۱۵ راه افزایش عمر یخچال فریزر

 مجله ایده آل: اگه تازگیا یخچال و فریزر آشپزخانه تون رو عوض کردین پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشین و با آسونترین راه ها واسه افزایش عمر یخچال فریزر آشنا شید. با اجرای مو به موی این پیشنهادا می بینین که عمر یخچال و فریزر شما در مقایسه با نمونه های مشابه اون ۱۰ سال بیشتر می شه.

۱. همیشه مراقب باشین محل قرار گرفتن یخچال و فریزر در کنار دستگاه های تولیدکننده گرما مثل اجاق گاز، پکیج آب گرمکن و شوفاژ (مخصوصا در فصل زمستون نباشه.) گرمای این وسایل موجب هدر رفتن انرژی سرمایشی یخچال و خرابی موتور اون می شه.

۲. اگه تصمیم دارین یخچال خونه تون رو تکون بدین و از جایی به جای دیگه منتقل کنین باید مراقب باشین که دستگاه رو قبل از حرکت دادن، ۳ ساعت خاموش کرده و اجازه بدین گاز اون از جریان بایستد.

۳. امروزه بخش موتور خیلی از یخچالا پوشش داره اما اگه یخچال شما موتوری بدون پوشش داره، قسمت موتور یخچال رو هم با جاروبرقی یا سشوار تمیز کنین تا مخفی گاه سوسک ها نشه.

۴. اگه کودکی دارین که بی دلیل در یخچال رو باز می کنه یا همسری دارین که به سندرم باز کردن بی دلیل در یخچال مبتلاست؛ به اونا آموزشای لازم رو دراین زمینه بدین. این کار موجب خروج هوای سرد و ورود هوای گرم به فضای یخچال شده و واسه دستگاه مضره.

۵. واسه پیشگیری از خش افتادن روی سطح یخچالتان تلاش کنین همیشه از دستمالای ضد خش و مواد شوینده مناسب واسه پوشش یخچال استفاده کنین. اگه ترجیح می دین از مواد طبیعی واسه شستشو سطح یخچال استفاده کنین پیشنهاد می کنیم نصف استکان سرکه رو با یه لیوان آب مخلوط کنین و از اون واسه پاکسازی سطح خارجی یخچال استفاده کنین.

۶.  بین دیوار و بخش پشتی یخچال و فریزر دست کم ۲۰ سانتی متر فاصله بذارین تا هوای پشت دستگاه خیلی راحت رد و بدل شه. این جریان گردش به پیشگیری از گرم شدن موتور دستگاه کمک می کنه.

۷. اجازه ندین برفک یخچال یا فریزر  کل اونو بگیره و در صورت بروز برفک هیچوقت از شی یا جسم تیز و خشن واسه نابود کردن برفکا استفاده نکنین.

۸. واسه پخش یکنواخت گاز موجود در لوله های دیواره یخچال و فریزر مطمئن شید که دستگاه شما روی سطحی صاف و بدون شیب قرار گرفته.

۹. از قرار دادن مواد خوراکی و غذاهای گرم و آب جوش در یخچال روشن دوری کنین این کار انرژی موتور دستگاه رو هدر میده.

۱۰. هر ۲ ماه یه بار لاستیکا و درزگیرهای دور و بر در یخچال و فریزرتان رو چک کنین تا سریع متوجه پوسیدگی و پارگی اون شید. پارگی این لاستیکا موجب هدر رفتن انرژی و اصطلاک موتور دستگاه می شه.

۱۱. از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف داخل یخچال و فریزر واسه گردش هوا جلوگیری کنین.  این کار موجب می شه تا تهویه درون فضای یخچال خوب انجام نشه.

۱۲. اگه یخچالتان بوی مواد غذایی رو به خود گرفته و این موضوع شما رو ناراحت می کنه بهترین روش واسه نابود کردن این بو به کار گیری پکای آماده بوگیر یخچال یا کیسه زغاله. واسه جفت و جور اون کافیه چند قطعه زغال کوچیک رو درون یه کیسه پارچه ای قرار داده و در یخچال بذارین.

۱۳.  بعضی از قطعات پلاستیکی موجود در یخچال در برابر بوها مقاومت کمی دارن و خیلی راحت بوی مواد غذایی به اونا می مونه. واسه پیشگیری از این مسئله همیشه مواد غذایی رو خوب بسته بندی کنین.

۱۴.  محل قرار دادن بطری در یخچال نباید زیاد سنگین شه، این دلیل شکستگی این قسمت شده و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در هم آسیب می بینه، بنابـراین از قــرار دادن چند بطری پر و سنگین در بخش بطریای یخچال دوری کنین.

۱۵ . به خاطر کنترل هر چی بیشتر و صرفه جویی در مصرف انرژی در زمستون از درجه های بین یک تا ۲ و در تابستون از درجه ۲ تا ۴ یخچال استفاده کنین.

 چیکار کنیم کپک نزنن؟

– اگه شمام از کپک زدن مواد غذایی خود در یخچال نگرانید با ما همراه باشین تا بهترین راهکارها واسه پیشگیری از کپک زدن مواد غذایی جور واجور رو مرور کنیم.

– اگه در منزل مربا جفت و جور می کنین بهتره قبل از بستن در مربا یه لایه آلومینیوم روی شیشه بکشین و بعد در اونو ببندین تا با ورود هوا مربای شما کپک نزنه.

– اگه خودتون رب گوجه فرنگی جفت و جور می کنین بهتره پس از کشیدن اون درون ظرف روی رب رو با یه لایه نازک از روغن بپوشونین تا هوا وارد اون نشه.

– واسه پیشگیری از کپک زدن میوه ها در جامیوه ای یخچال  یه اسفنج خشک درون جامیوه ای بذارین تا رطوبت رو به خود جذب کنه.

– واسه جلوگیری از کپک زدن شکلای جور واجور مربا بهتره به هنگام سرو کردن اونا از قاشق چوبی تمیز استفاده کنین.

– واسه پیشگیری از کپک زدن پنیر باید مراقب باشین که اونو هر بار با چاقوی تمیز استیل یا با نخ دندون تمیز تیکه تیکه کنین.

– اگه در یخچال پنیری دارین که کپک زده حتما بخش کپک زده و مقداری از بخش سالم اونو که در حاشیه کپک قرار داره از اون جدا کنین.

– واسه جلوگیری از کپک زدن سرکه یا آبغوره باید از اونا در ظرفی مراقبت کنین که هوا نداشته باشه. پس اونا رو در ظرفی بریزین که اندازه اونا باشه و فضای خالی در اون وجود نداشته باشه.

– یکی دیگه از راه های پیشگیری از کپک زدن میوه ها اینه که اونا رو درون دستمال نخی مرطوب نگهداری کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *