مرداد ۱۷, ۱۳۹۹

10 خاصیت شگفت انگیز کافور که نمی دانستید | طب ایرانی

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

کافور، ماده جامد مومی شکل شفاف یا سفیدیه که قابل اشتعال بوده و صمغ درخت کافوره

 

حتما با بوی کافور آشنا هستین، حتی اگه اسمش رو ندونین. کافور یکی از عناصریه که به پماد ویکس، اون بوی تند رو میده. کافور، ماده جامد مومی شکل شفاف یا سفیدیه که قابل اشتعال بوده و صمغ درخت کافوره.
 
قرنهاست که از کافور در طب سنتی آسیا استفاده می شه. کافور به شکل مکعبایی معطر و یا عصاره درخت کافور هست. کافور خاصیت ضد عفونی کنندگی، بی حس کنندگی، ضد التهابی، تحریک کنندگی، ضد روماتیسمی، آنتی نورالژی، آنتی اسپاسمودیک و آرامبخشی داره. کافور به عنوان یه ضد احتقان طبیعی عمل می کنه که دلیل اصلی به کار گیری اون در پزشکی هم هست. کافور به دلیل خواص زیادی که واسه سلامتی داره، در خیلی از اجناس مراقبت از سلامتی کاربرد داره.
 
 10 خاصیت عجیب کافور که نمی دونستید
 
1. درمان سرفه
کافور، درمان خوبی واسه سرفه است. بوی تند کافور می تونه سینه رو صاف کرده و آبریزش بینی رو متوقف کنه. خیلی از پمادهای مالیدنی مربوط به سینه و گلو جهت درمان سرفه و سرما خوردگی شامل کافور هستن، یعنی در واقع کافور، یکی از عناصر اصلی در ترکیب اوناس. ۴ تا 5 قطره عصاره کافور رو با یه قاشق غذاخوری روغن بادام ترکیب کرده و اونو به آرومی و به مدت چند دقیقه به سینه تون بمالید. واسه درمان سرفه های طولانی، استنشاق بخار کافور بسیار موثره. چند قطره عصاره کافور رو در کاسه ای آب جوش بریزین و بخار اونو تنفس کنین تا هم سینه دردتون خوب شه و هم سرفه های تون برطرف شه.
2. درمان جوش
کافور واسه درمان جوش هم خوبه، آکنه های موجود روی پوست تون رو پاکسازی کرده و جلوی التهابای بعدی جوش رو میگیره.
خاصیت ضد التهابی کافور کمک می کنه التهاب و قرمزی پوست تون کاهش پیدا کنه. یه فنجون روغن نارگیل بکر رو تو یه ظرف که درپوش محکمی داره و هوا به اون نفوذ نمی کنه بریزین، یه قاشق چایخوری عصاره کافور به اون اضافه کرده و خوب ترکیب کنین. بعد از شستن صورت، اونو خشک کرده و مقداری از ترکیب رو روی جوش بزنین. 5 دقیقه ماساژ بدین و بذارین در طول شب بمونه. صبح روز بعد، با آب ولرم و یه شوینده ملایم صورت رو بشورید. این کار رو هر روز انجام بدین.
3. برطرف کردن گرفتگی بینی
کافور به عنوان یه ضد احتقان طبیعی عمل کرده و گرفتگی بینی رو فورا برطرف می کنه، در نتیجه تنفس راحت تر شده و احساس راحتی می کنین.
مقدار کمی روغن کافور رو با یه قاشق غذاخوری روغن خردل گرم مخلوط کنین و قبل از خواب، اونو به آرومی روی سینه، پشت و گلو بمالید تا تنفس تون راحت تر شده و بهتر بخوابین. می تونین از کرمای کافور که در داروخانه ها فروخته می شه هم استفاده کنین.
4. درمان تب خال
تب خال یا تاول تب، بسیار شایع و واگیردار بوده و باعث درد و ناراحتی زیادی می شه. واسه درمان تب خال، کافور رو امتحان کنین. کافور واسه آرامش موقت درد و التهاب تاول، بی خطر و موثره چون خواص ضد درد و ضد التهابی داره.
عصاره کافور، حالت خنک کنندگی داره که به آرامش و درمان تب خال کمک می کنه. 2 تا 3 قطره عصاره کافور رو با یه قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر ترکیب کنین و با به کار گیری پد تخی، اونو روی تب خال بزنین. این کار رو روزی 3 تا 4 بار انجام بدین.
5. نابود کردن شپش سر
کافور همراه با روغن نارگیل، یه راه بسیار عالی واسه خلاص شدن از شر شپش سره.
روغن نارگیل، شپشا رو خفه می کنه و کافور هم به دلیل خاصیت ضد انگلی که داره، اونا رو نابود می کنه. یه قاشق غذاخوری کافور خرد شده رو با 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنین و اونو به موها بمالید، مخصوصا به پوست سر و ریشه ی مو. یه کلاه دوش روی سر گذاشته و بذارین در طول شب بمونه. روز بعد با شامپو بشورید. این کار رو 2 تا 3 بار در هفته و به مدت یه ماه انجام بدین.
 
6. آرامش دردهای عضلانی
درد عضلانی شما از هر یک جور که باشه، کافور واسه درمان اون بسیار سودمنده چون ویژگی ضد التهابی داره. ماساژ دادن قسمت دردناک با عصاره کافور به بهتر شدن جریان خون کمک کرده و از سفتی عضلات کم می کنه در نتیجه دردتون زوتر درمون پیدا می کنه.
5 تا 6 قطره عصاره کافور رو با 1 تا 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده و با اون، ناحیه مورد نظر رو ماساژ بدین. این کار رو روزی یه یا دو بار انجام بدین.
اخطار: اگه ماساژ دادن باعث شدید شدن دردتون شد، دیگه ادامه ندین و با دکتر تون مشورت کنین. 

خاصیت ضد التهابی کافور کمک می کنه التهاب و قرمزی پوست تون کاهش پیدا کنه

 
7. نرم کردن ترک پاشنه
اگه ترکای پاشنه پای تون ناراحت تون می کنه، کافور راه حل خونگی خوبی واسه برطرف کردن اون هستش. کافور کمک می کنه درد به وجود اومده به وسیله ترک آرامش پیدا کرده و روند درمون تسریع شه. یه تیکه کافور رو با آب گرم مخلوط کنین و پاهای خود رو 10 دقیقه در اون بذارین. پاهای تون رو با سنگ پا بسابید، آبکشی کرده و خشک کنین. کمی ویکس به پاشنهای تون بزنین و جورابای تمیز بپوشید و بخوابین. این کار رو هر شب انجام بدین.
8. درمان میخچه
وجود یه میخچه در پا می تونه هنگام راه رفتن یا ایستادن ناراحتی زیادی بسازه. واسه کاهش این مشکل می تونین کافور رو امتحان کنین.
کافور یه ضد عفونی کننده ی قویه که به درمان میخچه کمک می کنه. روغن کافور فورا به داخل پوست نفوذ کرده و درمان رو تسریع می کنه. یه چهارم فنجام روغن نارگیل بکر رو در مایکرویو گرم کنین. یه قاشق غذاخوری روغن تربانتین و ۲ قاشق غذاخوری روغن کافور رو به اون اضافه کرده و خوب مخلوط کنین، اجازه بدین این کرِم خونگی خنک شه. بعد پاهای تون رو 5 دقیقه در آب گرم گذاشته و بعد به طور کامل خشک کنین و از ترکیبی که جفت و جور کردین روی میخچه تون بزنین. این کار رو روزی ۲ تا ۳ بار انجام بدین.
9. دفع کردن و نابود کردن حشرات و پشها
روغن کافور به عنوان یه حشره کُش طبیعی عمل می کنه که علنش هم بوی بسیار تند کافور و بقیه ویژگیای اون هستش. می تونین از کافور واسه دور کردن پشها و بقیه حشرات استفاده کنین. یه دوم فنجون آب گرم رو تو یه بطری اسپری تمیز بریزین. 20 قطره روغن کافور به اون اضافه کرده و خوب بطری رو تکون بدین. این محلول رو در جاهایی که پشه یا حشره دیدید اسپری کنین.
10. آرامش سندرم پای بیقرار
اونایی که از سندرم پای بیقرار رنج می برن با احساس ناخوشایند این مریضی در پاها، مخصوصا هنگام خواب آشنا هستن. واسه کاهش احساس ناراحتی و کمک به خواب بهتر می تونین از کافور استفاده کنین. خاصیت دکتر و ضد اسپاسمی کافور به آرامش التهاب و کم شدن نشونه های سندرم پای بیقرار کمک می کنه. کمی روغن کافور رو در روغن زیتون گرم بریزین و تموم قسمتای پاهای تون رو به مدت 5 تا 10 دقیقه با اون ماساژ بدین. این کار رو هر شب قبل از رفتن به تختخواب انجام بدین. هم اینکه می تونین از کرم کافور هم به این صورت استفاده کنین.
چند نکته
همیشه قبل از به کار گیری کافور، اونو با روغن دیگری ترکیب کنین و بعد به پوست تون بزنین چون بسیار قوی بوده و اگه مستقیما به پوست بخوره ممکنه ایجاد حساسیت کنه. دوز مناسب واسه مصرف خوراکی کافور، 125 تا 375 میلی گرم در روزه. واسه تعیین دوز مناسب خودتون با دکتر مشورت کنین

 

.

منبع :