۱۵ کاخ مجلل دیکتاتورهای ساقط شده+عکس

دیکتاتورهای جهان دارای خونها و اقامتگاه های زیادی بودن . بعضی تا اندازه ای ساده و بعضی باشکوه و رویایی. به هر حال، سلیقه دیکتاتورها هم در مورد بعضی از مسائل با هم فرق داره مگه سرکوب و عشق به قدرت.

در این گزارش تصویری نگاهی داریم به خونه تعدادی از دیکتاتورهای ساقط شده جهان که همه مرده ان به استثنا یه نفر. البته دیکتاتورها بیشتر صاحب کاخا، ویلاا و اقامتگاه های زیادی بودن اما در این گزارش فقط مشهورترین خونه اونا معرفی می شه. پس از سقوط این دیکتاتورها خونه هاشون سرنوشت متفاوتی داشتن.

۱. خونه زادگاه آدولف هیتلر دیکتاتور آلمان نازی در برونو-ام-این در کشور اتریش. تازگیا دولت اتریش تصمیم گرفته تا این خونه رو ویرون کنه یا دستکم معماری اونو طوری عوض کنه که دیگه قابل شناسایی نباشه. عکاس: Kerstin Joensson/AP/SIPA .

۲. نمای خارجی خونه زادگاه آدولف هیتلر در عکسی که روز ۸ مه ۲۰۱۶ گرفته شده. روی سنگ نوشته ای که در مقابل خونه نصب شده، این جمله دیده میشه: «واسه صلح ، آزادی و دموکراسی. میلیونا کشته به ما یادآوری می کنن: هیچوقت فاشیسم». دولت اتریش روز ۱۷ اکتبر اعلام کرد که خونه رو با خاک برابر می کنه اما به دنبال اعتراض خیلی از مردم ، دولت این کشور عزمشو جزم کرد یه مناقصه معماری واسه تغییر طرح ساختمون رو اعلام کنه. هدف: ساختمون به شکلی دربیاد که هیچوقت به محل زیارت نئو نازیا تبدیل نشه. عکاس: CHRIS WALLBERG / PICTURE ALLIANCE / DPA .

۳. نمای ویلای تولونیا که اقامتگاه بنیتو موسولینی دیکتاتور فاشیست ایتالیا از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۴۳ در شهر رم بود.عکس در روز ۲۴ اکتبر ۲۰۱۴ گرفته شده. عکاس: Andrew Medichini/AP/SIPA .

۴. پازو دِ مئیراس ، قلعه اربابی در گالیسیا که اقامتگاه فرانسیسکو فرانکو دیکتاتور اسپانیا بود. بازماندگان فرانکو هنوز مالک این قلعه هستن. با این حال، به دلیل اینکه پازو دِ مئیراس در فهرست آثار فرهنگی اسپانیا ثبت شده ، اونا ناگزیر شدن از سال ۲۰۰۸ دستکم ۴ روز در ماه درهای اونو واسه بازدید عمومی بگشایند. عکاس: Enrique Dans .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۵. کاخ باشکوه پریماوری ( کاخ بهاری) اقامتگاه نیکلای چائوشسکو دیکتاتور معدوم رومانی و همسرش در شهر بخارست که در ماه های گذشته به موزه تبدیل شده. این عکس در روز ۱۲ مارس ۲۰۱۶ هنگام گشودن درهای اون به روی عموم گرفته شده. عکاس: Augustin BIRAU .

۶- حموم طلایی نیکلای چائوشسکو و همسرش در کاخ پریماوری . عکاس: Augustin BIRAU .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۷. داچا ( ویلا) کونتسوو اقامتگاه شخصی جوزف استالین دیکتاتور شوروی. این عکس واسه نوامبر ۲۰۱۰ه. عکس: AFP / RIA NOVOSTI / SPUTNIK .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۸. ایوون تابستونی داچا کونتسوو که با پنجره های بزرگ محدود شده. استالین دیکتاتور شوروی ۲۰ سال آخر عمرش رو در کونتسوو سپری کرد. استالین در روز ۵ مارس ۱۹۵۳ جون سپرد. عکس: AFP / RIA NOVOSTI / SPUTNIK .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۹. یکی از کاخای صدام حسین دیکتاتور معدوم عراق در شهر بصره. این عکس واسه ۸ ژانویه ۲۰۰۸ه. عکاس:AFP /ESSAM AL-SUDANI .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۱۰. یکی از سرویسای بهداشتی کاخ صدام حسین معدوم در شهر بصره پس از تصرف اون از راه تفنگداران بریتانیایی در ۷ آوریل ۲۰۰۳ . عکاس: AFP /SIMON WALKER .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۱۱. شورشیان لیبیایی در داخل باب العزیزه ، پادگان قلعه مانند معمر قذافی دیکتاتور معدوم لیبی در شهر طرابلس در ۲۳ اوت ۲۰۱۱ . عکاس: Sergey Ponomarev/AP/SIPA .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۱۲. سالن سعدی قذافی یکی از پسران معمر قذافی در داخل باب العزیزه در ۲۵ اوت ۲۰۱۱ . عکاس: CAI YANG/CHINE NOUVELLE/SIPA .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۱۳. امروز تموم ساختمانایی که قبل از این مجموعه باب العزیزه رو تشکیل می دادن ، ویرون شدن. عکس بخشی از این ویرانها که در ۳۱ مارس ۲۰۱۵ ثبت شده. عکاس: AFP / MAHMUD TURKIA .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۱۴. یکی از ویلاای لوکس زین العابدین بن علی رئیس جمهور مخلوع تونس در حمامه که در جریان تظاهرات ضد دولتی در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱ به آتیش کشیده شده. دیکتاتور تونس در فردای اون روز از کشورش فرار کرد. در میان دیکتاتورهایی که در این گزارش نامشون اومده زین العابدین بن علی تنها فردیه که هنوز زنده بوده و در تبعید هست. عکاس :AFP / CLOTILDE GOURLET .

خونه دیکتاتورهای ساقط شده

۱۵. قلعه اربابی سائو بنتو در شهر لیسبون پایتخت پرتغال که اقامتگاه آنتونیو دِ اولیویئرا سالازار دیکتاتور این کشور بود. به جای اینکه این قلعه خراب بشه امروز به عنوان اقامتگاه رسمینخست وزیر پرتغال مورد استفاده قرار داره. در این عکس که واسه ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۶ه آنتونیو کاستانخست وزیر پرتغال از فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه استقبال می کنه. عکاس: AFP / STEPHANE DE SAKUTIN.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

جام جم آنلاین جهانگردی کاخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *