مهر ۳, ۱۳۹۹

10 فایده شگفت انگیز روزه! | بیماری

بسیاری افراد روزه رو به عنوان فریضه ای دینی می شناسن، در حالیکه عده کمتری از فواید روزه داری واسه سلامت آگاه هستن. روزه گرفتن، اگه به شکل درست انجام شه، تمرین خوبی واسه بدنه.روزه باعث دفع سموم از بدن شده، قند خون و ذخیره های چربی بدن رو هم کم می کنه. عادات درست غذایی به کمک روزه داری واسه افراد شکل میگیره و سیستم ایمنی بدن تقویت می شه. در ادامه ۱۰ فایده عجیب روزه رو تقدیم حضورتون می کنیم.

روزه دفع سموم از بدن رو آسون کردن می کنه

غذاهای آماده و فراوری شده شامل مقادیر زیادی افزودنی هستن. این افزودنیای غذایی در بیشتر موارد در بدن تبدیل به سموم جور واجور می شن. بیشتر این سموم در چربیای بدن ذخیره می شن. از اونجا که روزه گرفتن، مخصوصا به مدت طولانی، باعث از بین رفتن چربیای بدن می شه، با متابولیزه شدن چربیا، سمومی که در چربیا وجود دارن هم در بدن آزاد می شن. از این به بعد، کلیه ها، کبد و بقیه اعضای مربوطه می تونن این سموم رو دفع کنن.

روزه به سیستم گوارش فرصت استراحت میده

وقتی که فرد روزه میگیره، سیستم و اندامای گوارشی اون فرصت استراحت پیدا می کنن. البته فعالیت این انداما به طور کامل قطع نمی شه و اونا به ترشحات گوارشی خود ادامه میدن، اما در اندازه بسیار کمتر. روزه منتهی به توقف ترشح اسید معده نمی شه؛ واسه همینه که معمولا به افراد گرفتار به مریضی زخم معده پیشنهاد می شه با احتیاط بیشتری روزه بگیرن و یا کلا از روزه داری بیخیال شن. در کل، روزه داری واسه آدمایی که معده سالمی دارن خیلی خوبه و نه فقط به تنظیم مایعات بدن اونا کمک می کنه، بلکه به دلیل هضم کم کم غذا، انرژی کم کم در بدن اونا آزاد می شه و از جمع شدن کالریای اضافی جلوگیری می کنه.

روزه به کاهش التهابات در بدن کمک می کنه

بعضی تحقیقات نشون میدن که روزه داری به کاهش بیماریای به وجود اومده به وسیله التهابات و شکلای جور واجور آلرژی کمک می کنه. از بهترین نمونه های بیماریای به وجود اومده به وسیله التهاب، میشه آرتروز روماتیسمی و مریضی پوستی مانند پسوریازیس رو نام برد. هم اینکه بعضی کارشناسان فکر می کنن روزه می تونه ورم روده رو هم کم کنه.

روزه قند خون رو کم می کنه

روزه باعث می شه گلوکزهای موجود در خون شکسته شن تا در طول مدت گرسنگی، بدن بتونه از اونا قند دریافت کنه. کاهش گلوکز خون موجب استراحت لوزالمعده می شه. گلوکاگون واسه آسون کردن شکسته شدن گلوکز خون تولید می شه. همه این امور باعث کاهش کلی قند خون می شن.

روزه به سوختن چربیای بدن کمک می کنه

اولین عکس العمل بدن به روزه و گرسنگی به وجود اومده به وسیله اون، شکسته شدن گلوکزه. وقتی که گلوکز از راه تغذیه به بدن نرسه، بدن از گلوکزهایی که در بدن هست استفاده می کنه و اونا رو واسه جذب به قطعات کوچیک تر تقسیم می کنه. ذخیره های چربی گزینه های خوبی واسه تبدیل به گلوکز هستن.

روزه فشارخون رو تنظیم می کنه

روزه گرفتن یکی از راه های طبیعی و غیر شیمیایی کاهش فشار خون است. روزه گرفتن احتمال بسته شدن رگا در اثر تجمع چربی رو خیلی کم می کنه. در طول زمانیکه فرد روزه س، گلوکز و به دنبال اون چربیای موجود در بدن اون واسه تولید انرژی تجزیه می شن. هم اینکه فعالیت و سوخت و ساز بدن متعادل شده و از سرعت اون کم میشه. در نتیجه شدت جریان خون از محدوده خاصی بالاتر نمی ره و در نتیجه فشار خون فرد پایین می مونه.

روزه به کاهش وزن کمک می کنه

روزه گرفتن در کاهش وزن سریع خیلی موثره. روزه، اندازه چربیای جمع شده در بدن رو کم می کنه. البته روزه گرفتن راه خوبی واسه کاهش وزن نیس. بهتره اگه می خواید از وزن خود کم کنین، از راه هایی مانند کاهش مصرف قند و چربی و افزایش مصرف سبزیجات استفاده کنین.

روزه منتهی به اصلاح الگوی غذایی می شه

تحقیقات نشون میدن که روزه داری می تونه میل آدما به خوردن تنقلات مضر و غذاهای فراوری شده رو کم کنه. هم اینکه روزه افراد رو به خوردن مواد غذایی طبیعی، خصوصا آب و شکلای جور واجور میوه، تشویق می کنه، البته این یکی از راه های تاثیر روزه بر اصلاح الگوی غذاییه.

روزه سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه

اگه افراد در کنار روزه داری، یه رژیم غذایی مناسب هم داشته باشن، سیستم ایمنی بدن اونا می تونه تقویت شه. خارج شدن سموم از بدن و سوختن چربیا یکی از دلایل افزایش مقاومت سیستم ایمنیه. اگه پس از یه روز کامل روزه داری، فرد اولین چیزی که واسه خوردن انتخاب می کنه یه میوه باشه، می تونه از راه همون یه میوه مقادیر زیادی ویتامین و املاح لازم رو وارد بدن خود کنه. ویتامین A و E دو آنتی اکسیدانی هستن که فت و فراوون در شکلای جور واجور میوه ها وجود دارن. این دو ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر هستن.

روزه داری می تونه در مقابله با شکلای جور واجور اعتیاد اثر داشته باشه

بعضی محققین ثابت کردن که روزه داری می تونه در مقابله با اعتیاد به موادی مثل نیکوتین، الکل، کافئین و … بسیار اثر داشته باشه. هرچند که واسه ترک هر نوع اعتیادی، عاملای خاصی باید رعایت شن، اما روزه داری هم می تونه خیلی اثر داشته باشه.

کلام آخر

با وجود تموم فوایدی که واسه روزه ذکر شد، روزه داری گاه منتهی به بروز بعضی مشکلات هم می شه. روزه داری می تونه آب بدن رو زیادتر از اندازه کم کنه و فرد رو دچار بی آبی یا گرمازدگی کنه. همین امر ممکنه منتهی به بروز سردردهای شدید و یا حتی سردردهای میگرنی در افراد مستعد شه. سوزش و زخم معده هم در بعضی موارد از دیگر پیامدای روزه داریه.پیشنهاد می شه خانمای باردار و یا شیرده؛ افراد گرفتار به سوء تغذیه؛ دیابت؛ نارساییای قلبی؛ کلیوی و کبدی و امثال اون، براساس گفته متخصص مربوطه مبادرت به گرفتن روزه کنن.

دکتر احمدرضا درستی متخصص تغذیه

۱۰ فایده عجیب روزه! was last modified: ژوئن 19th, 2015 by ملیکا بینا

منبع : zibasho.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه