۱۵ راهکار جدید برای لاغری و تناسب اندام

وقتی سرتون اون قدر شلوغه که وقت باشگاه رفتن نداریم. وقتی دو تا بچه کوچیک داریم که وقت سر خاروندن هم واسه مون نمی ذارن، وقتی خرید فست فود از ساندویچی سر کوچه دردسر کمتری از غذا پختن داره و… روشای زندگی سالم به سرعت از پنجره فرار می کنن و جای خودشون رو به عادتای غلط، چاقی و اضافه وزن میدن. در این شرایط چیجوری متناسب بمونیم؟ این ۱۶ پیشنهاد علمی رو از دست ندین.

نکاتی واسه خوردن

۱. از رنگ آبی استفاده کنین

15 راه جدید واسه لاغری

مهم نیس که از رنگ آبی خوش تون میاد یا مثلا طرفدار آبی پوشای فوتبال هستین یا نه، چه بخواین و چه نخواهید رنگ آبی می تونه به عنوان یه مهارکننده اشتها نقش اجرا کنه. چون کنتراست این رنگ با بیشتر مواد غذایی تقریبا مهمه و درنتیجه با دیدن اون هنگام خوردن غذا، بخشی از میل خود رو به غذاخوردن یا بهتره بگیم میل به زیاده روی از کفتون میره. اگه می خواین لاغر شید از خوردن غذا در ظرفایی که همرنگ مواد غذایی درون شون هستن، دوری کنین (مثلا خوردن فتوچینی با سس آلفردو در بشقاب سفید، همونجوریکه بیشتر رستورانا اونو سرو می کنن). حقه کوچکیه ولی مطمئن باشین جواب میده.

۲. میان وعده بخورین

15 راه جدید واسه لاغری

اگه فکر می کنین واسه لاغرشدن نباید هیچ چیزی بخورین یا مثلا از بخش مهمی از خوراکیای روزانه صرفنظر کنین، لابد دچار سوءتفاهم شدین چون هیچ متخصص تغذیه ای همچین چیزی رو واسه کاهش وزن به شما پیشنهاد نمی کنه. کارشناسان به خصوص روی خوردن میان وعده تاکید دارن چون با حذف اون ممکنه کالری کمتری به بدن تون برسه و سوخت و ساز بدن تون افت کنه. اگه در طول روز چیزی نخورین و درعوض یه وعده غذایی بزرگ به عنوان شام داشته باشین، نه فقط لاغر نمی شین بلکه در جواب سلولای بدن تون به انسولین هم تداخل ایجاد شده و قدم به قدم به دیابت نزدیک میشین.

۳. یخچال خود رو هوشمندانه پر کنین

15 راه جدید واسه لاغری

از اون دسته آدمایی هستین که هر نیم ساعت یه بار باید در یخچال رو باز کنن و ناخنکی به محتویات اون بزنن؟ اگه ترک این عادت واسه تون سخته، یخچال رو با مواد غذایی سالم از جمله میوه و سبزیجات پر کنین و سس، کرم کنجد، خامه شکلاتی، نوشابه و… رو از جلوی دست خود وردارین. یادتون باشه هر چی قدر کمتر مواد غذایی چاق کننده رو جلوی چشم تون ببینین، کمتر هم واسه خوردن شون تمایل پیدا می کنین.

۴. صبحونه رو جا نندازین

دسته ای از افراد هستن که از چاقی و اضافه وزن رنج می برن و می گن اگه صبحا، حتی یه لقمه صبحونه بخورند دیگه تا شب نمی تونن جلوی اشتهای شون رو بگیرن و به خوراکیای جور واجور نه بگن. بدیش اینه این عده فقط خودشون رو گول میزنن چون حذف صبحونه با هدف کاهش وزن هیچ فایده ای جز افزایش تمایل به ناخنک زدن در طول روز نداره و اتفاقا نه فقط اشتها رو کنترل نمی کنه، بلکه باعث می شه در وعده بعد زیاده روی کنین. خیال تون از واسه این پیشنهاد راحت باشه چون تحقیقات نشون داده که اگه یه وعده صبحونه پروتئینی در اول روز بخورین، حجم کالری مصرفی تون در وعده ناهار و شام افزایش پیدا نمی کنه.

۵. پخت و پز رو طولانی نکنین

15 راه جدید واسه لاغری

هرچه قدر کمتر توی آشپزخانه بپلکید و حجم غذایی که در هر وعده درست می کنین، کمتر باشه، حجم کالری مصرفی تون در طول روز هم کمتر می شه. این رو ما نمی گیم، بلکه تحقیقات زیادی نشون داده که وقتی چشم، غذای زیادی رو می بینه، بدن نمی تونه جلوی پرخوری رو بگیره. پس نه فقط پیشنهاد می کنیم که در بشقابای کوچیک غذا بخورین، بلکه غذا رو در قابلمه های کوچیک هم بپزید و از روشای پخت کوتاه مدت استفاده کنین تا مجبور نشید مدت زیادی در آشپزخانه بمونین.

۶. چاق کننده ها رو جلوی دید نذارین

15 راه جدید واسه لاغری

به جای اینکه شیرینیای مورد علاقه تون رو روی میز بذارین، داخل کابینت، جای پشت نونای سبوس دار یا میوه های خشک براش پیدا کنین. البته این کار باعث نمی شه که از شیرینی بدتون بیاد یا اونو از یاد ببرین، ولی براساس اون ضرب المثل قدیمی که «از دل بره، هر اینکه از دیده برفت»، هر چقدر که کمتر با خوراکیای مورد علاقه تون که چاق کننده هستن، رو به رو شده یا بوی شون رو زیر بینی تون احساس کنین، کمتر م هوس خوردن شون سراغ تون میاد. وگرنه ۹۹ درصد آدما نمی تونن برابر وسوسه خوردن شیرینیای خوش عطر و طعم کره ای که روی میز پذیرایی جا خوش کردن، «نه» بگن.

۷. غذا رو سلف سرویس سرو کنین

15 راه جدید واسه لاغری

به جای اینکه دیس غذا، سبد نون و… رو روی میز بچینید، همه چیز رو روی کانتر آشپزخانه بذارین و همون جا واسه خودتون غذا بکشین. اگه غذا دور از دسترس باشه، این احتمال که بعد از خوردن یه بشقاب، بخواین دوباره واسه خودتون غذا بکشین یا به ته دیگای کف قابلمه ناخنک بزنین، کمتر می شه.

۸. بشقابای ۲۰ سانتی متری بخرین!

لابد شمام شنیدین که می گن در بشقابای کوچیک غذا بخورین تا لاغر شید، اما این کوچیک دقیقا یعنی چقدر؟ تحقیقات نشون میده که اندازه قطر بشقابای غذا باید کمتر از ۲۰ سانتی مترمربع باشه تا وقتی غذا رو داخلش می کشید، سفیدی کمتری به چشم تون بخوره و مغزتون احساس محرومیت نکنه و با پرخوری کردن تلاش در مقابله نداشته باشه.

۹. تلویزیون رو خاموش کنین

15 راه جدید واسه لاغری

خودتون رو گول نزنین که تلویزیون هیچ ربطی به غذاخوردن نداره چون وقتی مشغول تماشای برنامه مورد علاقه تون هستین، با احتمال خیلی کم می تونین روی حجم غذایی که می خورید تمرکز کنین و درنتیجه وقتی به خودتون میاید که یه کاسه بزرگ تخمه رو نوش جون کردین و ۲۰۰۰ کالری رو ظرف نیم ساعت به بدن زده این.

۱۰. موقع آشپزی آدامس بجوید

اراده آدم باید خیلی قوی باشدکه وقتی مشغول سرخ کردن سیب زمینی یا درست کردن دسره، جلوی ناخنک زدن خودشو بگیره. اگه اینجور اراده ای رو در خودتون سراغ ندارین، دست کم کاری که می تونین انجام بدین اینه که موقعش آشپزی کردن آدامس بجوید تا دهن تون مشغول باشه. با اینکه تاثیر مصرف بلندمدت آدامس روی کاهش وزن اثبات نشده، ولی بعضی تحقیقات نشون دادن که جویدن آدامس از نوع نعنایی و… جلوی هوسای یهویی نسبت به غذا رو میگیره.

۱۱. نوشیدنیا رو در لیوانای بلند و باریک امتحان کنین

15 راه جدید واسه لاغری

چه بخواین و چه نخواهید، بخشی از کالری که روزانه به بدن می رسه، از راه نوشیدنیایی مثل آب میوه به ما رسیده. علاوه بر آب میوه نوشیدنیای پرکالری دیگری مانند دوغای پرچرب، نوشابه، هات چاکلت و… هستن که کالری بالایی دارن و درست به اندازه برنج و شیرینی می تونن ما رو چاق کنن. اگه نمی تونین همزمان با شروع رژیم از نوشیدنیای مورد علاقه تون هم دست بکشین، تلاش کنین اونا رو در لیوانای بلند و باریک امتحان کنین تا حجم مصرفی تون کاهش پیدا کنه.

۱۲. از فوت وفن رقیق کردن استفاده کنین

15 راه جدید واسه لاغری

شاید این پیشنهاد خیی وسوسه انگیز به نظر نرسه، ولی قول می دیم که نقش مهمی در کاهش کالری دریافتی روزانه داره و اتفاقا انجام اونم خیلی ساده س!، چون فقط کافیه همه نوشیدنیا رو از آب میوه گرفته تا نوشابه رو با آب رقیق کرده و بعد اونو بخورین. طعم تقریبا همون طعمه، ولی قسمت بزرگی از کالری و شکر موجود از بین رفته.

۱۳. قبل از شام و ناهار یه اسنک کوچیک بخورین

15 راه جدید واسه لاغری

شنیدین که می گن به بچه های در حال رشد، قبل از غذا میان وعده ندین؟ ، حالا که شما چندسالیه از سن رشدتون فاصله گرفتین و چاق هم شدین، لازمه دقیقا عکس این پیشنهاد عمل کنین؛ یعنی قبل از خوردن وعده غذای اصلی یه میان وعده کوچیک از سیب گرفته تا چند قاشق ماست یونانی بخورین تا وقتی نوبت به صرف غذای اصلی می رسه اشتهای زیادی واسه خوردن نداشته باشین و پرخوری نکنین.

۱۴. به جای غذا، نمک رو دور بریزین

15 راه جدید واسه لاغری

تعجب می کنین که به چه دلیل با وجود رعایت رژیم، عقربهای ترازو هیچ تغییری رو نشون نمی دن و شما اصلا وزن کم نمی کنین؟ شاید مشکل نمکی باشه که کنار دست تونه! نمک باعث به وجود اومدن احساس نفخ می شه و هم اینکه شما رو تشنه تر و گرسنه تر می کنه. وقتی غذا یا خوراکی شوری رو امتحان می کنین، احتمال بیشتری داره که چند دقیقه بعد دست خود رو به سمت قوطی نوشابه یا آب میوه گازدار دراز کنین یا واسه خوردن یه میان وعده دیگه سر از آشپزخانه در بیارین.

۱۵. وعده غذایی رو با خوردن سوپ شروع کنین

15 راه جدید واسه لاغری

اون دسته از آدمایی که قبل از کشیدن برنج یا برداشتن نون از سر سفره، یه کاسه سوپ می خورن، در آخر ۲۰ درصد کمتر از بقیه کالری می گیرن و درنتیجه سریع تر می تونن وزن کم کنن و به تناسب اندام برسن. البته منظورمون از سوپ، سوپ سبزیجاته، نه سوپای پرملاط خامه دار.

• توت فرنگی بخورین

توت فرنگی یا هر میوه پر از فیبر دیگری، همراهی عالی واسه مخلوط شدن با شیر و ماست و جفت و جور یه میان وعده ضدچاقیه.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

دلیل کم نشدن وزن چیه؟

رژیم غذایی مطالب باحال روز کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *