۱۱۰۰۰ سنگ کیسه‌ی صفرا در بدن یک بیمار! + عکس

یه جراح هندی به نام دکتر لالا ساها درزمان عملی ۵۰ دقیقه ای ۱۱۹۵۰ عدد سنگ کیسه ی صفرا رو از بدن میناتی موندالِ ۵۱ ساله خارج کرد.

دو ماه بود که خانوم موندال از دردهای طولانی در ناحیه شکم و برگشت اسید معده به مری اش شاکی بود و پس از پیگیری در آخر در بیمارستان «دِبدوت سِوایانِ» کلکته، واقع در شرق هندوستان بستری شد. پس از انجام چندین آزمایش و سونوگرافی مشخص شد که اون دچار نوع حادی از سنگ کیسه ی صفرا شده و باید عمل شه.

دکتر ساها در این عمل لاپاراسکوپی تقریباً یه ساعته، پیش بینی کرده بود تعداد زیادی سنگ رو از بدن مریض خارج کنه اما وقتی که تعداد سنگ ها از ۵۰۰۰ عدد بالاتر رفت، بسیار حیرت زده شد و به گفته ی خودش هیچ وقت تصور نمی کرد کیسه صفرا بتونه تا این حجم سنگ رو در خود جای دهد.

این جراح می گوید: ۴ ساعت زمان برد تا دستیارانم بتونن همه این سنگ های ۲ تا ۵ میلی متری رو بشمارند. دکتر ساها در ادامه می گوید: دو ماه پیش دختری رو جراحی کردم که ۱۱۱۰ سنگ داشت اما علی رغم تعداد زیاد اون باخبر شدم سال ۱۹۸۳ در انگلستان، پزشکان ۳۱۱۰ سنگ رو از کیسه ی صفرای مریضی آلمانی خارج کردن. بااین حال می دانم که این رقم جدید جای رکورد قبلی رو می گیره چون تقریباً سه برابر مقدار رکورد قبلیه.

نگفته نمونه آقای ساها در نامه ای به کالج سلطنتی پاتولوژی لندن از اون ها خواست این سنگ ها در موزه خود نگهداری کنن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *