۲۰ اتومبیلی که تاریخ را تغییر دادند+عکس

اتومبیل ها از وقتی که به تولید انبوه رسیدن به بخش جدانشدنیِ زندگی آدم ها تبدیل شدن. علاقه بعضی به اتومبیل وصف ناشدنیه. اما تولید تعدادی از اتومبیل ها باعث تغییراتی در نسل های بعدی اتومبیل ها شد.

در ادامه با بیست خودرویی که جهان رو تغییر دادن آشنا میشین.

لند روور دیفندر

با اون می شد همه جا رفت

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Land Rover Defender

اگه سوار این خودرو شید، احساس راحتی کامل دارید. در زمین های ناهموار مزرعه، جنگل یا مناطق ییلاقی اصلا اذیت نمی شید. حتی می تونید پرنده یا شکار خود رو در عقب این لندروور بندازید. طراحی و ساخت این خودرو به شکلی بود که بشه مانند یه «چکمه» در میان گل ولای حرکت کنه.

آئودی آر ۱۰

قدرت موتورهای دیزلی رو به مسابقات آورد

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Audi R10 TDI

وقتی که یکی از مدیران اجرایی بلندپایه در شرکت آئودی واسه اولین بار صدای این اتومبیل رو شنید با خود فکر کرد که یه جای کار می لنگد! در واقع، موتور دیزلی اون بسیار بی سروصدا کار می کرد و صدایی که اون می شنید واسه اصطکاک لاستیک و جاده بود. اما چه بخواین یا نخواهید، از سال ۲۰۰۶ به بعد تنها موتورهای دیزلی فاتح رقابت های «لو مون» شده ان.

تویوتا پریوس

اولین خودرو هیبریدی (خودرو برقی دوگانه)

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Toyota Prius

در واقع اول «هوندا اینسایت» اومد، اما مانند تویوتا پریوس جلب توجه نکرد. دلیلش هم این بود که بازیگران مشهور هالیوود (کامرون دیاز و دی کاپریو) سوار اون شدن. همین کار باعث مشهور شدن تویوتا پریوس شد.

کوپه دنج مخصوص کودکان

اولین خودروی خیلی از آدم ها

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Little Tykes Cozy Coupe

شاید فکر کنین که پرفروش ترین خودروی جهان واسه برنده های مشهور مانند تویوتا یا فورد باشه. اما جواب منفیه. این اتومبیل کوچیک در واقع پرفروش ترین خودروی دنیا هستش. میلیون ها کودک اولین بار رانندگی رو با این خودرو شروع می کنن و خیلی از اون ها هم اولین بار با همین اتومبیل تصادف می کنن.

تراست اس اس سی

خودروی مافوق صوت

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Thrust SSC

ظاهری اون نسبت به خودروهای نسل قبل خود کمی عجیب تره. این خودرو بسیار تیزه و در سال ۱۹۹۷ تونست با سرعت ۱۲۲۸ کیلومتر بر ساعت حرکت کنه تا اولین خودرویی باشه که دیوار صوت رو شکسته باشه. از اون به بعد هم این رکورد رو در اختیار خود داره تا نشون بده چه رکوردی زده!

فولکس واگن بیتل

اولین خودروی مدل تی در اروپا

Volkswagen Beetle

نام اصلی اون فولکس سوسکیه، اما در ایران با عنوان فولکس قورباغه ای از اون نام برده می شه. آدولف هیتلر به «فردیناند پورشه» دستور داد که خودرویی ارزون و سبک رو واسه مردم طراحی کنه. جناب پورشه هم این فولکس رو پیشنهاد داد. میلیون ها نفر از این خودرو و نسل های بعدی اون استفاده می کنن. طرح موتور عقب اون هم بعدا در پورشه ۹۱۱ استفاده شد.

بوگاتی وِیرون

هواپیمایی به شکل خودرو

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Bugatti Veyron

ساخت یه خودرو که در ۴۰۸ کیلومتر بر ساعت در جاده حرکت می کنه واقعا لازم بود؟ درسته که نه! اما سفر آدم به ماه یا ساخت تاج محل هم لازم بود؟ انگار قرار بود با این اختراع، آدم قدرت خود رو به رخ جهان بکشه. اختراعی که جواب داد.

نیسان قشقایی

اولین خودروی ترکیبی

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Nissan Qashqai

قبل از اون یه خودروی سواری همون سواری بود و هاچ بک هم همون هاچ بک. اما قشقایی اولین سواریِ هاچ بک بود و خودروهای نسل بعد خیلی از ویژگی های این خودرو رو قرض گرفتن.

آئودی کواترو

ورود سامانه چهارچرخ محـرک (۴WD) در مسابقات رالی

Audi Quattro

قبل از این اتفاق، ماشین های رالی مجبور بودن سر تموم پیچ ها فرمون رو تا آخر بچرخونن و از گوشه پیچ حرکت کنن. هنوزم همین اتفاقات تا حدی می افتد، اما سرعت ماشین های رالی بسیار بیشتره.

تویوتا هیلوکس

تخریب ناپذیر

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Toyota Hilux

خودروسازان سراسر دنیا میلیون ها دلار صرف ساخت خودروهایی می کنن که خراب نشن. اما بهتره اون ها نگاهی به هیلوکس بندازن. استواری این خودرو چیزی کم از تانک چیفتن نداره.

تسلا مدل اس

بهبود خودروهای برقی

Tesla Model S

قبل از ساخت این خودرو، باید افراد باتری خودروی برقیِ خود رو هر چند کلیومتر شارژ می کردن. اما این نیاز احساس می شد که افراد بتونن واسه مسافرت های بالای ۳۰۰ کلیومتر هم از خودروی برقی استفاده کنن. مدل اس این ویژگی رو داره.

خودروی گوگل استریت ویو

توانایی نقشه ورداری از سیاره زمین

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Google StreetView Cars

آخرین باری که حجم تصاویر جفت و جور شده بوسیله این خودروها بررسی شد مشخص شد که اون ها یه مساحت پنج میلیون مایلی رو پوشش داده و بالغ بر ۲۰ پتابایت تصویر جفت و جور کرده ان. این خودروها مسیریابی رو از ان رو به اون رو کرده و بهترین جاده های دنیا رو واسه ما مشخص کرده ان. با این حال، بعضی افراد سنتی گرا هنوز فکر می کنند که هیچ چیزی بهتر از نقشه نیس. البته نظر اون ها خیلی اهمیتی هم نداره!

جیپ چِروکی

اولین شاسی بلند مناسب دنیا

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Jeep Cherokee

ماشین های چندمنظوره شاسی بلند ورزشی (SUV) از دهه ۳۰ میلادی وارد صنعت خودرو شدن. فورد برونکو نسل بعدی اون ها بود. اما در سال ۱۹۸۴، چروکی یه شاسی بلندی بود که تموم نیازها و انتظارات یه شاسی بلند رو رفع کرد.

آستین مینی

واسه اینکه عالی و کوچیک بود

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Austin Mini

وقتی که مینی به بازار عرضه شد، خودروهای کوچیک در بازار وجود داشتن، اما هیچ کدوم از اون ها از نظر طراحی مانند آستین مینی نبود.

جی ویز

باید از اشتباهات درس عبرت گرفت

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

G-Wiz

آستین مینی نشون داد که خودروهای کوچیک چقدر می تونن خوب باشن، اما جی ویز دقیقا برخلاف اون انجام داد. نه فقط زشته و طراحی بدی داره، بلکه می تونه شما رو در اولین تصادف به کشتن دهد. بله، تموم این ها در مورد این خودرو صحت داره.

فورد موستانگ

واسه اینکه قدرت رو به مردم داد

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Ford Mustang

در شش ماه اول پس از تولید، عنوان پرفروش ترین خودروی تاریخ رو به خود اختصاص داد. پس از یه سال و نیم، بیشتر از یه میلیون فورد موستانگ تولید شد.

لونار رووِر

رانندگی در ماه

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Lunar Rover

این ماه نورد روی یه راکت سوار شد و جهان رو تکون داد. حدود ۴۰۰ هزار کیلومتر اون طرف تر در کره ماه پیاده شد. این خودرو به فضانوردان کمک کرد تا فضای بیشتری رو پوشش بدن و نمونه های بیشتری رو جمع بیاری کنن.

کوپر تی ۴۳

مسابقات فرمول یه جدید

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Cooper T43

وقتی که تی ۴۳ مسابقات جایزه بزرگ آرژانتین رو در سال ۱۹۵۸ به اتمام رساند، عنوان اولین خودرو با موتور اندازه متوسط که تونسته قهرمون مسابقات فرمول یه شه رو از اون خود کرد. خیلی از خودروهای الان از اون الهام گرفته ان.

فورد جی تی ۴۰

واسه اینکه با قدرت فراری رو له کرد

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

Ford GT40

اِنزو اجازه نداد که فورد شرکت فراری رو بخره. این وسط، هِنری فورد دوم به کارشناسان خود دستور داد که خودرویی بسازن که بتونه ایتالیایی ها رو در مسابقات «لو مون» شکست بدن. در سال ۱۹۶۶، خواسته اون محقق شد. سه فورد جی تی ۴۰ در خط پایانی به ترتیب رتبه اول، دوم و سوم رو از اون خود کردن.

بنز پتنت موتور واگن

دیگری احتیاجی نبود سوار اسب شیم

بیست اتومبیلی که تاریخ رو تغییر دادن

۱۸۸۶ – Benz Patent Motorwagen

چیزی بالاتر از یه درشکه سه چرخِ اهرم دار بود. این مدل موتور هم داشت و سازنده اون کسی نبود جز کارل بنز، که کم کم نام و آوازه ی اون جهانی شد. این خودرو اولین اتومبیل در صنعت خودروسازی بشمار میاد. اگه به خاطر اون نبود، ما حالا این فهرست رو نداشتیم.

ایمن ترین خودروهای ارزون قیمت جهان

بهترین خودروهای سنتی تاریخ

عکس ماشین فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *