۱۷ حقیقت شگفت‌آور درباره عربستان سعودی

عربستان

بیزینس اینسایدر در گزارشی به بررسی نکات عجیب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی عربستان پرداخته. در ادامه این گزارش، به ۱۷ حقیقت عجیب درباره شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر این کشور اشاره شده.

اعضای سازمان کشورای صادرکننده نفت (اوپک) در نشستی که تازگیا برگزار کردن، درباره ادامه تولید به توافق رسیدن؛ اما بر سر اندازه سقف تولید، توافقی حاصل نشد. مسئله نامبرده به این معناست که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست حدود نصف اعضای اوپک به دلیل کاهش قیمت نفت و نبود توافق، با مشکلات بسیار زیاد ای مواجه می شن. واسه عربستان که با مشکلاتی مانند کمبود بودجه و اختلافات سیاسی داخلی هم روبه روست، شرایط بدتر می شه.

۱. روزانه حدود ۱۰۰ شتر در ریاض، پایتخت عربستان، به فروش می رسد.

۲. از شروع امسال میلادی تا الان حدود ۱۵۱ نفر در عربستان اعدام شده ان. این بدون معناست که در عربستان به صورت میانگین در هر ۴۸ ساعت یه نفر اعدام می شه. به گفته سازمان عفو بین الملل، رقم نامبرده، بالاترین اندازه اعدام در این کشور از سال ۱۹۹۵ه.

۳. میدون نفتی «غوار» عربستان با ظرفیتی حدود ۷۵ میلیارد بشکه، می تونه ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۸۹۷ استخر شنای المپیک رو پر کنه. استخرهایی که در مسابقات المپیک مورد استفاده قرار می گیرند، حدود ۶۶۰ هزار و ۲۵۳ گالون آب رو در خود جای میدن. غوار بزرگترین میدون نفتی دنیاس.

۴. عربستان سعودی پهناورترین کشور بدون رودخانه دنیاس. ۹۵ درصد از خاک این کشور رو بیابان و صحرا پوشانده. فقط در ۱.۴۵ درصد از خاک عربستان می توان زراعت کرد. با این وجود، این کشور از راه سواحل خلیج فارس و دریای سرخ، به کشورای دیگه نفت صادر می کنه.

۵. عربستان تنها کشوریه که در اون زنان اجازه رانندگی ندارن. در این کشور هیچ قانون نوشته ای در این باره وجود نداره؛ اما واسه زنان گواهینامه صادر نمی شه تا اونا نتونن به صورت قانونی در سطح کشور رانندگی کنن.

۶. جمعیت عربستان سعودی و تگزاس به طور تقریبی برابره؛ با این حال، نسبت تولید ناخالص داخلی ریاض به این ایالت امریکایی، حدود ۵۰ درصده. این مسئله نشون دهنده تولید کم عربستان نسبت به جمعیت و منابع بزرگ اون هستش.

۷. اندازه تولید ناخالص داخلی بخش نفت عربستان، به تنهایی با کل این شاخص در کشورای عراق، مراکش، رواندا و تونگا برابری می کنه. بخش نفت عربستان ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رو تشکیل می دهد.

۸. عربستان سعودی در حال ساخت بلندترین ساختمون جهان با نام برج «جده» و با ارتفاع حدود یه کیلومتره. عراق می خواد با ساخت برجی به ارتفاع یک و نیم کیلومتر به نام «عروس، » از عربستان سعودی در این مورد پیشی بگیره.

۹. انتظار می رود ساخت برج جده واسه عربستان حدود ۱۹ برابر درآمد سال گذشته تیلور سوئیفت، خواننده امریکایی، هزینه داشته باشه. سوئیفت در سال ۲۰۱۴، حدود ۶۴ میلیون دلار درآمد بدست آورد.

۱۰. میان عربستان و اردن، مرز زیگزاگ شکلی هست که گفته می شه اون رو وینستون چرچیل، اول وزیر قبلی انگلیس، در سفر به قاهره و بر اثر مصرف مشروبات الکلی به این شکل رسم کرده. این مرز به «سکسکه چرچیل» یا «عطسه چرچیل» می شناسنش.

۱۱. حدود ۶۰ درصد از نیروی کار عربستان خارجی هستن. بیشتر این افراد در بخش های خدمات و نفت مشغول کارن.

۱۲. تنها ۲۰ درصد از زنان عربستان شاغل هستن. این در حالیه که اندازه مشارکت زنان در کشورای پیشرفته حدود ۵۰ درصده. تا قبل از سال ۲۰۱۲ زنان این کشور حق فروشندگی نداشتن.

۱۳. عربستان با ۴۷ درصد جمعیت زیر ۲۴ سال، کشور جوانیه. تنها ۵ درصد جمعیت این کشور بیشتر از ۶۰ سال دارن. کارشناسان فکر می کنند تأمین نیازای جمعیت جوون این کشور با در نظر گرفتن مصرف گرا بودن اون ها، در دهه های پیش رو معضلی اساسی واسه ریاض بوجود میاره.

۱۴. منابع بزرگ انرژی عربستان باعث رشد اقتصادی این کشور می شن و افزایش تولید در اون نقشی نداره.

۱۵. عربستان می خواد ۶ شهر اقتصادی بنا کنه. انتظار می رود پس از ساخت این شهرها، تولید ناخالص داخلی این کشور زیاد شه. اندازه مورد انتظار، بیشتر از سه و نیم برابر تولید ناخالص داخلی کنیا هستش.

۱۶. مخارج نظامی هرساله عربستان چهار برابر تولید ناخالص داخلی افغانستان تو یه ساله. این کشور پس از امریکا، چین و روسیه، چهارمین کشور پر خرج از نظر نظامی حساب می شه. مخارج نظامی این کشور، ۱۰.۴ درصد تولید ناخالص داخلی اون رو تشکیل می دهد که در مقایسه با کشورای پیشرفته رقم بالاییه.

۱۷. تا الان درآمد نفتی هنگفت عربستان، ناجی این کشور در مقابل مخارج بی مورد بوده؛ اما با در نظر گرفتن کاهش قیمت نفت، این کشور عربی دیگه نمی تونه روی این درآمد حساب چندانی باز کنه و باید به فکر کسب درآمد از راه های دیگه باشه.

لغو ممنوع بودن چاپ تصاویر زنان در کتابای درسی عربستان

نگران قطع عرضه نفت ایران نباشین، عربستان که هست!

باشگاه خبرنگاران دانستنی عربستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *