۲۰ فیلم دیدنی ۲۰۱۴ + عکس

این جمع بندی از بهترین آثار سینما در سال ۲۰۱۴ه. فیلمایی که هم در فصل جوایز موفق بودن و هم واسه اسکار شانس دارن و شاید سال آینده تماشاگر پخش اونا از تلویزیون یا در سینماتکا هستین و شاید در تعطیلات نوروز مهمون شبکه های تلویزیون ایران باشن.

تیرانداز آمریکایی / American Sniper

کارگردان: کلینت ایستوود

۸ از ۱۰: امتیاز imdb

۶۶ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

بر مبنای کتاب خاطرات کریس کایل، عضو قبلی نیروی دریایی، بردلی کوپر نقش قهرمون فیلم رو بازی می کنه که در حال مرور خاطراتش در زمان جنگ عراقه؛ خاطراتی که توأم با کشتاره و در عین حال سرباز تلاشش رو می کنه تا به جز انجام وظیفه، همسر و پدر خوبی هم باشه.

ایستوود امسال دو فیلم موزیکال «پسران جرسی» و درام بیوگرافیک جنگی «تک تیرانداز آمریکایی» رو ساخت. اولی حسابی طرفداران این فیلمساز کهنه رو ناامید کرد اما دومی از شانسای فصل جوایزه، مخصوصا که کوپر واسه بازی در این فیلم کلی به وزنش اضافه کرد؛ از اون کارایی که داوران اسکار خیلی دوست دارن.

تیرانداز آمریکایی / American Sniper

پسربچگی/ Boyhood

کارگردان: ریچارد لینکلیتر

۸۳.۵ از ۱۰: امتیاز imdb

۱۰۰ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

از خلاصه داستانش چیز زیادی دستگیرتان نمی شه. این فیلمیه که در طول ۱۲ سال ساخته شده تا گذشت زمان رو بر چهره بازیگرانش ببینین. حس دیدن این فیلم خیلی زیر پوستی به مخاطبش منتقل می شه. داستان زندگی پسری به نام میسون از ۶ سالگی تا ۱۸ سالگی.

پدر و مادر میسون از هم جدا شدن و اون و خواهرش با مادرشون زندگی می کنن و فقط در تعطیلات پدرشون رو می بینن.

«پسربچگی» رادیکال تر از تموم فیلمای لینکلیتره و سازنده اش در کارگردانی به کمال رسیده. از ساوند ترکای محشر فیلم نباید غافل شید. الار کولتران و پاتریشیا آرکت نورانی هستن. «پسربچگی» موفق ترین فیلم امسال در فصل جوایز بوده.

پسربچگی/ Boyhood

نشکسته/ Unbroken

کارگردان: آنجلینا جولی

۶.۵ از ۱۰: امتیاز imdb

۵۹ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

فیلم براساس کتاب مستند لورا هیلنبرند ساخته شده. شاید اسم این نویسنده براتون آشنا نباشه ولی شاید اسم فیلم نامزد اسکاری رو که ا زروی یکی دیگه از کتابای مستند اون ساخته شده، شنیدین: «سی بیسکیت».

«نشکسته» داستان قهرمون جنگ جهانی دوم، لویی زامپرینیه. اون قبل از جنگ قهرمون دوی المپیک بود. زمان جنگ از سقوط یه هواپیما در اقیانوس آروم نجات پیدا کرد و به مدت ۴۷ روز روی یه قایق کوچیک زندگی کرد و بعد از اونم دو سال و نیم در اردواهای ژاپن اسیر بود.

می گن آنجلینا جولی با فیلم دومش در مقام کارگردان ممکنه بتونه پا جای پای کاترین بیگلو بزاره. برادران کوئن در نوشتن فیلمنامه این فیلم مشارکت کردن.

نشکسته/ Unbroken

مرد پرنده ای/ Birdman

کارگردان: الخاندرو گونزالس ایناریتو

۸.۷ از ۱۰: امتیاز imdb

۸۹ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

ریگان تامسون بازیگر قبلی که ستاره فیلمای ابرقهرمانی و بازیگر نقش کاراکتری به نام بردمن (مرد پرنده ای) بوده، به کلی ضعیف شده، حالا می خواد بر خودبینی اش غلبه کنه و با بازی تو یه نمایش برادوی افتخارات گذشته اش رو زنده کنه و بر مشکلات خانوادگی اش هم فائق آید.

کمدی مشکی ایناریتو امسال تونسته نظر خیلیا رو جلب کنه. با ۷ نامزدی موفق ترین فیلم در گلدن گلوب شد. مایکل کیتون بازیگر نقش اول اون از امیدهای نامزدی واسه اسکاره. «ردمن» با در نظر گرفتن نقدهایی که درباره جلوه های جور واجور کارگردانی، فیلمنامه، بازیگری و تصویربرداری اون نوشته شده، موفق تر از «بابل» ظاهر می شه که پرافتخارترین فیلم کارنامه ایناریتو بوده.

مرد پرنده ای/ Birdman

میان ستاره ای/ Interstellar

کارگردان: کریستوفر نولان

۸.۹ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۴ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

گروهی از کاشفان در فضا یه کرم چاله کشف می کنن و حالا فضانوردان میخوان با سفر و گذشتن از این کرم چاله به نجات آدمی فکر کنن. این وسط یکی از مهندسان مشکلاتی در خونواده اش هم داره.

«میان ستاره ای» رو باید روی پرده دید. نولان در این فیلم کار بزرگی انجام داده که می گن حتی جلوه های چشمی «جاذبه» هم در مقابل اون کمرنگ میشه. البته دیدن فیلم واسه مخاطبانش کار ساده ای نبوده. حاشیه صوتی فیلم پیچیده نولان هم باعث حاشیه های زیادی شد، اونقدر که در آمریکا بعضی از سینماها جلوی درشان زدن؛ بلند بودن صدای موسیقی در بعضی لحظات تشخیص کارگردانه و به سیستم صوتی سینما ربطی نداره.

میان ستاره ای/ Interstellar

دختر گمشده/ Gone Girl

کارگردان: دیوید فینچر

۸.۴ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۹ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

عجیبه که در گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم نشد. یکی از بهترین و حیرت انگیزترین فیلمای ساله و بین فیلمای فینچر جزو سه تای اول قرار میگیره.

خوب دان جوون چند سالیه که با همسرش ایمی ازدواج کرده. درست روز سالگرد ازدواج شون، وقتی خوب به خونه برمیگرده می بینه همه چیز به هم ریخته و ایمی هم پنهون شده. پای پلیس و رسانه ها به ماجرا باز می شه و همه چیز وارد مرحله ای پیچیده می شه که هیچکی فکرش رو نمی کرد.

همون حال و هوای تعلیق برانگیز و نگاه تیره فینچر که در «زودیاک» حاکم بود، اینجا هم دیده می شه. اقتباسی ازت کتابی نوشته گیلیان فلین که فیلمنامه رو هم نوشته.

دختر گمشده/ Gone Girl

هتل بزرگ بوداپست/ Grand Budapest Hotel

کارگردان: وس اندرسون

۸.۲ از ۱۰: امتیاز imdb

۸۸ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

دختر جوونی تو یه پارک و جلوی یه مجسمه کتاب یه نویسده رو می خواند که درباره چگونگی تشکیل هتل بزرگ بوداپسته؛ هتلی که به خاطر مدیر داخلی اش آقای گوستاو محبوب ثروتمندان بوده و آقای گوستاو بعدا هتل رو به پادوی مهاجر هتل می بخشه.

فیلم فانتزی وس اندرسون با لحن کمدی اش، بازی شاهکار رالف فاینس و کارگردانی خاص اندرسون تبدیل به مهمترین فیلم جداگونه امسال شد. فیلم نامزد چهار جایزه گلدن گلوب در بخش فیلمای کمدی/ موزیکال شده و مهمترین رقیبش هم در این ژانر امسال «بردمن» ایناریتوه. ضیافتیه از نور و رنگ با یه قصه جذاب دوست داشتنی و البته دنبال معنی خاصی در این فیلم نگردید.

هتل بزرگ بوداپست/ Grand Budapest Hotel

شلاق / Whiplash

کارگردان: دامیان چزل

۸.۷ از ۱۰: امتیاز imdb

۸۷ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

چزل، فیلمنامه نویس و کارگردان جوون از سال ۲۰۰۹ با فیلم «مرد و مادلین روی نیمکت پارک» وارد سینما شده. «شلاق» فیلم افتتاحیه جشنواره ساندنس (فیلمای جداگونه) بود.

داستان یه درامر جوون، اندرو که همه براش آینده درخشانی پیش بینی می کنن. اندرو وارد یه کنسرواتور سختگیر می شه تا در اونجا به آرزوهاش برسه و مربی پیدا می کنه که با خشونت یا ترفندهای دیگه تموم پتانسلای نوازنده جوون رو بیرون میکشه.

چزل با فیلمنامه هاش نشون داده که توانایی خاصی در خلق درام از دل یه قصه به ظاهر ساده داره. ایده های تازه ای که در فیلمنامه هاش از جمله «شلاق» داره، منتقدان رو عاشق این فیلمساز کرده که هنوز ۳۰ سالش هم نشده.

شلاق / Whiplash

فساد ذاتی / Inherent Vice

کارگردان: پل توماس اندرسون

۸.۲ از ۱۰: امتیاز imdb

۸۱ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

در دهه ۷۰، لری اسپورتلو کارآگاهیه که خودش تا خرخره درگیر مواد مخدره. اون مامور می شه تا درباره پنهون شدن نامزد سابقش تحقیق کنه.

فیلم اقتباسی از رمان توماس پینچون محصول ۲۰۰۹ه. مثل همیشه فیلمنامه پیچیده پل توماس اندرسون خیلیا رو عصبانی کرده. با این حال همه کارگردانی و بازیای فیلم رو تشویق کردن.

فیلم در گلدن گلوب ندیده گرفته شد و از حلقه های منتقدان هم جایزه ای نگرفته. این کارگردان نخبه جوون همیشه دو قطبیای خودش ار درست می کنه: کسائی که عاشق فیلمش می شن و کسائی که نمی تونن اونو تحمل کنن. بعضی از منتقدان نوشتن این فیلمیه که می تونه تبدیل به یه اثر کالت در سینما شه.

فساد ذاتی / Inherent Vice

چشمون بزرگ/ Big Eyes

کارگردان: تیم برتون

۷.۴ از ۱۰: امتیاز imdb

۵۸ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

فیلمای بیوگرافیک درباره زندگی هنرمندان همیشه جذابیتای خودشون رو دارن، مخصوصا ستاره هایی که در نقش آدمای واقعی بازی می کنن بیشتر شانس این رو دارن که بازی شون دیده شه و مورد توجه قرار بگیره. حالا فکر کنین که در فیلم جدید تیم برتون دو ستاره ای رو داریم که اسکار بهشون علاقمنده: ایمی آدامز که ۵ بار نامزد اسکار شده و کریستف والتز که دو بار اسکار برده.

فیلم برتون درامیه درباره مارگارت کین نقاش و اینکه چیجوری هنر اون در دهه ۵۰ میلادی با موفقیت زیادی روبرو شد. فیلم در کنار این ماجرا به مشکلاتی که اون با شوهرش داشته هم می پردازه. همه امیدوارن برگشت دوباره برتون به بالاترین درجه باشه.

چشمون بزرگ/ Big Eyes

آقای ترنر/ Mr. Turner

کارگردان: مایک لی

۷ از ۱۰: امتیاز imdb

۹۳ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

یه فیلم بیوگرافیک دیگه بازم درباره یه هنرمند نقاش. داستان زندگی نقاش انگلیسی، جی.ام.دبلیو ترنر که یکی از بزرگترین هنرمندان ۲۵ سال آخر قرن گذشته س؛ نقاشی عجیب و غریب و نامتعارف

مایک لی انگلیسی ۷ بار تا حالا نامزد جایزه اسکار شده. این یکی فیلمش که از همون زمان نمایش در کن حسابی مورد توجه قرار گرفت. تیموتی اسپال، بازیگری که نقش آقای ترنر رو بازی می کنه یکی از بختای اصلی اسکار بهترین بازیگر مرد امساله.

بیشترین تحسینای فیلم نصیب اسپال شده. ممکنه جزو نامزد ۱۰ فیلم برتر اسکار نباشه اما از اون فیلمای دیدنی سال ۲۰۱۴ه با ارزش تصویری فوق العاده.

آقای ترنر/ Mr. Turner

تئوری همه چیز/ Theory of Everything

کارگردان: جیمز مارش

۷.۷ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۲ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

همین که بدونین فیلمی درباره زندگی یکی از بزرگترین محققان حال حاضر جهان یعنی استفان هاوکینگ ساخته شده، واسه دیدنش کنجکاو میشین. «تئوری همه چیز» مخصوصا به رابطه میون این کیهان شناس بزرگ و همسرش از زمان ازدواج تا مریضی هاوکینگ می پردازه.

تایید فیلم از راه خود هاوکینگ، بازیای خوب ادی ردمین و فلیسیتی جونز و کارگردانی که قبل از این یه بار واسه مستند تشویق شده «مردی روی سیم» که اتفاقا اون مستند هم بیوگرافیک بود، برنده جایزه اسکار شده و نامزدهای فراوون این فیلم در فصل جوایز باعث می شه اونو از گزینه های اسکار در بخشای مهم بدونیم. البته جین، همسر هاوکینگ عقیده داره بعضی واقعیتا فدای بخش داستانی قصه شدن.

تئوری همه چیز/ Theory of Everything

بازی تقلید/ Imitationj Game

کارگردان: مورتن تایلدم

۸.۴ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۲ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

فیلمای بیوگرافیک امسال حسابی پر و پیمان هستن. این یکی از مهمترین هاشونه. داستان زندگی آلن تورینگ که واسه اونایی که اهل ریاضی و کامپیوتر هستن، نام آشناییه.

تورینگ که خیلی از تئوریای هوش مصنوعی مدیون اونه در زمان جنگ جهانی دوم با شکستن کدهای آلمانا تونست کمک بزرگی به پیروزی متفقین بکنه.

یه کارگردان نه خیلی مشهور نروژی یکی از موفق ترین فیلمای امسال رو ساخته با ستاره ای که تا قبل از این فقط واسه بازی در نقش شرلوک هولمز معروف شده بود اما الان بندیکت کامبریچ واسه بازی در «بازی تقلید» از شانسای اسکاره. فیلم نامزد ۵ جایزه اصلی گلدن گلوب شد و قاعدتا در بفتا هم حسابی موفق می شه.

بازی تقلید/ Imitationj Game

سلما / Selma

کارگردان: اوا دوورنی

۶.۶ از ۱۰: امتیاز imdb

۹۵ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

داستان تظاهرات مشهور مارتین لوترکینگ واسه حقوق مدنی در شهر سلمای آلاباما که تاریخ آمریکا رو واسه همیشه عوض کرد.

یه داستان مهیج از مرد بزرگ و جریانی که درباره اش زیاد فیلم ساخته شده اما شک نداشته باشین وسط ماجراهای شهر فرگوسن و پررنگ شدن مسئله نژادپرستی دوباره می تونه داوران اسکار و حتی منتقدان رو تحت تاثیر بذاره.

دوورنی تازه چهار ساله که وارد دنیای سینما شده و قبل از این هیچ فیلم مهمی نساخته اما پشت این فیلمش اپرا وینفری مشهوره. دوورنی اولین کارگردان زن آفریقایی – آمریکایی شد که تونست بهترین کارگردانی ساندنس رو از اون خودش کنه. فصل جوایز که رسید یکدفعه فیلم گل کرد و الان جزو آثار مطرحه.

سلما / Selma

Foxcatcher

کارگردان: بنت میلر

۷.۸ از ۱۰: امتیاز imdb

۸۳ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

داستان زندگی مارک شولتز کشتی گیری که برنده مدال طلای المپیک بود و رابطه اون با برادرش و از همه مهمتر ارتباطی که با ژان دوپونت مدیر برنامه های میلیونر پارانوییدش داشت.

بنت میلر فیلم تلخ و گزنده ای ساخته که از همون نمایش اولیش در جشنواره کن تونست نظر منتقدان رو جلب کنه. بازی استیو کارل، که بیشتر واسه نقشای کمدی و کمدی – عاشقونه مشهور شده، در نقشی تلخ و نامتعارف همه رو تحت تاثیر قرار داده.

بنت میلر با این فیلم یه جهش بزرگ داشته. جهشی که با گرفتن اسکار کامل می شه. میلر جایزه کارگردانی کن رو واسه این فیلم گرفت. عجیبه که میلر جزو نامزدهای کارگردانی گلدن گلوب نشد.

Foxcatcher

وحشی/ Wild

کارگردان: جون مارک والی

۷.۲ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۵ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

بازم یه فیلم بیوگرافیک دیگه که این بار قهرمانش زنه. فیلم اقتباسی از کتاب شریل استریده. استرید در سال ۱۹۹۴ تصمیم میگیره به تنهایی هزاران مایل تا قله پاسفیک کوهنوردی کنه. اون فکر میکنه بعد از مرگ مادرش و طلاق، این تصمیم می تونه به بهبودش کمک کنه.

بعضیا ممکنه فکر کنن مثل «۱۲۷ ساعت» دنی بویله اما واقعیت اینه که نسخه جون مارک والی از یه کوهنورد زن با داستانایی درباره خونواده مخلوط شده و فیلمی ماجراجویانه با جلوه های چشمی فوق العاده از طبیعت نتیجه اشه که ریس ویترسپون در نقش اول اون می درخشه. سال گذشته فیلم «باشگاه خریداران دالاس» والی در چند بخش مهم نامزد اسکار شد.

وحشی/ Wild

خشن ترین سال/ A Most Violent Year

کارگردان: جی.سی. چاندور

۷.۵ از ۱۰: امتیاز imdb

۸۶ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

سال ۱۹۸۱ در شهر نیویورک، یه مهاجر جاه طلب واسه حفاظت از کار و کاسبی و خونواده اش مقابله می کنه، اونم در خطرناکترین سال در تاریخ شهر نیویورک.

در یکی از جشنواره های ساندنس ردفورد اونقدر تحت تاثیر این فیلمساز جوون قرار گرفت که حاضر شد یه تنه بار فیلم «همه چیز از دست رفته» اونو به دوش بکشه. فیلمی که در کمال تعجب اسکار بازی ردفورد رو در اون تحویل نگرفت اما عوضش چاندور با ریسکش در ساختن یه فیلم دو ساعته در دریا فقط با یه بازیگر تبدیل به کارگردان محبوب خیلی از عشق سیناها شد. «خشن ترین سال» تونسته جایزه انجن ملی نقد رو به عنوان بهترین فیلم از اون خودش کنه.

خشن ترین سال/ A Most Violent Year

هنوز آلیس/ Still Alice

کارگردان: ریچارد گلتزر، واش وستمورلند

۷.۵ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۱ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

آلیس هاولند، متاهل و صاحب سه بچه که حالا دیگه بزرگ شدن، زندگی شادی داره. اون به عنوان یه استاد دانشگاه زبانشناس حسابی مشهوره تا اینکه دچار مریضی می شه و کم کم کلمات از خاطرش می رن. این مریضی آزمایشی واسه آلیس و خونواده اشه.

با چیزایی که منتقدان نوشتن و اعلام نامزدهای انجمن اتحادیه بازیگران و گلدن گلوب، می شه گفت نامزدی جولین مور واسه بازی در نقش آلیس در این فیلم در اسکار قطعیه.

فیلمسازان «هنوز آلیس» چهره های شناخته شده ای نیستن و این اولین فیلم شونه که در این ابعاد مورد توجه قرار میگیره. قصه اش که ایده درخشانی داره، فیلم اقتباسی از رمان پرفروش سال ۲۰۰۷ه.

هنوز آلیس/ Still Alice

شبگرد/ Night Crawler

کارگردان: دن گیلروی

۸.۱ از ۱۰: امتیاز imdb

۷۶ از ۱۰۰: امتیاز متاکریتک

این معرفی واسه عشق فیلم هاست وگرنه بعیده که با اینحال همه حریف قدر جزو نامزدهای اسکار بهترین کارگردانی یا بهترین فیلم قرار بگیره و تا اینجا هم منتقدان فقط بازی جیک جیلنهال رو در این فیلم مورد تشویق قرار دادن و تونسته نامزد اتحادیه بازیگران و گلدن گلوب شه. این اولین فیلم دن گیلروی نویسنده فیلمنامه «میراث بورن» در مقام کارگردانه.

داستان مردی به نام لو بلوم، راننده ای که ناامیدانه دنبال کاره و وارد دنیای روزنامه نگاری جنایی لس آنجلس می شه. خیلی زود مرزهای میان مشاهده گر بودن و مشارکت در جرایم براش محو می شه؛ جوری که اون قهرمون یکی از داستانایی می شه که می خواسته روایت کنه.

شبگرد/ Night Crawler

درون جنگل/ Into The Woods

کارگردان: راب مارشال

۶.۹ از ۱۰: امتیاز imdb

هنوز منتقدان درباره اش اعلام نظر نکرده ان ولی انستیتو فیلم آمریکا اونو به عنوان یکی از ۱۰ فیلم برتر سال انتخاب کرده. راب مارشال که واسه ساخت موزیکالایی مانند «شیکاگو» و «نه» می شناسنش و البته یه قسمت از سری فیلمای «دزدان دریایی کاراییب» رو هم ساخته، این بار سراغ یه قصه فانتزی رفته که شرکت دیزنی جفت و جور کننده اشه.

یه زن جادوگر، نانوا و همسرش رو که بچه ای ندارن مجبور می کنه تا از روی کتابای پریان دستورالعملای جادویی رو جفت و جور کنن تا اینطوری طلسمی که روی خونواده شون گذاشته شده رو بردارن. فیلم هر چی نداشته باشه یه مریل استریپ در نقش جادوگر داره.

Into The Woods

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

اخبار داغ سینما مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *