مرداد ۱۷, ۱۳۹۹

15 توصیه به روزه دارانی که دارو مصرف می کنند | طب اسلامی

15 پیشنهاد به روزه دارانی که دارو مصرف می کنن

قطع یهویی بعضی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطرناکه. بیماران درباره قطع داروها و چگونگی استفاده اونا در ماه مبارک رمضان، با دکتر و یا داروساز خود مشورت کنه.

 

فرد گرفتار به مریضی که مجبور به مصرف دارو در این ماه هستش، قبل از هر چیز باید با دکتر معالج خود مشورت کنه.

 

دوران بارداری، شیردهی و بعضی از بیماریا مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماریای قلبی و عروقی، چربی خون، روده تحریک پذیر، یبوست، زخمای گوارشی (معده و اثنی عشر)، مشکلات کلیوی، بیماریای اعصاب و روان و آسم همه از شرایط جسمی هستن که فرد ملزمه قبل از مبادرت به روزه داری، با دکتر معالج خود در مورد روزه داری و هم اینکه چگونگی مصرف داروها مشورت کنه.

 

تاثیر خیلی از داروها، رابطه مستقیمی با مصرف به موقع اونا در زمان مشخص داره. بیماران هیچ وقت نباید بدون مشورت با داروساز یا دکتر معالج خود، مبادرت به قطع دارو، تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف اون کنن.

 

رعایت نکردن این اصول می تونه منتهی به نبود کارآیی دارو، نبود رسیدن به اثرات درمانی، بروز اثرات جانبی و شدید شدن مریضی شه.

 

مصرف خیلی از داروها رو میشه پس از مشورت با دکتر به زمان سحری یا افطار منتقل کرد. اگه فردی برخلاف دچار شدن به مریضی، پس از مشورت با دکتر معالج خود، مجاز به روزه گرفتن باشه، باید به نکات زیر توجه کنه:

 

1- قطع یهویی بعضی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطرناکه. مریض باید درباره قطع مصرف داروها و چگونگی به کار گیری اونا در ماه مبارک رمضان، با دکتر و یا داروساز خود مشورت کنه.

 

2- بیماران گرفتار به مریضی انسدادی ریوی (COPD) و صرع، در خطر تغییر دوز دارو در ایام روزه داری هستن. پزشکان علاوه بر اینکه باید به بیماران صرعی که با قطع دارو دچار برگشت حملات تشنجی می شن مشاوره دقیق بدن، باید به بیماران گرفتار به آسم که با قطع داروهای استنشاقی و افشانهای تنفسی دچار حملات آسمی می شن، پیشنهادای لازم رو ارائه بکنن.

 

3- تحقیقات به عمل اومده روی داروهای ضد فشارخون و ضد بستن خون نشون میده که روزه داری تاثیر خاصی بر تاثیر این داروها نداره. البته بعضی وقتا لازمه در مورد داروهای مدر (ادرار آور)، واسه جلوگیری از دست رفتن آب بدن، دکتر مبادرت به کاهش دوز این داروها در بیماران روزه دار بکنه.

از اونجا که مصرف کافی آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیتای به وجود اومده به وسیله اونا داره، لازمه دقت شه که در فاصله بین افطار تا سحر به اندازه کافی آب و مایعات به بدن روزه داران و به خصوص مریضایی که دارو مصرف می کنن، برسه

4- بعضی از داروهای ضد التهاب این توانایی رو دارن که دو بار در طول روز مصرف شن. مصرف این جور داروها رو میشه با مشورت دکتر و داروساز به زمان افطار یا سحر انداخت.

 

5- جهت درمان عفونت، دکتر معالج می تونه مبادرت به تجویز آنتی بیوتیک هایی بکنه که به جای چند بار مصرف درزمان روز، یه یا دو بار در روز مصرف شه.

 

6- بعضی از داروها هم به شکل آهسته رهش در بازار دارویی موجود هستن. در مورد این داروها بجای مصرف سه تا چهار بار در روز، دکتر می تونه داروی آهسته رهش که یه بار در روز تجویز می شه پیشنهاد کنه.

 

7- تغییر چگونگی مصرف بعضی از داروها (از شکل خوراکی به شکل پوستی) در این ایام هم بنا به تجویز دکتر ممکن هستش. در صورت وجود این شکل دارویی، بجای مصرف بعضی از داروهای خوراکی، دکتر معالج می تونه اونا رو به شکل زیست چسب (مثلا مخاط چسب تریامسینولون استوناید) تجویز کنه.

 

8- در مورد بیماران دیابتی، هرچند روزه داری واسه بعضی از مبتلایان به دیابت طبق تشخیص دکتر معالج می تونه به درد بخور باشه، ولی تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی تو یه سریای دیگه می تونه بسیار خطرناک باشه. بیماران دیابتی باید قبل از شروع ماه مبارک تحت بررسی پزشکی قرار گیرند. بیماران باید از نظر اندازه قند خون، فشار خون، چربی خون، بستن خون و بررسیای کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش گردند و بر این پایه رژیم غذایی و دارویی مختص هر مریض قبل از شروع ماه مبارک تعیین شه.

 

9- مریضایی که انسولین مصرف می کنن، قبل از مبادرت به روزه داری باید با دکتر معالج خود مشورت کنن. در همه بیماران دیابتی، تنظیم و کنترل مرتب قند خون، بسیار مهمن.

 

10- هم بیماران دیابتی و هم خونواده فرد دیابتی باید در مورد خطرات تهدیدکننده و مشکلات روزه داری مورد مشاوره قرار بگیرن. افراد فوق، در مورد علایم افزایش و کاهش قند خون، اندازه گیری قند خون، تنظیم وعده های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها در ماه مبارک رمضان باید آموزش لازم رو دریافت کنن. علاوه بر این لازمه روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل، به فرد همراه مریض آموزش داده شه.

 

11- اگه مریض از شرایط عمومی مناسبی واسه روزه داری بهره مند باشه، قاعدتا به کار گیری اشکال دارویی خاصی که داروها رو به صورت غیرخوراکی به بدن میرسونه، مشکلی ایجاد نمیکنه. بعضی از این اشکال دارویی عبارتند از: قطره های گوشی، بینی و چشم، کرما، پمادها و داروهایی که به صورت پلاستر (چسبای پوستی) مصرف می شن، شیافای مقعدی و واژینال، دهن شویه ها و اسپریای دارویی (مانند داروهای ضد آسم که در مورد این داروها نظر شرعی مراجع تقلید فرق داره)، قرصای زیرزبانی مانند نیتروگلیسیرین (که در مورد این داروها هم نظر شرعی مراجع تقلید فرق داره)، داروهای تزریقی عضلانی و زیرجلدی به شرط اینکه شامل ویتامینا و یا مواد مغذی نباشن (که در مورد داروهای تزریق وریدی هم مراجع تقلید نظرات متفاوتی دارن).

 

12- آدمایی که باید داروهای خود رو به طور روزانه (یه بار در روز) مصرف کنن، واسه ادامه درمان خود در زمان روزه داری با مشکل خاصی رو به رو نیستن. این بیماران می تونن زمان مصرف داروی خود رو در فاصله بین افطار تا سحر بذارن. اگه لازمه داروی خود رو با معده خالی مصرف کنن، بهترین زمان مصرف دارو واسه اونا یه ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطار هستش.

 

13- مریضایی که مجبور به مصرف روزی دو یا چند بار از داروها هستن، ممکنه پس از مشورت با دکتر معالج خود بتونن داروهای خود رو در فاصله بین افطار تا سحر استفاده کنن. این مورد واسه مریضایی که مجبور به مصرف داروها با دفعات بیشتر هستن تقریبا امکان نداره و مثل این افراد بهتره از روزه داری صرف نظر کنن. در مواردی خاص ممکنه دکتر معالج قادر باشه با جایگزینی داروهای این بیماران با شکلای جور واجور طولانی اثر اونا و یا تعویض دارو با یه داروی مشابه با نیمه عمر طولانی تر، امکان روزه داری رو واسه این گروه از بیماران هم جفت و جور کنه.در این موارد فقط نظر دکتر دکتر تعیین کننده س.

 

14- از اونجا که به هم خوردن عادات غذایی در ایام ماه مبارک رمضان باعث بروز تغییراتی در روندهای فیزیولوژیک و متابولیک بدن و در نتیجه ایجاد تغییرات در اندازه و سرعت متابولیسم و دفع داروها می شه، لازمه علایم حیاتی مربوط به کنترل مریضی با دقت بیشتر و در فواصل کوتاه تری کنترل شه.

 

15- از اونجا که مصرف کافی آب و مایعات نقش بسیار مهمی در دفع داروها و متابولیتای به وجود اومده به وسیله اونا داره، لازمه دقت شه که در فاصله بین افطار تا سحر به اندازه کافی آب و مایعات به بدن روزه داران و به خصوص مریضایی که دارو مصرف می کنن، برسه.

 

این اقدام ضمن تامین نیاز بدن روزه داران به مایعات، به خصوص در وقتی که ماه مبارک رمضان در فصل گرما قرار داره، شرایط لازم رو واسه دفع مناسب داروها و متابولیتای اونا از بدن جفت و جور می کنه.

 

مریضایی که علاقمند به باخبر شدن از جنبه های شرعی این موضوع هستن، باید از روش تماس با دفاتر مراجع تقلید خود کسب اطلاع کنن.

 

مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور با شماره تلفن 1490 پاسخگوی سئوالات دارویی و مسمومیته.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net