مرداد ۱۷, ۱۳۹۹

10 روش برای بیماران فشار خون بالا بدون دارو | بیماری

 فشار خون در طول رگای خونی به خصوص در عروق هست افزایش فشار خون بستگی به  ضربان قلب، حجم خون و هم اینکه مقاومت دیواره رگهای خونی داره.افزایش فشار خون خطرناک  است چون  می تونه به سکته مغزی ،  مریضی کلیه، مشکلات قلبی و چیزای دیگه ای به جز اینا منجر شه. همیشه لازم نیس واسه درمان فشار خون بالا دارو بخورین . با  10 تغییر در روش زندگی، شما می تونین فشار خون خود رو پایین تر  آورده و  خطر دچار شدن به بیماریای قلبی رو کم کنین

فشار خون بالا بسیار واسه بدن آدم خطرناکه از این جهت که خطر بیماریای قلبی و عروقی رو زیاد می کنه. سبک زندگی نقش مهمی در کنترل این آسیب داره. در ادامه راه های کنترل و کاهش فشار خون بالا بدون دارو و دکتر رو مطرح می کنیم. با چجوری همراه باشین.

۱-وزن رو کم کنین و مراقب دور کمر تون باشین

زیاد شدن وزن رابطه ای مستقیم با فشار خون داره یعنی معمولا آدمایی که گرفتار به اضافه وزن هستن، بیشتر در خطر فشار خون بالا هستن. اضافه وزن هم اینکه ممکنه باعث تنفس نا منظم هنگام خواب هم بشه.

یکی از راه های درمان و کنترل سریع فشار خون بالا، کاهش وزن هستش طوری که حتی کاهش ۴٫۵ کیلوگرم وزن هم می تونه در کاهش فشار خون اثر داشته باشه.

شمام اینکه باید مراقب دور کمر تون باشین، حمل کردن مقدار زیادی وزن در ناحیه دور کمر هم خطر دچار شدن به فشار خون بالا رو زیاد می کنه.

کلا:

  • مردا اگه دارای دور کمری بیشتر از ۱۰۲ سانتی متر باشن، شانس ابتلای بالایی دارن.
  • زنان هم اگه دارای دور کمری بیشتر از ۸۹ سانتی متر باشن، شانس ابتلای بالایی دارن.

۲- مرتبا ورزش کنین

نیم ساعت ورزش در بیشتر روزای هفته می تونه فشار خون رو بین ۴ تا ۹ میلی متر جیوه کم کنه. البته اینجاش خیلی مهمه که باید ورزش دائم و مرتب انجام شه وگرنه فشار خون شما دوباره روند صعودی پیدا می کنه.

اگه در آستانه گرفتار به فشار خون بالا (پری هایپرتنشن) هستین، ورزش از پیشرفت و تبدیل اون به فشار خون بالا یا هایپرتنشن جلوگیری می کنه. اما اگه الان به هایپرتنشن یا فشار خون بالا گرفتار هستین، ورزش فشار خون رو تا مقادیر امن کم می کنه.

بهترین ورزشا واسه درمان فشار خون، راه رفتن، دویدن آروم، دوچرخه سواری، شنا و رقصیدن هستن با اینحال ورزشای قدرتی هم به کاهش فشار خون کمک می کنن. شمام اینکه بهتره واسه جفت و جور یه برنامه ورزشی با دکتر خود مشورت کنین.

۳- رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی که دارای غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب باشه و از چربیای اشباع شده و کلسترول خالی باشه می تونه تا ۱۴ میلی متر جیوه فشار خون شما رو کم کنه. تغییر عادتای غذایی آسون نیستن اما با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول زیر می تونه چند قدم واسه درمان فشار خون بالا خود وردارین.

  1.  نوشتن موادی که مصرف می کنین و مقداری که مصرف می کنین، زمان و دلیل اونا تو یه دفترچه می تونه حقایق جالبی رو درباره عادتای غذایی تون به شما نشون بده.
  2. مقدار پتاسیم مصرفی خود رو زیاد کنین چون پتاسیم می تونه اثر سدیم رو روی فشار خون کم کنه. بهترین منبع پتاسیم مواد غذایی از جمله میوه ها و سبزیجات هستن (از جمله سیب زمینی ، گوجه فرنگی، آب پرتقال، موز، نخود فرنگی و کشمش) نه مکملای غذایی. با دکتر خود درباره سطح پتاسیم مناسب بدنتون مشورت کنین.
  3. هنگام خرید به لیبل مواد غذایی دقت کنین و با در نظر گرفتن برنامه غذایی خود خرید کنین.

۴- مقدار سدیم رژیم غذایی خود رو کم کنین

حتی یه کاهش کوچیک در مقدار سدیم مصرفی می تونه بین ۲ تا ۸ میلی متر جیوه فشار خون شما رو پایین بیاره.

مقدار مناسب سدیم مصرفی واسه گروه های جور واجور آدما فرق داره. کلا مصرف کمتر از ۲۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز مناسبه اگه واسه کسائی که به نمک حساس هستن ۱۵۰۰ میلی گرم یا کمتر پیشنهاد می شه. آدمایی که به نمک حساس هستن شامل:

  • آفریقایی-آمریکاییا
  • افراد سن بالا تر از ۵۱ سال
  • آدمایی که گرفتار به فشار خون بالا، دیابت و بیماریای طولانی کلیوی هستن.

واسه کاهش سدیم و نمک در رژیم غذایی از نکات زیر استفاده کنین.

۱- به لیبل مواد غذایی توجه کنین و از بین مواد غذایی موادی رو انتخاب کنین که دارای سدیم کمتری هستن.

۲- از خوردن غذا های فرآوری شده دوری کنین چون اکثرا نمک به غذاا اضافه می شه و به صورت طبیعی در اونا وجود نداره.

۳- به غذاای خود نمک اضافه نکنین، یه قاشق چایخوری از نمک دارای مقدار بسیار زیادی سدیمه. از سبزیجات جور واجور واسه طعم دهی به غذاای خود استفاده کنین.

۴- کاهش یه دفعه ای نمک در رژیم غذایی کار سختیه بخاطر این به شما پیشنهاد می کنیم که این کار رو کم کم انجام بدین.

۵- الکل کمتر بخورین

الکل ممکنه که در مقادیر کم حتی بتونه مقدار فشار خون رو بین ۲ تا ۴ میلی متر جیوه کم کنه. اما این اثر مثبت در صورت مصرف زیاد و افراطی و غیر اصولی الکل از بین میره. منظور از مصرف زیاد واسه زنان و مردای بالای ۶۵ سال بیشتر از یه نوشیدنی در روز و واسه مردان کوچکتر از ۶۵ سال بیشتر از دو نوشیدنی در روزه. منظور از یه نوشیدنی ۳۴۰ گرم آبجو یا ۱۴۰ گرم شرابه.

نوشیدن بیشتر از مقدار تعیین شده الکل می تونه علاوه بر اینکه باعث بالا رفتن فشار خون شه، هم اینکه می تونه تاثیر داروای مصرفی جهت درمان فشار خون رو هم کم کنه.

۶-  دخانیات رو ترک کنین

هر یک سیگاری که می کشید، در افزایش فشار خون شما تاثیر داره. پس بهتره که زودتر سیگار رو ترک کنین.  ترک سیگار در تنظیم فشار خون بالا به شما کمک می کنه. آدمایی که سیگار نمی کشن و یا سیگار رو ترک کردن عمر بیشتری می کنن.

۷- مصرف کافئین رو کم کنین

هنوز تاثیر کافئین روی فشار خون به طور کامل مشخص نیس مثلا بیشتر قهوه نوشون غیر حرفه ای افزایش به زیادی ۱۰ میلی متر جیوه رو در فشار خون خود دیدن در حالی که بعضی از آدمایی که دائم از نوشیدنیای کافئین دار و قهوه استفاده می کنن تغییری در فشار خون خود نمی بینن.

واسه بررسی تاثیر نوشیدنیای کافئین دار روی فشار خون خود می تونین پس از نیم ساعت از مصرف یه نوشیدنی کافئین دار، فشار خون خود رو اندازه گیری کنین، اگه تغییری ۵ تا ۱۰ میلی متر جیوه ای رو دیدید معلوم می شه که کافئین روی فشار خون شما تاثیر منفی داره.

۸- استرس خود رو کم کنین

استرس طولانی می تونه باعث بالا رفتن فشار خون شه. استرس گذرا هم اگه باعث سیگار کشیدن، مصرف مواد غذایی نا سالم و نوشیدن الکل شه، می تونه باعث بالا رفتن فشار خون شه.

با خود فکر کنین که چه عواملی باعث استرس شما می شن (کار، تحصیل، مسائل مالی و …؟) حالا به این فکر کنین که چیجوری می تونین این عوامل استرس رو از زندگی خود بیرون کنین و از بین ببرین. بعضی از نکات که دونستن اونا واسه کاهش استرس لازمه رو در زیر می خونید:

انتظارات خود رو عوض کنین: واسه انجام کارا به خودتون وقت بدین و مهارت نه گفتن رو یاد بگیرین. مسائلی که نمی تونین تغییر بدین رو قبول کنین و در حد و حدود خود زندگی کنین.

حل مشکلات: به مشکلاتی که باعث استرس شما می شن فکر کنین و برنامه ای واسه حل اونا بچینید. واسه حل مشکلات روی فامیل و مدیر و دوستان حساب باز کنین و از اونا هم کمک بگیرین.

دلیل استرس رو بشناسین: شما باید عوامل استرس زا یا حتی افراد استرس زا رو بشناسین و وقت کمتری رو با اونا سپری کنین یا از رانندگی در وقتای شلوغی دوری کنین.

استراحت کنین: هر روز واسه خود ۱۵ تا ۲۰ وقت کنار بذارین و تو یه جای آروم بشینید و نفسای عمیق بکشین و از کارایی که می کنین لذت ببرین.

شکرگذار و قدردان باشین: قدر دان بودن می تونه باعث کاهش افکار استرس زا شه.

کمتر کار کنین: یه تحقیق انجام شده نشون میده که آدمایی که بیشتر از ۴۱ ساعت در روز کار می کنن، ۱۵ درصد شانس بیشتری واسه دچار شدن به فشار خون بالا هستن. کار رو زودتر ترک کنین تا به یه کلاس ورزشی برید و یا یه وعده غذایی مناسب درست کنین.

۹- فشار خون خود رو مرتب چک کنین

اندازه گیری فشار خون در خونه باعث می شه که از تغییرات به درد بخور در سبک زندگی خود با خبر شید و از مشکلات احتمالی که شاید پیش بیان خیلی سریع با خبر شید. اندازه گیرنده های فشار خون به صورت گسترده استفاده و فروخته می شن. بهتره که درباره اندازه گیری فشار خون در خونه با دکتر خود مشورت کنین.

دیدار با دکتر هم یکی از کلیدای تنظیم فشار خون بالاس. اگه همه چیز خوب پیش میره و فشار خون شما در کنترله، اون وقت خوبه که هر ۶ تا ۱۲ ماه به دکتر خود مراجعه کنین اما اگه فشار خون شما در کنترل نیس بهتره که سریع تر و بیشتر به دکتر مراجعه کنین.

۱۰- پشتیبانی خونواده

پشتیبانی خونواده می تونه در کنترل فشار خون بالا بسیار کمک کننده باشه. دوستان و خونواده ای که با شما یه رژیم غذایی رو شروع کنن و یا شما رو به محل کارتون برسانند.

هم اینکه اگه به پشتبیانی بالاتر از خونواده خود نیاز دارین اون وقت بهتره که به انجمنای پشتیبان ملحق شید. افراد عضو در این انجمنا می تونن به شما نکات کاربردی یاد بدن و اعتماد بنفس شما رو بالا ببرن.

منبع :chejoory.ir

منبع : hidoctor.ir