۲۰ خرابه از بزرگترین تمدن های جهان

در سراسر جهان، از ایران تا ایتالیا، تمدن ها در پشت ساختارها و بناهای تاریخی قرار گرفته که دلیل شکوه قبلی خود هستن.

این مجسمه های عرفانی ، مکان های مذهبی و مقدس ، قصرهای سلطنتی، استحکامات، مراکز باستانی تجارت ، بنادر، و مقبره که در شعرها، آهنگ ها و فیلم ها کرد پیدا می کنن، همه وهمه باقی مونده ی با ارزشی از تاریخ یه ملت هستن.

با اینکه بعضی از این مکان ها در طول قرن ها از بین رفته ان، بوسیله جنگل ها پوشیده شده ان و دیگه مورد استفاده نیستن اما در این مقاله ۲۰ خرابه ی عجیبی رو معرفی می کنیم که می تونه بیان کننده تاریخ اقوام و ملت های جور واجور در سراسر جهان باشه.

 1. رومن فوروم:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,رومن فوروم-roman-forum-italy

مکان: رم

در جهان باستان ، تموم جاده ها به رم ختم می شد. رومن فوروم در دره ای بین تپه ی پالاتین و کاپیتولین قرار گرفته و از سال ۵۰۰ قبل از میلاد تا ۴۰۰ بعد از میلاد به عنوان مرکز امپراطوری رم بود.

همه حولوحوش زندگی عمومی در این مکان خوب دیده می شه. اجتماعات پیروزی، انتخابات، سخنرانی های عمومی ، دادگاه های جنایی ، مسابقات گلادیاتوری و امور تجاری از این موارده

. در این مکان مارک آنتونی در مراسم تشییع جنازه ژولیوس سزار به سخنرانی پرداخت و آگوستوس معبدی واسه پرستش سزار ساخت. در سال ۲۰۱۱ ،معبد دی وستا هم که در اون زنان باکره و پاکدامن زندگی می کردن واسه نمایش عموم دوباره بازگشایی شد.

نکات: شما می تونید واسه یادگیری در مورد مهم بودن این خرابه ها و شنیدن داستان های جذاب از امپراطوری رم از یه تور راهنما استفاده کنین. مطمئن شید که از کولوسئوم هم بازدید می کنین.

 1. اهرام جیزه:

مکان: مصر

در بیابان جنوب قاهره، سه اهرام بزرگ، شهادت به میراث فراعنه مصر باستان میدن.

هرم خوفو ، معمولا به عنوان هرم بزرگ جیزه شناخته شده، بزرگترین و قدیمی ترین مورد از سه مورد عجایب هفتگانه جهان باستانه.خفرع و منکورع دو هرم کوچکتر رو ساختن.

مجسمه ابوالهول بزرگ هم در جلوی این مجموعه قرار داره که شامل هرم های کوچیک تر واسه اعضای زن از سلسله ها و مقبره واسه بستگان و درباریان خودیه.

 1. آکروپلیس:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,آکروپلیس

مکان: آتن

آکروپلیس به نظر یکی از مهم ترین نتیجه های آتن است که دارای ویژگی ها واماکن بسیار جالبیه.

این شهر از ۴۶۱ تا ۴۲۹ قبل از میلاد ساخته شد. این مکان شامل پارتنون، معبد آتنا نایک، Propylaea و Erechtheionه که به همراه یگدیگر بیان کننده قدرت، ثروت و پیچیدگی یونان باستانه.پارتنون یکی از نمونه های سنتی یونانه اما Erechtheion با ایوون های فوق العاده اش دارای مناظر بسیار خوشگلیه.

نکات: شما می تونید از راه دروازه ی Beulé ( که به نام باستان شناس فرانسوی که اون رو در سال ۱۸۵۲ کشف کرد، نامگذاری شده) وارد شید و مطمئن شید که ساعت ها زمان واسه گشت و گذار در اون جا اختصاص دادین.

 1. پمپی:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,پمپی-pompeii-italy

مکان: ایتالیا

فوران کوه وزوویو در سال ۷۹ بعد از میلاد به طور کامل این شهر رو نابود کرد و اون رو در زیر گدازه های مذاب دفن کرد. این مواد مذاب کم کم خشک گردید. این شهر دارای خرابه هاییه که نشون دهنده ی زندگی جاری مردم در زمان فوران آتشفشون بوده. مثلا گوشت و ماهی ها در فروشگاه ، نون در نانوانی ها ، حموم ها ، سالن آمفی تئاتر ، کلیسا ،معبدها و بقیه موارد دست نخورده باقی مونده.

نقاشی های دیواری در Villa dei Misteri (ویلای اسرار) نشون دهنده ی یه عروس جوونه . موزاییک های به کار رفته در خونه ی شاعر تراژدیک (Casa del Poeta Tragico) ارتباطی با کتیبه ها و دست نوشته های موجود در غار کانوم داره.

نکات: هرکولانیوم هم خوب حفظ شده. شما می تونید با خرید یه بلیت ۲۰ یورویی به پمپی ، هرکولانیوم، Stabia ، Oplontis و بقیه مکان های دیدنی دسترسی داشته باشین.

بیشتر بخونین: خرابه های شهر پمپی

 1. افسس:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,افسس-ephesus-turkey

مکان: ترکیه

افسس در نزدیکی سلسوک امروزی در استان ازمیر قرار گرفته و یکی از مهم ترین شهر رومی –یونانی در مدیترانه شرقی به حساب میاد.

این مکان یکی از موقعیت های باستانی حفظ شده در دنیاس. این شهر یکی از بندر های تجاری قوی و مکان های مقدس در فرقه ی آرتمیس بود. بعدا این شهر بوسیله رومی ها فتح شد و به یه مکان مهم مسیحی مبدل گردید.

افسس در آخر بوسیله رومی های شرقی فتح شد و به دست امپراتوری عثمانی افتاد. امروز بازدید کنندگان می تونن از کلیسای سنت مری ، معبد هادریان، حموم بندری رومی ، سالن تربیت بدنی تئاتر ، آمفی تئاتر و کتابخونه ی باور نکردنی سلسوس دیدن کنن.

نکات: اگه در تابستون به این منطقه سفر کنین ، بهتره در اول روز و یا اواخر شب بیرون برید تا هوا کمی خنک تر و جمعیت هم کمتر باشه.

 1. پترا:

مکان: اردن

نبطی ها ی باستانی این شهر باور نکردنی رو روی صخره های سنگی در میان دریای سرخ و دریای مرده حک کردن.

شهر پترا تا سال ۱۸۱۲ و وقتی که جستجو کننده سوییسی به نام یوهان لودویگ دوباره اون رو کشف کرد ، گم شده بود. در واقع تنها ۱۵ درصد از این مکان کشف شده. چیزی که ما امروزه می تونیم ببینیم شامل ۸۰۰ مقبره، معبد های باشکوه، کلیسا ها و خزانه داریه. شما می تونید از راه دره ی عمیق و باریکی به نام Siq وارد این مکان شید.

نکات: شما می تونید از یه تور به نام پیاده روی در شب با نور شمع استفاده کنین و از اون لذت ببرین.

 1. ماچو پیچو:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,ماچو پیچو-macchu-picchu-peru

مکان: پرو

دانشگاه Yale شهر گمشده ی اینکاها رو در سال ۱۹۱۱ دوباره کشف کرد. ماچو پیچو در واقع مهم ترین مکان دیدنی اینکا نیس اما یکی از مشهورترین مکان ها واسه بازدیده چون در طول تهاجم اسپانیایی ها از جنوب آمریکا دست نخورده باقی مونده.

این مکان در سال ۱۴۰۰ به عنوان املاک امپراطوری اینکا یعنی پاچاچوتی ساخته شد. وقتی که از قله ها صعود می کنین می تونید زیبایی ها و مناظر زیبای اون رو ببینین.

نکات: شما به تنهایی نمی تونید هدف سازه های جور واجور در این مکان رو درک کنین. بخاطر این می تونید از یه راهنما استفاده کنین.

 1. تئوتیهواکان:

مکان:مکزیک

تئوتیهواکان در شمالی ترین قسمت شهر مکزیک قرار گرفته و مکانی واسه اهرام پیش کلمبیایی قابل توجه در آمریکای میانه س.

بعضی از افراد فکر می کنند که این شهر بین سال های ۱۰۰ قبل از میلاد تا ۲۵۰ بعد از میلاد ساخته شده. این شهر دارای جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰۰۰ نفر بود. این شهر دارای بافت های مسکونی چند فامیلیه. شما هنوزم می تونین نقاشی های دیواری پر جنب و جوشی رو در اون ببینین که خوب حفظ شده.

نکات: واسه دیدن آثار عجیب از مکزیک پیش اسپانیایی ، مطمئن شید که از موزه ی ملی Museo Nacional de Antropología دیدن می کنین.

 1. دیوار بزرگ چین:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,دیوار بزرگ چین-great-wall-of-china

مکان: چین

ساخت دیوار بزرگ چین در سال ۲۲۰ قبل از میلاد شروع شد ، وقتی که اولین امپراطور چین، شین هوانگ، عزمشو جزم کرد استحکاماتی رو واسه مواظبت از حمله دشمنان بسازه.

بیشتر دیوار در طول سلسله مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) ساخته شده بود، وقتی که به بزرگترین ساختار نظامی در جهان تبدیل شد. این دیوار طولی به اندازه ی ۲۰۰۰۰ کیلومتر داره. بازدیدکنندگان می تونن از دیده بانی ها و استحکاماتی که سربازان چینی در طول قرن های پیش استفاده می کردن، دیدن کنن.

نکات: بخش Badaling این دیوار از راه بیجینگ خیلی راحت قابل دسترسه اما توریست ها و گردشگران خیلی از این بخش دیدن می کنن. عوضش شما می تونید این دیوار رو در Mutianyu که ازدحام کمتری داره ببینین.

 1. تیکال:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,تیکال-tikal-guatemala

مکان: گواتمالا

تیکال شهری جنگلیه که بوسیله مایاها ساخته شده و در قرن هشتم به بالاترین درجه قدرت خود رسید. این شهر در سال ۹۰۰ بعد از میلاد به طور اسرار آمیزی پنهون شد.

به مدت ۱۰۰۰ سال این شهر بوسیله جنگل پوشونده شده بود و فاتحان وجستجوگران طلای اسپانیایی از کشف اون خسته شده بودن.

در اواخر سال ۱۸۰۰ ، باستان شناسا شروع به کشف معابد بزرگ کردن. دیدن معابد بزرگی که مایاها بدون به کار گیری وسایل فلزی، حیوانات واسه حمل بار و حتی چرخ ها ساخته بودن، بسیار عجیب و البته باور نکردنی بود. معبد IV دارای ۷۱ متر ارتفاعه.

نکات: بازدید کنندگانی که می خواهند از مکان های باستانی دیدن کنن می تونن به پارک ملی تیکال برن و یا در هتل های نزدیک اون اقامت داشته باشن.

 1. انگکور وات:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,انگکور وات-angkor-wat-cambodia

مکان:کامبوج

انگکور وات به عنوان بزرگترین بنای مذهبی در جهان خوب حفظ شده و دارای معابد خمر قابل توجهیه که مجتمع معبد انگکور رو تشکیل می دهد. در قرن دوازدهم، پادشاه Suryavarman دوم ، اون رو به عنوان پایتخت امپراطوری خمر قرار داد. پنج برج مخروطی به گونه ای کنار همدیگه قرار گرفتن که تشکیل یه نیلوفر آبی بزرگ رو می دهد.

نکات: تصویر پاسپورت واسه بلیت ورودی لازمه و شما واسه گشت و گذار در داخل این مجمتع باید پاسپورت خود رو به همراه داشته باشه. بیشتر بازدید کنندگان واسه این سفر ماشین و یه راننده رو استخدام می کنن ولی شما می تونید از دوچرخه و دوچرخه های الکتریکی هم استفاده کنین.

بیشتر بخونین: راهنمای سفر به کامبوج

 1. بوروبودور:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,بوروبودور-borobudur-indonesia

مکان: جاوا، اندونزی

معبد باورنکردنی بوروبودور در طول جاوا ایجاد شده. جاوا بزرگترین جزیره در اندونزیه. این معبد دارای یه فرم و شکل هرمیه که هر کدوم از سطح صعودی ، نشون دهنده یه مرحله از روشنگریه. در پایین معبد، تصویر های برجسته نشون دهنده ی سوترای بوداییه. این مکان بین سال های ۷۵۰ و ۸۴۲ بعد از میلاد ساخته شده.

نکات: اگه بتونین صبح زود از خواب بیدار شید، طلوع آفتاب بهترین و اسرار آمیزترین زمان از روز واسه بازدید از بوروبودوره.

 1. استون هنج:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,Hero استون هنج

مکان: انگلستان

استون هنج یکی از اسرارآمیزترین مکان های دنیاس. این شهر در سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد ایجاد شده و تا ۱۶۰۰ قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت.

شاید بیشترین کاربرد این مکان به عنوان یه موقعیت مذهبی بوده که در اون پرستش انجام می شد.

جستجو های باستان شناسی نشون داده که این مکان ،یه بار در زمین دفن شده. رمز و رازی که در این مکان هست اینه که سنگ های ۴۵ تنی چیجوری بدون وجود چرخ حمل می شد.

نکات: مرکز بازدید جدید تازگیا باز شده و بیشتر از ۲۵۰ اثر ، از جمله صورت بازسازی شده از یه مرد نوسنگی در اون به نمایش گذاشته شده.

 1. مجسمه موآی:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,مجسمه موآی-easter-island-chile

مکان: جزیره ایستر ، شیلی

مانند استون هنج، چهره های کامل بشر بوسیله مردم راپا نویی حک شده. بیشتر مجسمه های موآی در معدن رانو Raraku در شرق جزیره کنده کاری شده بودن اما هنوز معلوم نیس این مجسمه ها چیجوری حمل شده و در بالای پلتفرم سنگی قرار گرفته.

 1. غارهای الورا:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,غارهای الورا-ellora-caves-india

مکان:اورنگ آباد، هندوستان

غارهای الورا که در داخل صخره های بلند در ماهاراشترا حفر شده ان، گواهی بر همزیستی صلح آمیز بودیسم، هندوئیسم، جینیسم در هند باستانه.

این مکان باستانی شامل ۳۴ صومعه و معبده که قدمت اون ها به قرن هفتم برمیگرده. این غارهای بزرگ و مزین ، آثار هنری باورنکردنی هستن که ساخت اون ها به مهارت های مجسمه سازی بسیار زیادی نیاز داره.

اما یکی از مهم ترین و باحال ترین جنبه ی غارهای الورا ، کتیبه ها و مجسمه های بوداییه که جنگ بین خدایان قوی هندو و بودایی رو به تصویر می کشد. غارهای جین در انتهای مجموعه قرار گرفته اما ارزش دیدن رو داره.

نکات: شما می تونید از غارهای آجانتا هم دیدن کنین. این غارها بر خلاف الورا ، بیشتر بوداییه.

 1. تخت جمشید:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,تخت جمشید

مکان: ایران

تخت جمشید یا پارسه (یا پرسپولیس، چرخ پلیس، هزارستون، صدستون و یا چهل منار) نام یکی از شهرهای باستانی ایرانه که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده است.

در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید هست که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول ساخته شده است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده است.

در اولین روز سال نو گروه های خیلی از کشورای جورواجور به نمایندگی از ساتراپی ها یا استانداری ها با پیشکش هایی جور واجور در تخت جمشید جمع می شدن و هدایای خود رو به شاه پیشکش می کردن.

 1. ARÈNE DE NIMES:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,17-arena-nimes-france

مکان:نیم، فرانسه

آمفی تئاتر رومی که خوب هم حفظ شده در نیم یافت می شه. این آمفی تئاتر کپی کولوسئوم بوده و واسه جنگ بین گلادیاتورها، اعدام های عمومی و دیگه صفحه نمایش خونین مورد استفاده قرار می گرفت.

ممکنه باورش براتون سخت باشه اما آرنا امروز هم واسه برگزاری کنسرت ها، گاوبازی ،جشن ها و نمایش های آتیش بازی استفاده می شه.تماشای کنسرت در این سالن تجربه ی بی نظیریه.

نکات: در این مکان ، موارد دیدنی دیگری هم هست که یکی از اون ها معبد La Maison Carréeه. شما می تونید با خرید یه بلیت از همه مکان ها دیدن کنین.

 1. کارتاژ:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,کارتاژ-carthage-tunisia

مکان: تونس

ملکه دایدو کارتاژ رو در سال ۸۱۴ قبل از میلاد ساخت و شهر به مرکز امپراطوری آوایی درآمد. کارتاژ یه مکان مرفه در خلیج تونس و مرکز آفریقا بود. بعدا رومی ها این شهر رو که در طول جنگ کارتاژی(پونیک) نابود کرده بودن، دوباره بازسازی کردن.

در قرون بعدی این شهر میزبان مسیحی ها، اعراب و وندال ها بود. امروزه، بازدیدکنندگان می تونن از مناطق پونیک، حموم های Antonine ،تئاتر، سیرک، قصر سلطنتی و مناطق مسکونی دیدن کنن.

نکات: شما می تونید واسه رسیدن به این منطقه از خطوط ریلی TGM از تونس استفاده کنین. گشت وگذار در شهر به صورت پیاده هم شدنیه.

 1. کاخ دیوکلسین:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,کاخ دیوکلسین-diocletians-palace-croatia

مکان: کرواسی

در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم ، امپراطوری رم به نام دیوکسلین یه کاخ دیدنی و جذاب رو در نزدیکی زادگاه خود در دالماتیا ساخت تا بتونه باقی مونده ی عمر خود رو در اون بذارن.

ویلای لوکس اون در دریای آدریاتیک عناصر معماری روم و یونان رو با پادگان رومی ترکیب کرده. چهار دیاری که مجمتع رو محاصره کرده هر کدوم دارای دروازه ی ورودی هستن. دروازه ی طلایی به سمت شمال، دروازه ی نقره ای به سمت شرق، دروازه ی آهنی به سمت غرب و دروازه ی برنزی به سمت دریای جنوب باز می شه.

 1. زیمباوه بزرگ:

خرابه های عجیب و دیدنی در سراسر دنیا,زیمباوه بزرگ-great-zimbabwe

مکان: مسوینگو ، زیمبابوه

براساس افسانه های موجود، ملکه سبا در زیمباوه ی بزرگ حکمرانی می کرده. این مکان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و تقریبا ۳۰ کیلومتر از مسوینگو فاصله داره. خرابه ها به تمدن بانتوی مردم شونا در قرون وسطی اشاره داره.

زیمباوه ی بزرگ در قرن یازدهم تاسیس شد و در قرن چهاردهم به پایتخت یه کشور بزرگ در فلات غنی از طلا تبدیل گردید. این مکان به خاطر نبود آب و غذا و هم اینکه جنگل زدایی در سال ۱۴۵۰ خالی از ساکنان شد. جستجو های باستان شناسی دانه های شیشه ای و سفالی رو کشف کرده که مربوط به چین و ایرانه.

هم اینکه سکه های طلا و عربی هم در این منطقه جستجو شده که همه ی این موارد نشون دهنده ی تجارت گسترده ی این شهر با دنیاس.

نکات: مطمئن شید که از آکروپلیس در خرابه هیل بازدید کردین.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

اختصاصی جهانگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *