۱۴ دانستنی جالب در مورد اپل

مطمئنا استیو جابز تاثیر زیادی در زندگی مدرن بشر امروز داشته. از وقتی که با فناوری آشنا شدیم تا وقتی که با اون تعامل پیدا کردیم، جابز تونست با موفقیت، آینده رو به سمت چشم انداز مورد نظر خود هدایت کنه. حالا که امروز سالگرد تولد ۵۹ سالگی اونه، به افتخارش لیستی از واقعیت های مربوط به میراثش، اپل رو مرور می کنیم. بعضی از این ها رو حتی اگه یه آماتور رایانه هم باشین و فقط اسم جابز رو شنیده اید، ممکنه بدونین و بعضی نگفته ها رو حتی اینجا هم پیدا نمی کنین!

۱. اسم “آی پاد” از یکی از دیالوگ های فیلم معروف “ادیسه ی فضایی” گرفته شده

در مورد اپل

در یه تیکه از فیلم ادیسه ی فضایی به کارگردانی استنلی کوبریک فرمانده دستور می دهد: “pod bay door” که برابر فارسی اون می شه: “غلاف این محفظه رو باز کن”

جابز هم از “وینی چیکو” به عنوان یه کارشناس کپی رایت کمک می گیرد تا از این محصول در مقابل عموم رونمایی کنه. چیکو در مصاحبه با سایت Wired گفته بود که تصورش از این دستگاه به طور کامل سفید، این بوده که قراره چیزی باشه که غلاف محفظه ها رو باز می کنه!

۲. سال ۱۹۸۹ اپل شاهکاری ساخت که از زمان خود بسیار جلوتر بود

در مورد اپل

درخشش لپ تاپ مکینتاش قابل حمل تا ۲ سال بیشتر به درازا نکشید و پس از اون PowerBook روونه ی بازار شد. از خصوصیات این مکینتاش می توان به صفحه نمایش LCD، یه پردازنده ی غول پیکر و یه باتری کوچیک شده ی خودرو اشاره کرد. با این اوصاف تعجبی نداره که وزن این لپ تاپ بزرگ اندام ۱۶ پوند (معادل۷/۲۵ کیلوگرم) باشه. اما قیمت ۶۵۰۰ دلاری این لپ تاپ عجیب و باورنکردنیه! البته این نوع لپ تاپ هنوزم طرفداران خاص خودشو داره. طوری که یکی از طرفداران پروپاقرص اپل، مکینتاش قدیمی خود رو بروزرسانی کرده تا بتونه با اون به اینترنت وصل شه.

۳. اپلی ها در جریان صحبت های شما با سیری هستن

تموم حرف هایی که با سیری در میان می گذارید به اپل منتقل می شه. این صحبت ها بررسی شده و ذخیره می شن. پس روی خانوم سیری به عنوان یه محرم راز حساب باز نکنین! چون که ریز و بزرگ حرف هاتون رو تحویل اپل میده و در اونجا شما در برابر قضاوت قرار میگیرین.

۴. اولین لوگوی اپل، تصویری از ایزاک نیوتن بود که مثل لوگوی بارنز ان نوبل از کار درآمد

در مورد اپل

این لوگو بوسیله یکی از بنیان گذاران اصلی اپل به نام “رونالد وین” طراحی شده بود. (مردی که سهام ۱۰ درصدی اش رو به خاطر کوتاه بینی اون دورانش به قیمت ۱۵۰۰ دلار واگذار کرد). دور تصویر لوگو نوشته شده بود:”ذهن همیشه به تنهایی در دریاهای نامعلوم تفکر و خیال سفر می کنه “. استیو هم با هوشمندی این پیشنهاد رو رد کرد.

۵. داستان پیدایش لوگوی امروز اپل که همون “سیب گاز زده” است بازم در هاله ای از ابهام قرار داره

بعضی ها می می گن که اولین لوگوی اپل، سیب گاز زده ی رنگین کمانی رنگ بوده. یه سری های دیگه می گن که این لوگو یه جور ادای احترام به نبوغ آلن تورینگه. ایشون در جنگ جهانی دوم به کار رمزگشایی کدهای دشمن مشغول بود و پس از جنگ با خوردن یه سیب سمی خودکشی کرد. عده ای دیگه هم این لوگو رو ادای احترام به نیوتن می دانند که مباحثی چون جاذبه و پراکندگی نور رو کشف کرد. در هر صورت، راز این سیب گاز زده بازم نامعلوم باقی مونده.

۶. واز خوب بازم با اپل همکاری می کنه

به طور کامل درسته. واز هیچوقت اپل رو کنار نگذاشت. هر چند مدت زیادی است که به شکل فعال در اپل کار نمی کنه، اما هنوزم کارمند رسمی اونجا حساب می شه و هرساله ۱۲۰,۰۰۰ دلار حقوق دریافت می کنه.

۷. سازنده ی بازی Brickbreaker درواقع استیو جابز بود نه بلک بری

در مورد اپل

قبل از تاسیس اپل، استیو جابز واسه شرکت “آتاری” کار می کرد و به فکر ایجاد بازی ویدیویی Breakout بود. ایشون با همراهی وازنیک طرح اولیه ی این بازی رو ساخت. Breakout در سال ۱۹۷۶ منتشر شد و در کنسول ها و گوشی های گوشی موبایل قابل اجرا بود.

۸. تعداد طراحان یه جعبه ی آی پد بیش تر از فارغ التحصیلان دوره ی دبیرستان شما هستش!

در مورد اپل

یه اتاق بسته بندی مخفی در کوپرتینو هست که در اونجا طراحان واسه انتخاب نوع بسته بندی یه محصول جدید ماه ها تلاش و بررسی می کنن تا موقع باز کردن جعبه، جدا کردن برچسب محافظ و نوار دور بسته بندی، همه چیز به درستی پیش رود. اون ها چندین بار جعبه ها رو باز کرده و ترفندهای مختلفی روی اون ها پیاده می کنن تا مصرف کننده، تجربه ی حسی خوبی رو از اول نسبت به محصول پیدا کنه. دفعه ی بعد که جدیدترین محصول اپل رو خریدین، هنگام باز کردن جعبه به این نکته هم فکر کنین.

۹. اپل اجناس رو از راه کشتی ارسال نمی کنه! همه نقل و انتقالات اپل با پروازهای فرست کلاسه

در مورد اپل

اپلی ها هیچ وقت زیر بار این موضوع نمی روند که محموله ی اجناس خود رو با کشتی های باری ارسال کنن و بهتر می دونن که بیشتر جنساشون رو از راه هوایی انتقال بدن تا در زمان هم صرفه جویی شه. الان شرکت اپل بزرگ ترین مشتری شرکت هواپیمایی کاتای پاسیفیکه.

۱۰. اوایل استیو جابز عادت داشت در نام گذاری اجناس شرکت، از اسم اعضای خونواده اش استفاده کنه

در مورد اپل

واسه مثل اپل لیزا (یکی از اولین رایانه های موجود در دهه ی ۸۰) اسم دختر جابز رو به همراه داشت. از اونجا که جابز اون قدر بچه نداشت که بتونه این روش رو ادامه بده، از صرافت این عادت افتاد!

۱۱. تیم طراحی اپل گردش مالی واقعا پایینی داشت

در مورد اپل

قبل از پیدایش “سر جانی آیو” ، ایشون فقط یه “جاناتان آیو”ی معمولی بود. حالا خوبیش اینه، آیو توانایی بالایی در مدیریت ارشد بخش طراحی صنعتی در اپل از خود نشون داد و تونست قبل از برگشت دوباره ی جابز به شرکت، شرایط رو سروسامون دهد.

۱۲. اپلی ها مایکل بلومبرگ های دنیای رایانه ان

در مورد اپل

سیگار کشیدن در نزدیکی رایانه ها از مصادیق نقض اعتبار گارانتی حساب می شه. این موضوع، شامل حال سیگارهای الکترونیکی هم می شه. در واقع اپل هم مانند مایکل بلومبرگ یکی از مخالفان پر طاقت و سمج مصرف دخانیات به حساب میاد.

۱۳. اپل از اون چیزی که فکرش رو می کنین درآمد بیشتری داره! در حدی که نقدینگی اپل از خزانه ی دولت آمریکا هم بیشتره

در سال ۲۰۱۱، اپل در هر ثانیه ۴۵۵۰ دلار به دست می آورد و هزینه های پرداختی اش خیلی کمتر از این مبلغ بود. اندازه دارایی اپل الان ۳ میلیارد دلار بیشتر از بودجه دولت آمریکا برآورد شده! از این رو اپل ایالت کالیفرنیا رو راضی کرده که کمپ جدیدش رو (که تصویر اون رو در بالا می ببینن) بسازه و در شکل و شمایل شهر کوپرتینو هم تغییر و تحولاتی بسازه. برآورده های مالی نشون داده که این ساخت و سازه ها واسه اپل ۵ میلیارد دلاری آب می خورد!

۱۴. اپل به هیچکی اعتماد نداره! مخصوصا سایت Gizmodo

در مورد اپل

وقتی اپل کارمندان جدید استخدام می کنه، به اون ها یک یا چند پروژه جعلی اختصاص می دهد. واسه اپل فرقی نداره که کارمندش یه کارشناس معمولی بوده و یا یه سرپرست ارشد باشه. اگر کوچیک ترین موردی در رابطه با اسرار پروژه یا شرکت به بیرون درز کنه، اپل قراردادش رو با نیروی جدید لغو می کنه. در سال ۲۰۱۰، سایت گیزمودو به یه نفر ۵۰۰۰ دلار پرداخت کرد تا الگوی اولیه از آیفون ۴ رو تو یه کافه نشانش دهد. این گوشی که تو یه قاب خزدار آیفون ۳ اس مخفی شده بود، یه شبه بوسیله گیزمودو به عموم معرفی گردید. همین موضوع جرقه ی یه دعوای حقوقی رو روشن کرد. در این وانفسا، ایمیل های شخصی زیادی بین “برایان لم”، ویرایشگر گیزمودو و استیو جابز رد و تبدیل شد. از اون زمان به بعد انتشار رویدادهای مربوط به اپل در سایت گیزمودو و دیگه سایت های زیر مجموعه ی Gawker network ممنوع اعلام شد .

پرفروش ترین گوشیای تاریخ

دلیل علاقه اپل به ساعت ۹:۴۱ چیه؟

اپل دانستنی زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *