مهر ۳, ۱۳۹۹

10 علت گزگز نوک زبان و درمان مورمور شدن زبان | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: 10 دلیل گزگز نوک زبون و درمان مورمور شدن زبون

 

گزگز نوک زبون ، احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی زبون معمولا بخاطر از دست دادن حساسیت در اثر فشار یا آسیب به اعصاب به وجود میاد. بعضی از شرایط پزشکی با مور مور شدن و بی حسی نوک زبون در رابطه باشن، پس مهمه که از علائم اخطار دهنده واسه بیماریای جدی مانند سکته آشنا شید.

 

خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدن زبون رو ممکنه پس از نشستن تو یه موقعیت ناراحت کننده به مدت طولانی و یا خوابیدن روی یه بازو تجربه کنین. یکی از شرایطی که عادی نیس، احساس سوزن سوزن شدن و گزگز نوک زبانه که معمولا نتیجه یه روند خاص مثل واکنشای آلرژیک است.

 

دلایل گزگز نوک زبون و بی حس شدن و خواب رفتن نوک زبون

دلیلای زیادی می تونه اینجور شرایطی رو رقم بزنه که در ادامه به بعضی از اونا می پردازیم.

 

1- آسیب به اعصاب در جریان یه روند دندونپزشکی

. ممکنه این عصب درزمان جراحی دندون آسیب ببینه. این آسیب معمولا وقتی اتفاق میفته که دکتر می خواد دندون عقل رو خارج کنه. این می تونه منتهی به احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز نوک زبون و بعضی وقتا تغییر در تشخیص مزه غذا یا نوشیدنی شه.

 

این حس ممکنه فقط یه طرف زبون رو تحت تاثیر بذاره و یا این که به لب و چانه هم گسترش یابد. حدود 90 درصد از این آسیبای عصبی موقت بوده، پس فرد باید ظرف 8 هفته به حالت طبیعی برگرده. اگه علائم بیشتر از 6 ماه طول بکشه، آسیب عصب دائمی بوده و باید به وسیله دکتر متخصص بررسی شه.

 

2- عکس العمل آلرژیک

بعضی از افراد ممکنه عکس العمل آلرژیک نسبت به غذاها یا نوشیدنیای خاص دارا باشن، به خصوص اگه اونا تب یونجه هم دارا باشن. این عکس العمل می تونه منتهی به احساس خارش یا سوزش و گزگز نوک زبون، دهن و گلو شه.

سندرم آلرژی دهانی می تونه پس از خوردن میوه ها یا سبزیجات خام اتفاق بیفته، چون پروتئین اونا مثل پروتئین موجود در گرده های هوا هستش.

 

واکنشای آلرژیک باید خود به خود برطرف شه، اما ضد هیستامینای بدون نسخه و هم اینکه شستشوی دهن با آب هم می تونه به بهتر شدن شرایط کمک کنه. دوری از غذاهای محرک می تونه از بروز اینجور شرایطی پیشگیری کنه. در صورت احساس ناراحتی زیاد، بدتر شدن شرایط و بروز کهیر، لازمه که حتما به دکتر مراجعه شه.

 

بعضی افراد ممکنه عکس العمل آلرژیک نسبت به غذاها یا نوشیدنیای خاص دارا باشن

 

3- زخمای کوچیک دهانی

زخمای کوچم دهانی می تونه روی لبها، داخل دهن یا زبون ظاهر شه و موجب درد یا بی حسی و بعضی وقتا احساس مورمور شدن و گزگز نوک زبون در دور و بر ناحیه حساس شه. زخما باید در عرض یه هفته بهتر شن، اما به کار گیری داروهای بدون نسخه و یا دهن شویه هم می تونه ناراحتی رو کم کنه و بهبودی رو سریع تر کنه.

 

4- عکس العمل دارویی

بعضی از داروها ممکنه گزگز نوک زبون و بی حسی زبون رو به عنوان یه آسیب جانبی در بدن، بسازن، مخصوصا اگه دارو به صورت دهانی مورد استفاده قرار گرفته شه. مثلا استازولامید (Diamox) که از اون واسه درمان گلوکوم، مشکلات تشنج، ادم و فلج دوره ای استفاده می شه، بی حس شدن و خواب رفتگی رو به عنوان یه آسیب جانبی همراه خود داره.

 

اگه بی حسی زبون یه آسیب جانبی دارو باشه، پس از اینکه فرد مصرف دارو رو قطع کنه، این احساس باید از بین بره. اگه مشکلات جانبی از بین نره یا عکس العمل شدید شه، باید به دکتر مراجعه کنین.

 

5- سوختن

سوختن زبون با غذاهای گرم یا نوشیدنی می تونه دردناک و ناراحت کننده باشه و ممکنه باعث سوزن سوزن شدن و گزگز زبون شه. فرد می تونه ناراحتی رو با شستن دهن خود با آب سرد بدون این دست اون دست کردن پس از سوختن، کم کنه. مصرف داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن، هم در صورت تورم و دردناکی زبون می تونه به درد بخور واقع شه.

 

زخمای کوچم دهانی می تونه روی لبها، داخل دهن یا زبون ظاهر شه

 

6- سکته

سکته ممکنه باعث ایجاد بی حسی یا خواب رفتگی تو یه طرف چهره، از جمله زبون شه. سکته وقتی اتفاق میفته که جریان خون به مغز قطع شه و دلیل آسیب رسوندن به سلولایی می شه که می تونن کارکرد عضله ها و حافظه رو تحت اثر بذارن.

سوز سوز شدن و بی حسی زبون و صورت می تونه نشونه ای از سکته باشه.

 

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) وقتی اتفاق میفته که جریان خون به مغز موقتا متوقف می شه. این شرایط می تونه یه نشونه اخطار دهنده باشه که سکته ای در آینده ممکنه اتفاق بیفته. بی حسی و یا ضعف یهویی در صورت یا بدن از علائم سکته است، مخصوصا اگه فقط یه قسمت از بدن رو تحت تاثیر بذاره. اگه زبون دچار خواب رفتگی یا احساس بی حسی شد و هم اینکه نشونه های دیگه سکته رو هم مشاهده کردین، می تونه اخطار جدی ای واسه بروز سکته باشه.

 

7- مریضی ام اس

ملتهب شدن عصبا و نبود کارایی درست اونا از علائم شایع مریضی ام اسه. ام اس می تونه باعث تحریک، درد و یا احساس سوزش و گزگز شه که به عنوان دردهای نوروژنیک شناخته می شن.

 

8- کم خونی آنمی

زبون قرمز و ریش ریش می تونه نشونه از کم خونی به وجود اومده به وسیله کمبود ویتامین B12 باشه. نشونه های دیگه عبارتند از: خستگی، پوست رنگ پریده، احساس ضعف، از دست دادن اشتها و کاهش وزن. آنمی بیماریه که بر سلولهای قرمز خون در بدن تاثیر میذاره و باعث خستگی شدید و پایین اومدن سطح انرژی می شه. واسه جلوگیری از مشکلات دراز مدت باید هرچه زودتر تشخیص داده شه و تحت درمان قرار گیرد.

 

9- میگرن

بعضی از آدمایی که از میگرن رنج می برن ممکنه علائم چشمی یا حسی رو تجربه کنن، مانند چشمک زدن نور قبل از حمله میگرنی. این نوع میگرن هم اینکه می تونه باعث احساس بی حس یا سوزش در زبون، صورت یا بدن شه.

 

10- هیپوگلیسمی

یکی از علائم افت قند خون یا هیپوگلیسمی احساس بی حسی یهویی یا سوزن سوزن شدن در زبون یا لبه. افراد گرفتار به دیابت مخصوصا در خطر دچار شدن به این شرایط قرار دارن. پس باید سطح قند خون خود رو بررسی کرده و اگه این سوزن سوزن شدن یهویی رو تجربه کردن، خیلی سریع به دنبال درمان اون باشن.

 

سکته ممکنه باعث ایجاد بی حسی یا خواب رفتگی تو یه طرف چهره از جمله زبون شه

 

درمان و بهبود بی حسی و گزگز نوک زبون

بی حسی زبون یه علامته که نیاز به پیگیری سریع دکتر داره.

 

در وقتی که منتظر قرار ملاقات با دکتر خود هستین، می تونین این روش ها رو در خونه امتحان کنین تا با علائم بی حسی زبون مقابله کنین.

 

از رژیم غذایی متعادلی از ویتامینای لازم واسه حفظ سلامت اعصاب خود استفاده کنین. رژیمی شامل میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتئینای کم چرب می تونه به بدن شما کمک کنه تا اعصابی سالم تر داشته باشین.

 

ورزش منظم و حفظ وزن مطلوب از راه اون در کنار یه رژیم غذایی متعادل می تونه باعث کنترل بیماریای متابولیکی مانند چاقی و دیابت شه که که می تونن باعث بروز بی حسی و گزگز نوک زبون گردند.

 

از غذاهایی که ممکنه عکس العمل آلرژیک بسازن دوری کنین. به غذاهایی که موجب بروز اینجور نشونه هایی در شما می شن به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. غذاهای رایجی که باعث آلرژی می شن عبارتند از آجیل، ماهی و گندم. بعضی از مردم به میوه ها و سبزیجاتی مثل خربزه و هلو حساس هستن.

 

بسته به دلیل نشونه های بی حسی زبون، دکتر ممکنه گزینه های درمانی زیر رو پیشنهاد کنه.

 

– مکملا: اگه علائم شما به وجود اومده به وسیله نبود تعادل ویتامین یا مواد معدنی باشه، دکتر ممکنه مکملایی رو واسه کمک به بدن شما و اصلاح اون تجویز کنه.

 

– داروهایی واسه آروم کردن رگای خونی: شکلای جور واجور مختلفی از داروها هست که می تونن با آرامش دادن (آرامش) رگها و تسریع گردش خون، با انقباض رگای خونی، مقابله می کنن.

 

داروهای میگرنی: اگه بی حس شدن زبون شما سیگنالی واسه میگرنای نزدیک الوقوع باشه، دکتر می تونه دارویی رو به شما ارائه دهد تا سردرد شما رو آرامش دهد.

 

اگه هر نشونه ای از مشکل گفتاری، افتادگی صورت یا ضعف در نقطه ای از بدن داشته باشین که در بقیه قسمتای بدن نیس (مثل بازو) ، بدون این دست اون دست کردن با اورژانس تماس بگیرین. اینا می تونن نشونه ای از سکته باشن. علاوه بر این، اگه شما احساس بی حسی زبون رو همراه با خس خس سینه و یا مشکل تنفسی، سختی بلع، گلو درد، گرفتگی گلو یا کهیر مشاهده کردین، هم بدون این دست اون دست کردن باید با اورژانس تماس بگیرین. چون که می تونه نشونه ای از عکس العمل آلرژی باشه.

 

.

منبع :