۱۸ مورد از دیدنیهای بریتانیا + اطلاعات خواندنی

به گزارش آلامتو به نقل از سایت ما؛ بریتانیای کبیر، کشوری واقع در اروپای غربی که پایتخت اون لندنه. بریتانیا از چهار بخش تشکیل شده که سه بخش اون کشورای انگلستان، اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار داره که همه این بخشا، بریتانیای کبیر رو تشکیل میدن. حال بهتره داستانایی که مورد جاذبه های مهم بریتانیا نشنیده اید رو بدونین.

پل برج (Tower Bridge)، لندن

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

در سال ۱۹۵۲، پل دچار مشکلی شد و شکافی برداشت، در حالی یه اتوبوس دو طبقه روی اون وجود داشت. آلبرت گونتون با شجاعتی که به خرج داد، اتوبوس رو خیلی سریع از روی پل خارج کرد و در اون زمان، ۱۰ دلار بخاطر جربزه اش به اون اعطا شد. هم اینکه پلی مثل پل برج رو می تونین در شهر سوژو (Suzhou) چین ببینین.

استون هنج (Stonehenge)، ویلتشایر (Wiltshire)، انگلستان

در سال ۱۹۱۵، استون هنج در حراجی به قیمت ۶۶۰۰ پوند به سسیل چوب (Cecil Chubb) فروخته شد. می گن که اون استون هنج رو به عنوان هدیه واسه همسرش خریداری کرده بود، اما همسرش از اون خوشش نیومد. به خاطر همین بعد از سه سال دوباره به ملت باز گردانده شد.

دیوار هادریان (Hadrian’s Wall)

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

برگری که امروزه به این شکل مشاهده می کنین و فکر می کنین که از انگلستان اومده، در اصل واسه رومیان بوده که به شمال شرقی انگلستان وارد شده. هادریان، امپراتوری روم بود که واسه حفاظت انگستان در برابر اسکاتلندیا دستور ساخت این دیوار رو داد که الان قسمت کمی از اون هست. این دیوار ۱۲۲ سال پس از میلاد، با همکاری ۱۵۰۰۰ کارگر و در طول ۶ سال ساخته شد.

کلیسای سنت پل (St Paul’s Cathedral)، لندن

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

بیشتر مردم در مورد تالار زمزمه در این کلیسا، چیزایی می دونن، اما کمتر کسی می دونه که موزاییکای به کار رفته در بستر اون، از راه زنان زندانی درست شده. هم اینکه در سال ۱۹۶۴ پادشاه وقت، مارتین لوتر در این کلیسا سخنرانی داشت یا در سال ۱۹۴۰ بیشتر کلیسا از راه بمبی که از راه نازیا کار گذاشته شده بود، خراب شد.

کلیسای وست مینستر (Westminster Abbey)، لندن

در قرن چهاردهم، تاج گذاری پادشاه ادوارد در این مکان انجام شد. یکی از مواردی که شاید تا حالا چیزی در مورد اون نشنیده باشین، سنگ اسکونه که از راه ادوارد در سال ۱۲۹۶ به این کلیسا آورده شد. در روز کریسمس سال ۱۹۵۰ چهار دانش آموز اسکاتلندی، این سنگ رو دزدیدن تا از مرز قاچاق کنن؛ اما در آخر از راه مقامات انگلیسی ردیابی شده و سنگ رو به کلیسا باز گرداندند. اما در سال ۱۹۹۶ این سنگ به طور رسمی به اسکاتلند برگرداندند.

اسکله برایتون (Brighton Pier)، برایتون

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

اسکله ۱۷۶۰ فوتی برایتون در طول جنگ جهانی دوم به دلیل ترس از استفاده سربازان آلمانی، بسته بود. بعد از بسته شدن اسکله، از راه سربازان از اون مراقبت شد.

موزه تیت مدرن (Tate Modern)، لندن

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

مهمونایی که به طور مرتب به دودکشای این موزه ۹۰ متری سر میزنن، شاهینا هستن. واسه اولین بار در سال ۲۰۰۳ دو پرنده با اسمای میستی و هودینی که بیشتر از چند دهه غیبت داشتن، در این محل دیده شدن. جفت الان به نام امی و شلدون، از سال ۲۰۰۵ اینجا رو به عنوان محل اقامت انتخاب کردن.

محل اقامت آرتور، ادینبورگ، اسکاتلند

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

منشاء این نام اختصاصی در ادینبورگ، تنها راز و رمز دور و بر اون نیس. در سال ۱۸۳۶، پنج جوون واسه شکار خرگوش به این منطقه رفته بودن که یهو بین شکار، غاری رو کشف کردن که در اون ۱۷ شخصیت مینیاتوری موجود در تابوت بود. در حالی که نظریه های زیادی در این رابطه مانند سحر و جادو و قتلای اتفاق افتاده در سال ۱۸۲۸ هست، اما تا به امروز، اصل این داستان مشخص نشده.

پل آویزون کلیفتون (Clifton Suspension Bridge)، بریستول

در حالی که طراح این پل، آیزامبارد کینگدام برونل (Isambard Kingdom Brunel) است، اما اون هیچوقت نتونست ساخت اونو به اتمام برسونه. در نتیجه شورشی که در سال ۱۸۳۱ اتفاق افتاد، ساخت و ساز پل متوقف شد. حتی وقتی که در سال ۱۸۵۹ برونل در گذشت، ساخت پل تموم نشده بود. در آخر دو مرد با اسمای جون هاوکشاو و ویلیام هنری بارلو با ایجاد تغییراتی، ساخت پل رو به اتمام رساندند و پل در سامبر ۱۸۶۴ گشایش شد.

بیگ بن (Big Ben)، لندن

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

به احتمال زیاد می دونین که بیگ بن نام برج ساعت نیس، بلکه نام زنگ بزرگ داخل برجه. اما اون چیزی که ممکنه ندونین، اینه که این زنگ واقعا شکسته س. پس از این که در سال ۱۸۵۹ ترکی که روی زنگ وجود داشت، بیشتر شد، تو یه حرکت عقربهای ساعت رو یه ربع نچرخوندن و با چکشی سبک به اون ضربه ای وارد کردن که دارای صدای منحصر به فردی مثل بوینگ بود که بعدا زنگ با در نظر گرفتن اون صدا، بیگ بن نامگذاری شد.

مجلس مجلس ، لندن

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

بیشتر از ۳۰۰ ساله که این روند ادامه داره، سیگار کشیدن در حومه مجلس مجلس بریتانیا از قرن هفدهم میلادی ممنوع شده. کسائی که نیاز به نیکوتین دارن، باید از انفیه (گردی مشکی رنگ درون قوطیای فلزی که مانند سیگار اعتیاد آوره) استفاده کنن. می گن که هنوزم بعضی از اعضای مجلس از این روش استفاده می کنن.

برج شارد (Shard)، لندن

تیم شش نفره پاک کننده با طناب، ۱۱۰۰۰ پانل شیشه ای (که برابر با ۵۶۰۰۰ متر مربع) که نمای این آسمون خراش رو تشکیل میده، پاک می کنن. واسه تمیز کردن هر طرف اون تقریبا زمان یه هفته ای نیازه تا روند به اتمام برسه.

فرشته شمال، گیت شید (Gateshead)

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

به خاطر ادای احترام به کارگرانی که در مشاغل سخت عصر صنعتی فعالیت دارن، فرشته ای ۶۶ فوتی، با به کار گیری ۳۱۵۳ ورقه فولادی که در ساخت کشتی از اونا استفاده می شه، استفاده شد. هم اینکه یه درب در قسمت شونِه ی فرشته تعبیه شده که دسترسی به داخل بدن اون و انجام بررسیای امنیتی رو شدنی می کنه.

الدترافورد (Old Trafford)، منچستر

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

الد ترافورد، یکی از مشهور ترین و بزرگ ترین ورزشگاه های فوتبال در بریتانیا و دنیاس. فوتبال تنها رویدادی ورزشی نیس که در سایت ورزشگاه منچستر یونایتد برگزار می شه. بازی شینتی (shinty) که یه جور بازی سنتی اسکاتلندیه و هم اینکه بازی بیس بال، از راه سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول در این ورزشگاه برگزار شد.

پروژه عدن (Eden Project)، سنت آستل (St Austell)، کرن وال (Cornwall)

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

پروژه باغبانی و گلخانه ای عدن، واسه اولین بار با استخراج خاک رس که دارای رنگ صورتی-قرمز خاصی بود، از چاله های اون منطقه به وقوع ملحق شد. واسه این پروژه گلخانه حبابی شکل سه نوع آب و هوای خاص مثل سازی شده.

ستون نلسون، لندن

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

ستون نلسون به مناسبت کسب پیروزی بر ناپلئون در سال ۱۸۰۵، در ترافالگار بر افراشته شد. حکاکیایی که روی ستون هست، بین سالای ۱۸۴۰ تا ۱۸۴۳ با هزینه ای عجیب، برابر ۴۷ هزار پوند انجام شد.

قلعه ویندسور (Windsor Castle)

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

بیشتر از ۵۰۰ نفر در قلعه ویندسور کار و زندگی می کنن. اونا حتی یه تیم کریکت و باشگاه کریکت خانوادگی سلطنتی هم دارن. این بزرگ ترین قلعه قابل سکونت در دنیاس که دارای حدود ۱۰۰۰ اتاق ( صد مورد از اتاق ها طی آتیش سوزی که در سال ۱۹۹۲ اتفاق افتاد، از بین رفتن)، ۳۰۰ شومینه، ۳۰۰۰۰۰ کتاب و ۴۵۰ عدد ساعته.

بخش دریاچه ها

دیدنیای بریتانیا,جاهای دیدنی بریتانیای کبیر

اگه چه نام سرزمین دریاچه ها رو به خود اختصاص داده، اما در واقع تنها دارای یه دریاچه رسمی با نام بسنت ویت (Bassenthwaite) است. بقیه قسمتای اونو مرداب، آبگیر و دریا، تشکیل داده. دریاچه ویست واتر (Wastwater) با ۷۴ متر، عمیق ترین دریاچه انگلستان و وایندرمر (Windermere) با ۱۰.۵ مایل، طولانی ترین و سیت ویت (Seathwaite)، با ۳۵۵۲ متر مربع بارش در سال بارانی ترین محل واسه سکونت در بریتانیا هستش.

دیدنی ترین مکانای اروپا

Zip World؛ یه جاذبه گردشگری مهیج و ترسناک در انگلیس

تور انگلیس تور مسافرتی سایت ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *