مهر ۳, ۱۳۹۹

15 نکته درباره ویتامین C | تغذیه سالم

ویتامین C در گروه ویتامینا قرار داره و به شکل قرصای 100 و 250 میلی گرمی و قرص جوشان 1000 میلی گرمی، پودر 500 میلی گرمی و آمپول 500 میلی گرمی در داروخونهای کشور هست. اما قرص جوشان اون مخصوصا در فصول سرد سال طرفدار بیشتری پیدا می کنه.

ویتامین C، ویتامین محلول در آبه که از اجزای لازم واسه ساخت و نگهداری کلاژن و بافت محیطی بین سلولیه. مصرف این دارو دلیل تقویت دستگاه ایمنی و افزایش سرعت بهبود زخم می شه، هم اینکه از تشکیل نیتروزآمینا و نیتروز اورهای سرطان زا جلوگیری می کنه.

موارد مصرف ویتامین C در پیشگیری و درمان مریضی اسکوروی، کمک به درمان سوختگی های شدید، بهبود شکستگی یا زخم مریضیای مزمنه.

اندازه مصرف این دارو براساس نوع مریضی تعیین می شه. به طور مثال، در درمان مریضی اسکوروی روزانه 100 میلی گرم تا 2 گرم از راه خوراکی یا تزریقی مصرف می شه یا در سوختگیای شدید روزانه 200 تا 500 میلی گرم به وسیله پزشکان پیشنهاد می شه.

اسیداسکوربیک هم مانند داروهای دیگه عوارضی از خود نشون می دهد که بیشتر دستگاه عصبی، پوست، گوارش و ادراری رو درگیر می کنه. شایع ترین این علایم شامل سرگیجه، درد در محل  تزریق، اسهال ، سوزش سردل ، افزایش دفع ادرار یا تخریب دندون ها با مصرف دراز مدت قرصای جویدنیه.

افراد دچار کمبود آنزیم G6PD* باید از مصرف زیاد این دارو بپرهیزند، چون احتمال بروز کم خونی در این افراد با مصرف اسیداسکوربیک هست.

ویتامین C تزریقی در برابر نور کم کم تیره می شه، اما تغییر رنگ جزیی تأثیری در اثر درمانی اون نداره.

ویتامین C تزریقی رو می توان به صورت رقیق شده یا رقیق نشده استفاده کرد.

از محلول خوراکی ویتامین C می توان همراه غذا استفاده کرد.

قرصای جوشان این ویتامین رو باید تو یه لیوان آب حل و بدون این دست اون دست کردن مصرف کرد.

ویتامین C رو در ظروف غیرفلزی مقاوم در برابر هوا، دور از گرما و نور خورشید در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنین.

مصرف زیاد این دارو در دوران بارداری پیشنهاد نمی شه. هم اینکه سیگاریا و آدمایی که قرص ضد بارداری مصرف می کنن، نیاز به مصرف ویتامین بیشتری به صورت مکمل دارن.

درباره این ویتامین، مهم ترین پیشنهاد ای که به خونواده ها گفته می شه، اینه که واسه تأمین ویتامین C نیاز به منابع غذایی طبیعی توجه بیشتری نشون بدن تا دارو.

ویتامین C می تونه دلیل افزایش توان جذب آهن شه.

*پی نوشت:

مشکل آنزیم گلوکز 6 فسفات دی هیدروژناز (G6PD) شایع ترین مشکل آنزیمیه که در آدم به ارث می رسه و وابسته به کروموزم Xه. کمبود فعالیت این آنزیم باعث مریضی فاویسم می شه که همولیز زیاد و شدید به وجود اومده به وسیله مواد اکسیدان موجود در باقلا هستش.

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه