۲ عامل مهم بروز سرطان‌

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس به نقل از  انجمن علمی جراحان عمومی کشور، رضا آرمین با گفتن این گفت: هوای آلوده شامل شکلای جور واجور مواد کارسینوژن (سرطان زا) است و استرسای روحی – روانی هم مقاومت بدن رو در برابر عوامل مریض کننده کاهش میدن، از این رو از این ۲ به عنوان عوامل سرطان زا یاد می شه.

به گفته ایشون، با کم شدن مقاومت بدن براثر استرس بدن قادر به نابود کردن سلولای سرطانی نیس.

عضو  انجمن علمی جراحان عمومی کشور از عوامل محیطی، ژنتیک و مصرف بعضی غذاها به عنوان بقیه عوامل سرطان زا نام برد و اضافه کرد: مثلا نوشیدن چای داغ و جویدن ماده ای موسوم به “ناس” افزایش موارد سرطانای دستگاه گوارش و مری رو در خطه ای از شمال کشور مثل استان گلستان و گنبدکاووس رقم زده.

آرمین با بیان اینکه با این وجود هنوز دلیل اصلی بروز سرطان نامعلوم س، گفت: در کشور ژاپن سرطان معده، در آمریکا سرطان روده بزرگ و در زنان ایرونی سرطان پستون و روده بزرگ شایعه که خود نشون دهنده تاثیر عامل محیطی در بروز سرطان هاست.

ایشون مصرف مواد دخانی، مصرف الکل، چاقی و پرخوری رو از دیگر علل بروز سرطان شمرد و اضافه کرد: بی اشتهایی، کم خونی، کاهش وزن یهویی از علائم و نشونه های بروز سرطانه و در خیلی از کشورها واسه تشخیص خیلی زود و درمان موثر سرطان روده بزرگ آزمایش مدفوع از نظر وجود خون مخفی از پس از ۴۵ سالگی انجام میدن.

عضو  انجمن علمی جراحان عمومی کشور به زنان پیشنهاد کرد تا با خودآزمایی بالینی و شناسایی توده های سرطانی در پستون با مراجعه خیلی زود به دکتر درمان رو در مراحل اولیه مریضی دریافت کنن.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

بازنشر سرطان سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *