مهر ۳, ۱۳۹۹

11 گیاه دارویی پایین آورنده قند خون

: 11 گیاه دارویی پایین آورنده قند خون

:  

این یادداشت، اشاره ای داره به بعضی از مهم ترین گیاهان دارویی با خواص کاهش دهندگی قند خون که گزارش های بالینی و آزمایشگاهی معتبر مبنی بر موثر بودن اونا هست و هم اینکه نگاهی می اندازد به گیاهان دارویی که در طب سنتی ایران در درمان مریضی دیابت تجویز می شن.

 

1- پیاز و سیر

 

پیاز هم یکی از قدیمی ترین گیاهان زراعی است که از هزاران سال قبل به عنوان طعم دهنده غذاها و هم اینکه دارو از اون استفاده می شه. ‏ترکیبات فعال گوگردی مانند آلیل پروپیل دی سولفید موجود در پیاز و اکسیدآلیل دی سولفید موجود در سیر نقش اصلی رو در کاهش قندخون دارن.

 

پیاز و سیر باعث افزایش اندازه انسولین در خون می شن. هر چقدر مصرف این مواد بیشتر باشه، قند خون بیشتر کاهش می یابد. مصرف قرص های سیر به اندازه 2400 میلی گرم در روز به مدت 3 ماه، قند خون رو به کوتاهی کاهش می دهد.

 

گیاهان دارویی به وسیله بیماران دیابتی تحت هیچ شرایطی نباید بدون نظر تیم پزشکی مصرف شن.

 

2- خیار تلخ

این میوه مثل کدوی زگیل داره و در نواحی گرمسیر مانند آمازون، آفریقای شرقی و آسیا رشد می کنه و در آمریکای جنوبی به عنوان غذا و دارو کشت می شه. میوه تازه اون به رنگ سبز است که با رسیدن به رنگ نارنجی- زرد تبدیل می شه.

 

تموم قسمت های این میوه بسیار تلخه. میوه خیار تلخ شامل ماده ای مثل انسولینه و مصرف روزانه حدود 60 گرم شیره این گیاه به کاهش کوتاه قندخون منجر می شه.

 

3- شنبلیله

این گیاه بومی ایرانه و در بیشتر نواحی ایران می روید و به عنوان سبزی خوراکی کاشته شده و مصرف می شه.

 

تجویز 15 تا 50 گرم پودر دانه شنبلیله خیسانده در آب موجب کاهش قندخون ناشتا و بعد از غذا می شه. پودر دانه شنبلیله علاوه بر کاهش کوتاه قندخون باعث کاهش چربی های خون هم می شه.

 

4- مشکی گیله

در ایران تنها یه گونه از قره قات وجود داره که اونم در جنگل های تالش و نواحی مرطوب رشد می کنه که در زبون محلی به اون مشکی گیله می می گن. میوه اونو می توان هم به صورت تازه و هم خشک شده مصرف کرد یا در جفت و جور شکلای جور واجور مرباها و دسرها استفاده کرد. برگ های این گیاه در طب سنتی در درمان مریضی دیابت استفاده می شه.

 

اثر ضددیابت یه بار مصرف عصاره این گیاه که اثری مشابه انسولین داره، تا چند هفته در بدن باقی می موند. هم اینکه این گیاه دارویی در پیشگیری از مشکلات بلندمدت دیابت مانند مشکلات قلبی- عروقی، عصبی، کلیوی و چشمی تا حدی موثره. عصاره اون به مقدار80 تا 160 میلی گرم 3 بار در روز واسه بیماران گرفتار به دیابت پیشنهاد می شه.

 

5- خار مریم

خار مریم اصالتا بومی منطقه مدیترانه است. این گیاه امروزه در سراسر نقاط دنیا از اروپا تا آسیا و از آفریقا تا آمریکای شمالی گسترده شده. این گیاه دارویی موجب افزایش حساسیت سلول ها به انسولین و کاهش قندخون می شه. ماده موثر اون سیلی مارین اسمشه که تجویز اون به مقدار 200 میلی گرم 3 بار در روز موجب کاهش کوتاه قندخون ناشتا و هموگلوبین HbA1C و چربی های خون می شه.

 

6- هندوانه ابوجهل

هندوانه ابوجهل یا خربزه روباه یکی از گیاهان دارویی واسه خونواده خیارها و کدوهاه. این گیاه بومی ایران بوده و در نواحی جنوبی کشور و مناطقی مانند جنوب استان خراسان یافت می شه. میوه این گیاه دارای گلوکوزید قابل تبلوری با طعم بسیارتلخ به نام کولوسنتینه. این گلوکوزید که به حالت متبلور و خالص به رنگ زرده، در آب به نسبت 20 درصد حل می شه و اگه هیدرولیز شه، گلوکز و ماده ای به نام کولوسنتتین می دهد.

 

در طب سنتی خیلی از کشورها از جمله ایران تجویز میوه این گیاه جهت کاهش قند خون متداوله. میوه این گیاه بسیار سمی است و مصرف مقدار زیاد اون باعث اسهال خونی و درآخر مرگ می شه.

 

تجویز مقدار 100 میلی گرم 3 بار در روز ماده موثر هندوانه ابوجهل به مدت 2 ماه در بیماران دیابتی نوع دوم، موجب کاهش کوتاه اندازه هموگلوبین HbA1C و قندخون ناشتا می شه. تجویز این مقدار به مدت 2 ماه در این بیماران بدون هیچ گونه مشکلات جانبی گوارشی، کبدی و کلیویه.

 

7- پسیلیوم یا اسفرزه

پسیلیوم یا اسفرزه، گیاهی از خونواده پلانتاجیناسه آ و یه داروی ملین گیاهی است که از راه جذب آب باعث حجیم شدن محتویات روده شده و با افزایش حرکات دودی شکل باعث تخلیه مدفوع می شه. مصرف پودر پسیلیوم به مقدار 10 گرم در روز و به مدت 8 هفته هموگلوبین HbA1C رو به کوتاهی کاهش می دهد.

 

8- عدس الملک

این گیاه بومی ایرانه و در طب سنتی جهت کاهش قندخون بیماران دیابتی تجویز می شه. با این حال مصرف روزانه پودر بذر گیاه به مقدار 1500 میلی گرم در روز به مدت 2 ماه اثر مفیدی بر قندخون نشون نداده و فعلا اطلاعات علمی کافی در مورد اثرات این گیاه در دسترس نیس.

 

9- چای سبز

خیلی از خواص چای سبز مربوط به ماده ای به نام کاتچینه که فعالیت آنتی اکسیدانی اون بسیار بالا هستش. مصرف روزانه 5/1 گرم پودر چای سبز خشک موجب کاهش کوتاه قندخون در بیماران دیابتی می شه. مقدار پیشنهاد شده واسه بیماران دیابتی مصرف 2 فنجون چای دم کرده در روزه.

 

10- دم کرده گزنه

ساقه این گیاه رو پرزها و تارهای مخروطی شکل پوشونده که در صورت لمس کردن ساقه به دست می چسبد و پوست رو می گزد و تولید خارش و سوزش می کنه و شاید به خاطر همین اونو گزنه نامیده ان. تخم اون نرم، ریز و تیره رنگ و مانند تخم کتانه. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ های تازه، ریشه، شیره و دانه اون هستش.

 

گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یه داروی کاهنده گلوکز خون معرفی شده. عصاره برگ گزنه می تونه یه نقش حفاظتی در برابر افزایش اندازه قندخون و تخریب سلول های پانکراس داشته باشه.

 

11 – کلپوره همدانی، مریم نخودی همدانی

به کار گیری این گیاه به طوری که در کتب دارویی قدیمی اومده به زمان های دور نسبت داده می شه. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده ان. عصاره این گیاه شامل مواد موثره زیره س. مصرف عصاره این گیاه به مقدار 125 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به مدت 6 هفته قندخون رو به کوتاهی کاهش می دهد.

 

حرف آخر

در کل، مصرف گیاهان دارویی به وسیله بیماران دیابتی تحت هیچ شرایطی نباید بدون نظر تیم پزشکی انجام شه. این گیاهان دارویی نباید جانشین داروهای ضددیابت یا انسولین در بیماران دیابتی شه چون که اول اینکه اثر این گیاهان بر کاهش قندخون خفیفه و دوم اینکه از فردی به فرد دیگه متفاوت بوده و سوم اینکه ممکنه با بقیه داروهای مورد استفاده بیماران تداخل داشته باشن. هم اینکه مشکلات و اثرات مصرف دراز مدت این گیاهان نامعلوم س. در حال حاضرهیچ گونه پیشنهاد ای علمی در مورد مصرف اونا وجود نداره.

 

 

.

منبع :