایران در لندن حمله کردن و دیپلماتای حاضر در سفارت رو به گروگان گرفتن. پس از این که دولت ایران از نبود تصمیمات امنیتی قبل از اینجور رخدادی و هم از عکس العمل دولت انگلیس در برخورد با گروگانگیران انتقاد کرد و هم پس از شهادت وابسته مطبوعاتی ایران، نیروهای خاص پلیس انگلستان به سفارت حمله کردن و با دادن یه کشته دیگه از بین گروگانا و پنج کشته از بین گروگانگیرها ماجرا تموم شد.

۸ ـ مشکل گروگانگیری در لبنان:

از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۲ در لبنان گروگانگیریای مختلفی مخصوصا علیه افراد غربی مخصوصا اتباع آمریکا اتفاق افتاد. پشت خیلی از این اتفاقات دو طرف دشمنی جنگ داخلی بودن که به انگیزه های مختلفی دست به اینجور کارایی میزنن. ایران هم انگار درگیر این گروگانگیریا شده بود. از سویی در بعضی موارد واسطه آزادی گروگانا شد و از طرف دیگه چند دیپلمات خود یعنی احمد متوسلیان، سید محسن موسوی و سید تقی رستگار مقدم و هم عکاس ایرنا رو در میان گروگانا دید که تا الان هم خلاصی پیدا نکرده ان.

۹ ـ گروگانگیری در تئاتر مسکو، ۲۰۰۲:

گروگانگیری در تئاتر مسکو ماجرایی بود که به دست بعضیا از شبه نظامیان چچنی انجام شد. اونا خواسته های جدایی طلبانه از حکومت مرکزی داشتن و بر این پایه ۸۵۰ نفر رو در تئاتر مسکو گروگان گرفتن. دولت اما زیر بار زور نرفت و با حمله ای نظامی البته همراه با به کار گیری یه جور ماده شیمیایی و با دادن تلفاتی سنگین یعنی نزدیک به ۱۷۰ کشته این ماجرا تموم شد. دو سال بعد واقعه گروگانگیری مدرسه بسلان در همین کشور که به مرگ ۳۸۵ نفر منجر شد داغ دل روسا رو تازه کرد.

۱۰ ـ واقعه گروگانگیری در تاسیسات نفتی الجزایر، ۲۰۱۳:

حمله بعضیا از شبه نظامیان القاعده شمال آفریقا به تاسیسات نفتی الجزایر به یه بحران بزرگ بین المللی تبدیل شد. اتباع نزدیک به ده کشور در این تاسیسات بودن و آخرسر هم حدود ۷۰ نفر ازجمله ۳۷ خارجی جون خود رو از دست دادن تا همه متوجه خطر القاعده در این منطقه بعد از وقایع گذشته کشورای شمال آفریقا شن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر جام جم آنلاین گروگانگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *