۲۱ حالت چهره انسان شناسایی شد + عکس

در حالی که تصور می شد آدم قادر به بروز تنها ۶ حالت در چهره خوده ، علم پژوهان با به کار گیری نرم افزارهای جدید رایانه ای  ۲۱ حالت چهره رو شناسایی کردن.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر الکس مارتینز پژوهشگر دانشگاه ایالتی اوهایو و مجری این تحقیقات می گوید: ما تاثیر احساسات بر حالت های صورت رو از احساسات ساده مثل خوشحالی یا اندوه بالاتر بردیم و دلایل محکمی بدست آوردیم که نشون می دهد آدم ها در حالت های عاطفی جور واجور چیجوری عضلات صورت خود رو حرکت میدن؛ اینطوری ما ۲۱ حالت چهره رو شناسایی کردیم.

ایشون اضافه کرد: نتیجه بسیار عجیب بود. ما فهمیدیم تقریبا همه این ۲۱ حرکت، یه حالت چهره رو برابر از خود نشون میدن یا دستکم در فرهنگ ما اینطوریه.

ایشون در توضیح این گفت: قبل از این توصیف حالت های چهره به شش حالت خوشحال، غمگین، ترسیده، عصبانی و متعجب محدود بود؛ مثل این بود که واسه نقاشی فقط شش رنگ داشته باشیم. اما حالا جعبه مداد رنگی ما ۲۱ رنگ داره.

از چپ: عصبانی و مشمئز، عصبانی و متعجب، عصبانی، یکه خورده و مشمئز، مشمئز

محققان واسه شناسایی حالت های چهره، جمله هایی رو طراحی کردن که حالت های عاطفی رو بسازن. بعد از ۱۰۰ مرد و ۱۳۰ زن داوطلب خواستن تا حالت های چهره شون رو براساس چیزی که به اونا گفته می شه تغییر بدن تا از اونا عکس گرفته شه.

مثلا وقتی به این افراد گفته شد “همین الان خبر غیر منتظره ای شنیدی” نتیجه چهره “خوشحال و متعجب” بود و وقتی گفته شد “بوی بدی استشمام می کنی” نتیجه چهره “مشمئز” بود.

محققان پنج هزار عکسی رو که اینطوری گرفته بودن واسه پیدا کردن شباهت ها و فرق ها بررسی کردن. واسه این کار عکس ها رو با بانک اطلاعات موسوم به “سیستم شناسایی حرکات صورت” (Facs) مقایسه کردن.

از چپ: مشمئز و متعجب، ترسیده، ترسیده و عصبانی، ترسیده و مشمئز، ترسیده و متعجب

این سیستم بیشتر واسه موشکافی زبون  بدن استفاده می شه.

نتیجه این کار، شناسایی بیست و یه حالت چهره بود که همه ترکیبی از شش حالت پایه هستن.

بعد محققان با به کار گیری نشونه های عضلات چهره مثل گوشه دهن و لبه خارجی ابرو تونستن هر حالت رو با حرکت عضلات ربط بدن.

دکتر مارتینز می گوید : فرض ما در علوم شناختی اینه که مغز مثل کامپیوتر کار می کنه. ما می خواهیم الگوریتمی رو شناسایی کنیم که مغز ما براساس اون کار می کنه، الگوریتمی که به مغز امکان می دهد با دیدن حالت های چهره، احساسات جور واجور رو تشخیص بده.”

از چپ: مشمئز و خوشحال و متعجب، خوشحال، متنفر، غمگین

ایشون اضافه کرد: تا کنون واسه رمزگشایی از این الگوریتم از شش حالت اصلی چهره استفاده می کردیم و مشکلات بزرگی داشتیم. امیدوارم با شناسایی حالت های جدید، راه بهتری واسه رمز گشایی و تحلیل الگوریتم های مغز پیدا کنیم.”

محققان تلاش می کنن با مدلسازی رایانه ای از حالتهای چهره واسه تشخیص بیماریهایی مثل اوتیسم و مشکل تنش زای پس از اتفاق (PTSD) استفاده کنن.

مثلا خشم و ترس در مبتلایان به PTSD زیاده، اما تموم حالت های مربوط به خشم یا ترس به یه اندازه در چهره اونا ظاهر می شه یا اینکه بیشتر مثلا چهره “عصبانی ترسیده” دارن؟

از چپ: غمگین عصبانی، غمگین مشمئز، غمگین ترسیده، غمگین متعجب، متعجب

علاوه بر این، کارشناسان می خواهند رابطه واکنشای چهره رو با عوامل ژنتیکی و مسیرهای شیمیایی مغز شناسایی کنن و بدونن این راه های عصبی کدوما هستن و ترشح چه مواد شیمیایی در مغز این حالت ها رو در چهره ایجاد می کنه؟

به گفته دکتر مارتینز حالا “می توان فرضیه های بیشتری رو مطرح کرد و به آزمایش گذاشت.”

اینطوری می توان شناخت بیشتری از مریضی های روانی بدست آورد و واسه اونا روش های درمانی و دارویی پیدا کرد.

خبرگزاری مهر نشر دوباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *