۱۲ بهترین راه برای راحت خوابیدن

وقتی که پای داشتن خواب راحت در میان باشه، بیشتر توجهمون رو بر روال عادی زمان خواب بهینه یا خواب منظم و زمان بیداری معطوف می شه. با اینکه توجه به این کارها از اهمیت خاص ایی بهره مند هستن، اما اونا یه عامل رو ندیده می گیرند: محیط خواب.

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ طبق تحقیقات، محیط خواب تاثیر فوق العاده ایی بر کیفیت خواب داره و مکان خواب ایده آل از جنبه های زیادی برخورداره که بیشتر ما با احتمال خیلی کم دراین باره فکر می کنیم.

واسه درک بهتر از خلق بهترین مکان واسه خواب و استراحت نظرات جنیفر آدام، زیست بوم گرای، طراح، کارآفرین و مولف کتابِ اتاق خواب الهام بخش: استراحت، آرامش و روابط عاشقانه، رو پرسیده ایم.

ترفندهای حرفه ایی که با ما به اشتراک گذاشت، می تونه ایده های الهام بخشی رو در اختیارتون قرار می دهد تا اتاق خواب خونه ی خود رو به مکانی دنج و راحت بدل کنین و در عین حال خوابی با کیفیت رو تجربه نمایئد.

در تلاش واسه خواب راحت هستین؟ این ۱۲ ترفند رو به کار گیرید تا راحت ترین خواب ها رو بوجود بیارین.

 1. لامپ های نورانیِ قدیمی رو دور نریزید.

آٔدام به هفینگتون پست گفت که همه ی ما لامپ های قدیمی رو با لامپ های LED جانشین کرده ایم، چون نه فقط انرژی بیشتری تولید می کنن بلکه نور زیباتری به فضا می بخشن اما نکته ی رقابت برانگیز درباره ی اونا خورشیدی بودن نور اوناس.

پس اگه این لامپ های LED رو در اتاق های خواب هم تعبیه کنین، خواب شما با مشکل مواجه می شه.

پیشنهاد می کنم همه، همیشه در اتاق خواب خود مخصوصا واسه آباژور کنار تختشون، یکی از این هالوژن های قدیمی یا لامپ های پورنور که نوری ملایم و گرم دارن، داشته باشن. من به شخصه عاشق مدل هایی هستم که می توان نور اونا رو کم و زیاد کرد.

 1. وسایل الکترونیکی رو گم و گور کنین.

حالا می دانیم که تلویزیون، تلفن های هوشمند و تبلت ها نوری آبی از خود پخش می کنن که ترشح طبیعی ملاتونین رو دچار اختلال می کنن، یعنی اونا واسه اتاق خواب و مکان استراحت ناماسبند. اما آدام اعتقاده داره باید نسبت به ساعت های زنگدار هم با احتیاط بود.

اون عقیده داره که خلاص شدن از شر ساعت های زنگدار از هر چیزی مهمتره، چون تحقیقات نشون می دهد اگر ساعت زنگدار رو در برابر دید خود بذارین، نور اون خواب رو دچار اختلال می کنه.

هم اینکه در اون طرف نگاه هایی که به ساعت می اندازید تا فهمیده باشین ساعت چنده و چقدر زمان واسه خواب دارین، استرسی ناخودآگاه مخفی شده.

حتی وقتی که در اتاق هتل هستم، ساعتم رو روی زمین قرار می دهم، چون دوست ندارم ابزاری الکترونیکی کنار سرم باشه یا اگه در جایی ثابت قرار داشته باشه دستمال یا هوله ایی روی اون می اندازم.

اگه از اون دسته آدمایی هستین که صبح ها زود از خواب بیدار نمی شید، منظورم با طلوع نور خورشیده، ساعتی رو انتخاب کنین که نور اون قابل تنظیم باشه و در صورت امکان هنگام خواب اون در جهت مخالف و فاصله ایی دورتر از سرتون بذارین.

 1. نورها رو کنترل کنین.

آدام می گوید، من عاشق بیدار شدن همزمان با طلوع خورشید هستم، مخصوصا حالا که خورشید حدود ۵:۳۰ طلوع می کنه. اما بیشتر مواقع شب هنگام نور زیادی خارج از منزل هست که خوابیدن رو مشکل می سازه.

پرده های حصیری تیره که فضایی تاریک به اتاق می بخشن به درستی کمک زیادی به خواب شما می کنن و خیلی راحت هم قابل تنظیم هستن.

می توان یه لایه پرده ی دراپه ایی متحرک هم روی اونا نصب کرد که هم واسه حفظ حریم خصوصی و تاریک کردن اتاق مناسبند و هم می توان صبح ها اونا رو کنار زد. نصب اینجور پرده ایی فرق بزرگی در خواب و کیفیت اون ایجاد می کنه.

 1. صداها رو تحتِ کنترل درآرین.

آدام به مردمی که در نقاط شهری زندگی می کنن و صداهای دور و بر بیشتر از دچار اختلال کننده های خوابشون به حساب می رود یا به آدمایی که با همسری که شب ها خروپف می کنه، درگیری دارن، گوش گیر رو پیشنهاد می کنه.

آدام در ادامه می گوید، اما اگر به کار گیری گوش گیر خیلی براتون راحت نیس، از پنکه یا دستگاه تهویه استفاده کنین تا صدایی با نویز سفید در اتاق خلق شه که هم کیفیت هوای اتاق خواب رو بهبود می بخشه و هم هوا رو کاهش می کنه.

اما اگه خوش شانسین و در مناطقی که طبیعتی آروم دارن زندگی می کنین، از آرامش حاکم بر اتاق خوابتون بهره ببرین و مشعوف باشین.

 1. تخت خود رو هر روز صبح مرتب کنین.

آدام عقیده داره مرتب کردن تخت، درست پس از اینکه از خواب بیدار می شید حس فوق العاده ایی به شما می بخشه و وقتی که در آخر روز به خونه باز می گردید حس بسیار خوب و آرامش بخشی رو تجربه می کنین. هم اینکه موجب می شه گرد و غبار از سطحی که در اون می خوابید دور بمونه و تختتون تمیزتر باشه.

در عین حال مرتب کردن اجازه نمی ده حیوان خونگی شما در رختخوابتان بچرخد. هم اینکه چین خوردگی های پارچه که ساینده ان و خواب رو مشکل می سازند، از تخت خود دور کرده اید.

 1. ملحفه ها رو دست کم هفته ایی یه بار عوض کنین.

آدام می گوید متعجبم که به چه دلیل خیلی از مردم ملحفه های تخت خود رو دست کم هفته ایی یه بار عوض نمی کنن و بالطبع کرم های پنیری به وجود اومده بوسیله گرد و غبار که در رختخوابشان سکنی گزیده و خواب راحت ی اونا رو دچار اختلال می کنه، از خود دور نمی کنن.

مطمئن باشین رختخوابی که در اون می خوابی به طور کامل تمیزه، مخصوصا اگه حیوان خونگی اتان با شما می خوابد.

 1. هنگام تزئین و طراحی به رنگ ها و طرح های آرامش بخش روی بیارید.

هرچند انتخاب رنگ های روشن و طرح های برجسته در اتاق خواب اصلا خطا نیس اما مهمه بدونین که این طرح ها و سبک های خلاقانه خواب با کیفیتی رو براتون به ارمغان نمیاره.

آدام می گوید که اگه خواهان خواب راحت هستین، پیشنهاد می کنم از رنگ های آرامش بخش استفاده و از طرح های پریشون دوری کنین. رنگ های ملایم، آروم، حتی گرم یا نه خیلی خوشحال به طور کامل مناسبند. سبز، آبی ، فیلی، خاکستری و سفید بهترین رنگ ها واسه اتاق خوابند.

اینا تموم رنگ هایی هستن که خوابی راحت رو براتون به ارمغان می بیارن. طرح های مستطیلی، راه راه ساده و ترنجی واسه استراحت فوق العاده ان.

 1. دفتر یادداشتی در کنار خود داشته باشین.

به جای تق، تق و وز، وز گوشی های هوشمند، یه دفتر یادداشت و یه مداد کنار خود بذارین تا اگه افکار مزاحم به طور ناخودآگاه به ذهنتون حمله ور شد و درست وقتی که چشماتون گرم خواب شده، توجه شما رو به خود معطوف کرد و اجازه نداد بخوابین، از اون ها بهره بگیرین.

آدام اقرار می داره که خیلی از ما به محض اینکه در تختخواب دراز می کشیم و درست قبل از اینکه به خواب رویم زمان های خلاقانه ای رو تجربه کرده ایم، هم اینکه ی مطالبی که می خواهیم به بقیه بگیم.

عوضش اینکه با اونا سرگرم شید، بی اینکه چراغ رو روشن کنین، این افکار و ایده ها رو روی کاغذ پیاده کنین. هرچند ممکنه صبح نتونین دستخط خود رو بخونین اما دست کم خواب پریشون ایی نداشتید.

 1. از رایحه های ملایم در اتاق خواب بهره ببرین.

آدام پیشنهاد می کنه اگر از شمع یا خوشبوکننده ای در اتاق خواب استفاده می کنین، مطمئن شید که رایحه ایی ملایم و مطبوع داره.

مثلا عطر مرکبات کمی تنده، به خاطر همین من عطر سنبل رو ترجیح می دهم. رایحه ها و عطرها بیشتر از چیزی که تصور می کنین بر حال و هوا و انرژی شما تاثیر گذاره.

 1. هر چی خنک تر، بهتر.

آدام می گوید بیشتر مواقع مردم درست قبل از خواب حموم می کنن یا دوش می گیرند که خواب راحت تری داشته باشن اما با این کار دمای بدنشون رو افزایش می دهد و بالطبع دیرتر به خواب می روند. در واقع ناخودآگاه شرایط خواب رو واسه خودتون سخت ساخته اید چون شما به قصد خنک شدن دوش می گیرید.

اگر دمای بدنتون پایین باشه، نه فقط کمک می کنه تا راحت تر به خواب روید بلکه در طول شب هم خواب راحت تری رو تجربه می کنین. پس حموم و دوش آب گرم خیلی عاقلانه نیس. من پیشنهاد می کنم عصرها دوش بگیرین و حموم کنین تا احساس آرامش کنین.

 1. بالشت ها و تشک خود رو تعویض کنین.

آدام می گوید، خیلی از کسائی خواب خیلی راحتی ندارن، ممکنه به خاک حساسیت داشته باشن اما ندونن که رختخوابشان چقدر گرد و غبار داره.

بعضی تشک ها و بالشت ها از مواد حساسیت زا پر شده ان و البته امکان شستن اونا هم وجود نداره. خیلی از آدمایی که از مشکل اختناق در خواب رنج می بردن یا هر روز با خستگی بیش از اندازه از خواب بیدار می شدن، به من می گفتن که به محض اینکه بالشت و تشک خود رو عوض کرده و از شکل های جور واجور ضد حساسیت اون استفاده کردن، شب ها خواب راحت تری داشتن و صبح ها هم سرحال تر از خواب برمی خواستن.

اگر بالشت خود رو هر دو سال یه بار عوض نکنین، شک نداشته باشین درون اون پر از مواد حساسیت زا می شه. اهمیتی نداره بالشتتان چقدر خوبه، از شرش خلاص شید. تشک خود رو هم فقط ۱۰ سال نگه دارین.

 1. سرویس اتاق خواب رو کوتاه کنین.

فقط وسایلی که واسه خواب و آرامش بدون نیاز دارین در اتاق خوابتون نگه دارین: به باور آدام یه تخت، دوتا پاتختی، شاید یه نیمکت در پایین تخت و یا یه کاناپه و یه صندلی خوب واسه نشتن کفایت می کنه.

شک نداشته باشین در اتاق خواب به میز یا لوازم ورزشی نیاز دارید. در اتاق خواب از اجسامی که نور رو مشخص می کنن مانند آیینه استفاده نکنین چون این جوری اجسام بیشتر نیمه شب ها مشکل ساز می شن.

به طور خلاصه، اتاق خواب شما فقط واسه خوابه، پس از اون فقط واسه خواب استفاده کنین.


واسه تعبیر خواب هایی که دیده اید می تونید به بخش تعبیر خواب آلامتو مراجعه کنین.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب مجله سلامت چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *