ویروس کرونا: ۵ نکته که باید بدانیم

ویروس کرونا: ۵ نکته که باید بدانیمحق نشر عکسGETTY IMAGES

اطلاعات نادرست و شایعات در مورد خطر ویروس کرونا در همه‌جاپخش شده است. در اینجا درستی چند مورد از آنها را بررسی می‌کنیم.

استفاده از ماسک فایده‌ای ندارد

حتماً دیده‌اید که افرادی شروع به استفاده از ماسک کرده‌اند، اما شواهد نشان می‌دهد که استفاده از ماسک تأثیر چندانی ندارد.

یکی از دلایل این است که ماسک‌ها معمولاً اطراف‌شان باز است و چشم‌ها را هم نمی‌پوشانند و برای مدت طولانی هم نمی‌توان آنها را روی صورت داشت. اگر هم قرار باشد که اثر محافظتی داشته باشند، ماسک‌های صورت را باید به طور مرتب عوض کرد (چون بر اثر عرق‌کردن مرطوب می‌شوند).

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید برای محافظت از خودتان مهم این است که:

 • وقتی عطسه و سرفه می‌کنید، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال یا آرنج خود بگیرید
 • فوری دستمال را در سطل زبالهٔ دربسته بیاندازید
 • دست‌های خود را به طور مرتب با صابون و مواد بهداشتی بشویید
 • از افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند (حداقل یک متر) فاصله بگیرید

خودتان را با این کارها اذیت نکنید:

 • خوردن سیر
 • غرغره کردن دهان‌شویه
 • شستشوی بینی با محلول نمک
 • مالیدن روغن کنجد اطراف بینی

سازمان بهداشت جهانی اضافه می‌کند که هیچ‌کدام از این کارها برای محافظت در برابر این ویروس جدید کارساز نیست.

سگ‌ها و گربه‌ها ناقل این ویروس نیستندحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionسگ‌ها و گربه‌ها ناقل این ویروس نیستند

این ویروس از طریق حیوانات منتقل نمی‌شود

بنا به نظر سازمان بهداشت جهانی، هیچ شواهدی مبنی بر اینکه سگ‌ها و گربه‌ها ناقل ویروس جدید کرونا باشند، وجود ندارد.

این نکته به معنای آن نیست که نباید پس از هر بار تماس با آنها دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

حتی حیوانات خانگی دوست‌داشتنی هم می‌توانند ناقل ای‌کُلی یا اشریشیا کُلی و سالمونلا باشند، اینها میکروب‌هایی است که می‌تواند از حیوانات خانگی به انسان منتقل شود.

گمان بر این است که ویروس کرونای جدید (که هنوز نام‌گذاری نشده) در بازار فروش حیوانات زنده در شهر ووهان چین پیدا شده و منشأ آن احتمالاً حیوانات وحشی بوده است.

ویروس، پیش از انتقال به انسان ممکن است بدون اینکه متوجه شویم در میان جانوران شیوع پیدا کرده باشد. ویروس‌های دیگری مثل آنفلوانزای مرغی، اِبولا و سارس هم همینطور گسترش پیدا کردند.

و این به معنای آن نیست که جانوران به طور کلی خطرناک یا ناقل بیماری هستند.

این مطالب را هم حتما بخوانید :

ویروس کرونا: اطلاعات غلط درباره ویروس به سرعت پخش می‌شود

واکسن ویروس کرونا کی ساخته خواهد شد؟

منبع

این ویروس جدید به خانوادهٔ کرونا‌ویروس تعلق دارد که شامل ویروس سرماخوردگی معمولی، سارس و مِرس (بیماری تنفسی خاور‌میانه) هم می‌شود.حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionاین ویروس جدید به خانوادهٔ کرونا‌ویروس تعلق دارد که شامل ویروس سرماخوردگی معمولی، سارس و مِرس (بیماری تنفسی خاور‌میانه) هم می‌شود.

به ندرت “کشنده” است

یک مقام ارشد نظام خدمات درمانی بریتانیا می‌گوید بیشتر افراد نشانه‌‌های خفیفی از بیماری (سرفه و تب) نشان می‌دهند و خوب می‌شوند.

هر چند این ویروس ممکن است افرادی را به شدت بیمار کند (التهاب ریه و مشکلات تنفسی) و باعث مرگ تعدادی هم (با بیماری‌های شدید ریوی) در چین شده است.

نباید فراموش کنیم که سرماخوردگی معمولی که هر سال زمستان همه‌گیر می‌شود هم باعث مرگ افراد می‌شود. هر سال به طور متوسط ۶۰۰ نفر بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به سرماخوردگی در بریتانیا می‌میرند.

پروفسورجاناتان بال از دانشگاه ناتینگهام می‌گوید:”خطر همه‌گیری آن در مقایسه با سرماخوردگی فصلی و با توجه به پیشگیری‌ها و اقدامات احتیاطی در بریتانیا، بسیار کم است”.

او توصیه می‌کند تا به دقت بهداشت فردی را رعایت کنیم تا از سرماخوردگی و ویروس کرونا در امان بمانیم.

دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی‌دانند که این ویروس جدید چگونه منتشر می‌شود.

پروفسور بال می‌گوید: ” به احتمال زیاد ذرات بسیار ریزی در سرفه و تنفس فرد بیمار ناقل بیماری است”. از این رو قرنطینه یا جدا کردن افرادی که از ووهان چین آمده‌اند، خطر همه‌گیری این بیماری را کمتر می‌کند.

مقامات بهداشت بریتانیا هنوز توصیه می‌کنند که واکسن سرماخوردگی می‌تواند مفید باشد.

ولی دارویی ندارد

هیچ دارو یا واکسن خاصی برای این ویروس جدید وجود ندارد و آنتی‌بیوتیک‌ها هم بر آن اثر ندارند (آنها فقط بر باکتری‌ها اثر دارند).

روش‌هایی برای درمان وجود دارد اما بیشتر افراد خودشان خوب می‌شوند.

پژوهشگران در تلاش برای ساختن واکسن هستند اما این واکسن ابتدا باید آزمایش‌ شود و مدتی طول خواهد کشید تا آماده و تولید شود.

افراد پیر و کسانی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند تنگی‌نفس یا آسم، بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت هستند بیش از دیگران در برابر این ویروس جدید آسیب‌پذیرند.

گرچه هر فردی در هر سنی ممکن است به آن دچار شود و تعداد مبتلایان به این ویروس هر روز در چین بیشتر می‌شود اما درصد کمی از افراد به دلیل ابتلا به آن می‌میرند.

خوردن غذای چینی باعث بیماری نمی‌شودحق نشر عکسGETTY IMAGES

خوردن غذای چینی باعث بیماری نمی‌شود

با وجود فضای ترس و هراسی که بر شبکه‌های اجتماعی حاکم شده است، احتیاجی نیست از خوردن غذای رستوران محل پرهیز کنید و غذای چینی نخورید و آبجو را از فروشگاه‌های دیگری بخرید.

سازمان بهداشت جهانی همچنین اعلام کرد که دریافت نامه و بسته‌های پستی از چین هیچ خطری ندارد.

این ویروس نمی‌تواند به مدت طولانی بر چنان سطوحی باقی بماند و این موضوع شامل فنجان‌ها و دستگیره‌ٔ درها هم می‌شود.

بنا بر توصیهٔ ادارهٔ بهداشت عمومی انگلستان، برای ابتلا به این بیماری باید در تماس مستقیم با فرد بیمار و در فاصلهٔ دو متری او به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر قرار داشته باشید تا خطری شما را تهدید کند.

افرادی که در هفته‌های اخیر از شهر ووهان و استان هوبی چین بازگشته باشند، بیشترین خطر ابتلا به این ویروس را دارند.

بیشتر این افراد تحت نظر قرار گرفته‌اند و با انجام آزمایش مشخص شد که آلوده به ویروس نیستند.

یکی از صحنه‌هایی که دیدن آن هنگام اپیدمی بیماری‌های ویروسی برایمان آشناست، افرادی است که ماسک به صورت دارند. استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس روشی معمول در بسیاری از کشورهاست، از جمله در جریان شیوع اخیر ویروس کورونا در چین.

در نقاط کشورهای مختلف مردم از ماسک صورت هنگام آلودگی هوا هم استفاده می کنند. به عنوان نمونه در سال های گذشته به علت آلودگی شدید هوای دهلی نو، دولت هند هزاران ماسک مجانی از نوع ان ۹۵ ( N95 ) درجه یک در میان کارکنان شهرداری و گروه های آسیب پذیر توزیع کرده است.

این نوع ماسک در ایران هم فروخته و استفاده می شود. سایت “گوگل ترندز” که میزان محبوبیت جست و جوی کلید واژه ها را نشان می دهد، حاکی است که شمار بیشتری از ایرانیان طی روزهای گذشته به دنبال این نوع ماسک بوده اند. ولی پرسش اینجاست آیا واقعا پوشیدن ماسک در انتقال بیماری تأثیری دارد؟

ویروس شناسان اعتقادی به موثر بودن ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس های هوازی ندارند.

با این حال شواهدی موجود است که نشان می دهد ماسک صورت می تواند به پیشگیری از انتقال ویروس از دست به دهان کمک کند.

استفاده از ماسک های جراحی برای نخستین بار در قرن ۱۸ میلادی در بیمارستان ها آغاز شد ولی تا سال ۱۹۱۹ و اپیدمی آنفلوآنزای اسپانیایی در میان مردم معمول نبود.

دکتر “دیوید کارینگتون” استاد دانشگاه لندن، به بی‌بی‌سی می گوید “استفاده مرتب از ماسک صورت توسط مردم راه موثری برای جلوگیری از انتقال ویروس و باکتری های موجود در هوا نیست.” راه انتقال “بیشتر ویروس‌ها” از هواست. علت موثر نبودن ماسک این است که آنها معمولا شُل هستند، فیلتر هوا ندارند و با پوشیدن آنها، چشم ها همچنان در معرض هوا قرار می گیرند.

A crowd wearing surgical masks in Chinaحق نشر عکسGETTY IMAGES

البته پوشیدن ماسک می‌تواند خطر انتقال ویروس از خطر “پخش شدن” از طریق عطسه یا سرفه را کاهش دهد و نوعی محافظت در مقابل انتقال دست به دهان فراهم آورد.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نشان می دهد که افراد حدود ۲۳ بار در ساعت صورت خود را با دست لمس می کنند.

به گفته “جاناتان بال” استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام، “در پژوهشی که تحت شرایط کنترل شده در بیمارستان انجام شد، ماسک صورت در جلوگیری از انتقال آنفلوآنزا خوب عمل کرد.”

“هر چند وقتی به تحقیقات مربوط به استفاده از ماسک توسط عموم نگاه کنیم، می بینیم که نتایج متفاوت است. نگهداشتن ماسک روی صورت برای مدت طولانی مشکل است.”

به اعتقاد دکتر “کانر بامفورد” از “موسسه پزشکی تجربی ولکام-ولفسون” رعایت چند اصول ساده بهداشتی بسیار موثرتر است. “پوشاندن دهان هنگام عطسه، شستن دست‌ها و عدم تماس دست شسته نشده با دهان می‌تواند خطر انتقال ویروس‌های تنفسی را کاهش دهد.”

در وبسایت سازمان خدمات درمانی بریتانیا آمده است ک بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا نشدن به بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوانزا اینهاست:

 • شستن مرتب دست ها با آب گرم و صابون
 • عدم تماس دست با چشم ها و بینی تا حد ممکن
 • داشتن سبک زندگی سالم