مهر ۳, ۱۳۹۹

13 توصیه درباه صرع کودکان

13 پیشنهاد درباه صرع کودکان

مریضی صرع، مریضی ترسناکیه که ممکنه هر لحظه از ساعات شبونه روز به فرد گرفتار حمله ور شه و اونو درگیر کنه. این مریضی حتی کودکان رو هم درگیر می کنه.

 

پیشنهادایی که به کودکان گرفتار به صرع و والدین اونا می شه شامل موارد زیره:

 

1- خیلی از کودکان گرفتار به صرع، زندگی طبیعی دارن و صرع کودک معنیش این نیس که اون از دید جسمی و یا ذهنی عقب تر از بقیه کودکان هم سن خوده، بلکه خیلی از کودکان صرعی وجود دارن که با آخر تلاش و هوش خود، به موفقیتای بزرگی دست پیدا کردن.

 

2- والدین باید به کودکان گرفتار به صرع خود بگن که به این مشکل، فقط به چشم یه مریضی نگاه کنن نه مشکل عضو. هیچ کسی، زندگی کامل و بدون مشکل نداره، بلکه همه در زندگی خود با مشکلاتی روبرو هستن. مهم اینه که بشه در کنار این مشکل، از زندگی لذت برد و با اراده اونو کنترل کرد.

 

3- صرع می تونه در هر سنی شروع شه، اما بیشتر افراد این مریضی رو در دوران کودکی خود تجربه می کنن.

 

4- باید به کودک خود توضیح بدیم که دلیل صرع هنوز به طور قطعی مشخص نشده و تنها عللی رو واسه اون حدس میزنن، از جمله وراثت، آسیب مغزی، تومور مغزی، ضربه به سر و عفونت.

 

5- به کودک گرفتار به صرع یاد بدین که موقع وقوع حملات صرع (تشنج)، چه کارایی رو بکنه. به اون بگید که به محض مشاهده هر گونه علامت شروع حمله صرع، هر گونه اجسام و اشیای خطرناک و نوک تیز رو از خود دور کنه. اگه براش مقدوره وسیله ای نرم مثل بالش رو زیر سرش بزاره و از وارد کردن هر گونه وسیله به داخل دهن خود جدا دوری کنه، چون بر اثر قفل شدن دهن در بین حمله صرع، امکان خرد شدن و شکستن دندانا هست.

به والدین عزیز پیشنهاد می شه اطلاعات خود رو درباره این مریضی و چگونگی برخورد با فردی که دچار حمله صرع شده رو بالا ببرن تا وقتی کودکشون سۆالی در مورد این مریضی از اونا می پرسد، به طور درست جواب بدن و یا وقتی کودکشون دچار حمله صرع می شه، بتونن اونو کنترل کنن

6- اگه بچتون به اندازه ای بزرگ شده که بتونه مطالعه کنه و از مطالب علمی و پزشکی سر در بیاره، مجلات و کتابا و سایتای مربوط به مریضی صرع رو در اختیار اون بذارین تا اطلاعات اونو در این مورد زیاد کنه. اگه کودک دبستانی دارین که گرفتار به صرعه، می تونین از کتابای سطح پایین تر استفاده کنین و یا از معلمان مدرسه بخواین که در بین تدریس، مطالبی رو در این مورد به اون آموزش بدن. هم اینکه می تونین کودک خود رو پیش دکتر متخصص مغز و اعصاب کودکان ببرین و از اون بخواین تا با زبون کودکانه، اطلاعات مناسبی رو در اختیار کودکتون بذاره.

 

7- والدین عزیز می تونن کودکانی که گرفتار به صرع هستن رو پیدا کنن و کودک خود رو پیش اونا ببرن. این کار دست کم دو فایده خیلی مهم داره؛ یکی اینکه کودک شما می فهمه که اون فقط به این مریضی گرفتار نیس و کودکان دیگری هم با این مریضی درگیرند. در نتیجه راحت تر می تونه با این قضیه کنار بیاد و اونو تحمل کنه. دوم اینکه می تونه اطلاعات مفیدی رو درباره این مریضی از اونا یاد بگیره و یا به اونا یاد دهد.

 

8- به والدین عزیز پیشنهاد می شه اطلاعات خود رو درباره این مریضی و چگونگی برخورد با فردی که دچار حمله صرع شده رو بالا ببرن تا وقتی کودکشون سۆالی در مورد این مریضی از اونا می پرسد، به طور درست جواب بدن و یا وقتی کودکشون دچار حمله صرع می شه، بتونن اونو کنترل کنن.

 

9- به والدین پیشنهاد می شه به بچه خود بگن که هر گونه سۆالی در این مورد براش اتفاق، از پدر و مادر خود سوال کنه و خجالت نکشد. لازمه این کار اینه که والدین رابطه بسیار محبت آمیز و دلسوزانه ای رو با بچه خود داشته باشن. رابطه ای دو طرفه و دوستانه که کودک هر گونه احساس نیاز خود رو بدون خجالت با اونا مطرح کنه.

 

10- به والدین پیشنهاد می شه هنگام ثبت نام فرزندشون در مدرسه، مریضی اونو به مدیر و ناظم و معلمان مدرسه بگن و آموزشای اولیه رو در مورد کنترل حمله صرع به اونا یاد بدن تا اونا هم آمادگیای لازم رو در مورد کنترل این حملات داشته باشن.

 

11- این باور غلط هست که هنگام حمله صرع (تشنج) باید جسمی رو در دهن فرد گذاشت تا مانع گاز گرفتن زبون شد. حال اینکه تجربه نشون داده این اتفاق بسیار نادره. گذاشتن جسم در دهن فرد به دلیل انقباض فک می تونه باعث شکستگی دندون شه، پس هیچوقت چیزی رو بین دندون فرد صرعی قرار ندین. بیشتر مواقع، تشنج بعد از یه دقیقه متوقف می شه، ولی اگه تشنج بیشتر از چند دقیقه زمان برد، باید فرد رو به بیمارستان رساند.

 

12- به کودک خودتون بگید تا فاصله وقتی شروع حمله صرع رو سبک سنگین کنه و به خاطر داشته باشه. این اندازه گیری به کودک کمک می کنه تا وقتی رو که باید خود رو به پیش دکتر برسونه رو محاسبه کنه.

 

13- به کودک خود یاد بدین تا از هر گونه آسیب رسوندن به خود در بین حمله دوری کنه و از هر گونه تماس با وسایل خطرناک دوری کنه.

 

حالا خوبیش اینه امروزه کنترل بیشتر شکلای جور واجور صرع شدنیه و با به کار گیری دارو می توان از بروز حمله جلوگیری کرد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت