۱۲ اختراع مفید و کاربردی ناسا

یکی از شناخته ترین نام های عصر فناوری، آژانس ملی هوانوردی و فضانوردی ایالات متحده یا همون NASAه که در جریان جنگ سرد و مسابقه ی تسلیحاتی بلوک شرق و غرب تأسیس شد و بیشتر شنیدن اون یادآور اکتشافات فضایی، فرود اومدن آدم روی کره ماه، ماهواره های نظامی و ارتباطی … است و  سوژه ای داغ واسه فیلم های علمی تخیلی حساب می شه. نکته ی مهمی که خیلی از ما در مورد ناسا نمی دانیم، انبوه اختراعات به ظاهر ساده ی این موسسه س که بخش مهمی از زندگی مدرن حساب می شن و شاید خیلی از ما در همین لحظه مشغول به کار گیری اون ها باشیم.

فعالیت ناسا همیشه در بالاترین سطح علمی و واسه رسیدن به اهدافی به ظاهر بی اثر بر زندگی روزمره انجام می شه که با مشکلات زیادی روبروس. نوآوری های که واسه حل این مشکلات انجام شده در کنار رفع نیازای ناسا، به اشکال جور واجور راه خود رو به زندگی ما بازکرده و حالا به بخش جدایی ناپذیری از اون تبدیل شده ان. در ادامه به معرفی ۱۲ مورد از اون ها می پردازیم.

۱. شیر خشک فرمولا

شیر خشک فرمولا

در دهه ی ۸۰ قرن بیستم، محققان ناسا به دنبال راهی واسه به کار گیری جلبک های میکروسکوپی به عنوان منبع غذایی در سفرهای فضایی طولانی مدت، موفق به تولید یه جور مکمل غذایی به نام فورمولاید (Formulaid) شدن که امروزه در بیشتر شکل های جور واجور شیر خشک به کار می رود و اسیدهای چرب موجود در اون نقشی حیاتی در افزایش سلامت ذهنی و بینایی کودک دارن.

۲. موس کامپیوتر

موس کامپیوتر

با وجود گذشت مدت زمان تقریبا زیاد، هنوزم موس بهترین وسیله واسه رابطه و فرمون دادن به کامپیوتره و تنها دلیل وجود اون اینه که ناسا از طریق ای واسه کنترل سریع و دقیق کامپیوتر نیاز داشت. با افزایش به کار گیری کامپیوتر در جنبه های جور واجور فعالیت ناسا، نیاز از طریق ای واسه رابطه آسون و سریع با اون احساس می شد و نتیجه ی سرمایه گذاری سنگین این موسسه در پروژه هایی یا این هدف، اختراع موس واسه کامپیوتر بود.

۳. کفش های ورزشی راحت

مهندسان ناسا بعد از کشف روشی واسه ذوب و قالب ریزی لاستیک بدون از بین رفتن خواص ضربه گیر اون واسه استفاده در کلاه ایمنی فضانوردان، فهمیدن که این روش رو می توان واسه کفش های فضانوردی هم استفاده کرد. این ابتکار به تولید کفی ضد شوک واسه کفش منتهی شد و درآخر به تموم کفش های ورزشی حرفه ای امروزی گسترش پیدا کرد.

۴. دوربین گوشی موبایل

واقعیت برنامه های فضای همیشه با ناباوری و دودلی همراه بود و حتی عده ای فرود آدم روی ماه رو هم نمایشی سیاسی و غیرواقعی می دونستن. این مسئله، همراه داشتن دوربین های باکیفیت و سبک واسه فضانوردان به منظور گرفتن عکس از همه لحظات سفر فضایی رو اجباری می کرد و در آخر به نوآوری هایی مثل تولید سنسورهای CMOS منجر شد که به ناسا اجازه می داد فضاپیماهای خود رو به دوربین های کوچیک و بسیار باکیفیت مجهز کنه و سفرهای فضایی رو به تصویر بکشه. به این ترتیب براساس آمارهای تقریبی امروزه یه سوم از گوشی های هوشمند به فناوری طراحی شده واسه برنامه های فضایی مجهز هستن.

۵. هواپیماهای مقاوم در برابر انجماد

دوربین گوشی موبایل

انجماد سطوح خارجی هواپیما و ازکارافتادن قسمت های متحرک، یکی از خطراتیه که همیشه پرواز رو تهدید می کنه. به خاطر اینکه این خطر واسه سفینه های فضایی به مراتب بیشتره، ناسا راه حل های متنوعی واسه حل مشکل انجماد به کار می برد؛ ازجمله گرم کردن الکتریکی سطوح خارجی فضاپیما. به کار گیری این راه حل ها در شکل های جور واجور هواپیماهای بازرگانی و شخصی، پرواز رو به فعالیت امن تری تبدیل کرده.

۶. عینک ضد خش

عینک ضد خش

محققان ناسا در تلاش واسه ساخت کلاه ایمنی شفاف و محکم واسه فضانوردان، یه جور پلاستیک بسیار مقاوم و دارای ضریب شکست نور مناسب تولید کردن که امروزه به کار بردن اون در عینک های معمولی، امنیت و مقاومت اون ها در مقابل خش رو به مراتب زیاد کرده.

۷. بزرگراه های امن تر

یکی از مشکلات برنامه های فضایی ناسا، سرخوردن فضاپیماهای سنگین و پرقدرت در اثر لغزندگی باند پرواز و درنتیجه خروج از راه و ایجاد خسارات جانی و مالی سنگین بود. محققان ناسا واسه شکست دادن این مشکل یه جور کف پوش شیاردار تولید کردن که با هدایت آب به خارج از راه، سطحی خشک با اصطکاک کافی واسه فرود و پرواز ایجاد می کنه. به کار گیری این نوع کف پوش در بزرگراه های فوق سریع، سوانح و تلفات به وجود اومده بوسیله لغزندگی راه رو تقریبا ۱۰۰ در صد کاهش داده.

۸. دستگاه تصفیه ی آب

در دهه ی ۷۰ قرن بیستم، محققان ناسا واسه کاهش حجم آب موردنیاز در سفرهای فضایی، دستگاه تصفیه آب رو اختراع کردن که به کمک فیلترهای کارتریجی و محلول غلیظ ید، همه ی پساب فضاپیما رو به آب شرب تبدیل می کرد. این دستگاه امروزه در ابعاد وسیع واسه تصفیه ی آب خونگی به کار می رود.

۹. پتوهای مخصوص شرایط اضطراری

پتوهای مخصوص شرایط اضطراری

سطح خارجی همه فضاپیماها از ماهواره گرفته تا سفینه ی آپولو، با یه لایه ی محافظ پوشیده شده که در مقابل سرمای غیرقابل تصور فضا یا گرمای بسیار شدید حاصل از برخورد با جو به راحتی مقاومت می کنه. امروز از این ماده که یکی دیگه از نوآوری های محققان ناسا هستش، واسه تولید یه جور پتو واسه شرایط اضطراری استفاده می شه که با وجود نازک بودن و سبکی، حتی در قطب شمال هم شما رو گرم نگه می داره.

۱۰. بریس نامرئی

بریس نامرئی

تا یه چند وقت پیش نامرتب بودن دندون ها و ضرورت تحمل بریس فلزی ارتودنسی با ظاهری نه خیلی مورد پسند و شاید تحمل کنایه های بقیه، تجربه ی خیلی خوبی نبود. ولی امروزه به لطف مواد تولیدشده بوسیله ناسا، بریس دندون به طور کامل شفاف و نامرئی ساخته می شه و با به کار گیری اون، روال ارتودنسی و مرتب شدن دندون ها به طور کامل بدون دردسر سپری می شه.

۱۲. فوم گرمایی

فوم گرمایی

یکی دیگه از اختراعات گسترده ناسا، فوم گرمایی بود که در اصل واسه استفاده در صندلی فضانوردان به منظور راحتی بیشتر تولید شد. طولی نکشید که این اختراع راه خود رو به بازار پیدا کرد و حالا مصارف بی تعدادی داره. به کمک فوم گرمایی، لوازم ایمنی ورزشی، کفش و … بسیار راحت تر و مقاوم تر شده ان.

۱۲. تایرهای بهتر

تایرهای بهتر

در سال ۱۹۱۵ تایرهای رادیال به بازار اومدن و بعد از اون تا یه مدت تغییر کلی ای در صنعت ساخت تایر دیده نشد. تا اینکه شرکت گودیر به سفارش ناسا واسه پوشش گرمایی چتر نجات فضاپیمای وایکینگ، ماده ای جدید تولید کرد. مقاومت و استواری این ماده به حدی بود که گودیر عزمشو جزم کرد از اون واسه افزایش هرچه بیشتر کیفیت تایرهای رادیال استفاده کنه و این مبادرت به انقلابی در صنعت خودرو تبدیل شد.

ظاهر موجودات فضایی چیجوریه؟

فناوری و تکنولوژیای جدید ناسا واسه سفر به مریخ

زومیت ناسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *