مهر ۳, ۱۳۹۹

4 خاصیت بی نظیر آویشن | طب ایرانی

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

در طب سنتی از آویشن واسه درمان مشکلات تنفسی مانند سرفه استفاده می شه

 

هزاران ساله که مردم از فایده های درمانی آویشن استفاده می کنن. این گیاه معطر پرخاصیت با برونشیت، پلاک دندون، التهاب پوستی، ریزش مو و چیزای دیگه ای به جز اینا مقابله می کنه. در این مطلب شما رو با خواص اعجاب انگیز این گیاه به درد بخور آشنا می کنیم.
آویشن واسه درمان سرفه
در طب سنتی از آویشن واسه درمان مشکلات تنفسی مانند سرفه استفاده می شه. علاوه بر این، از آویشن واسه مقابله با برونشیت هم استفاده می شه.
یافته های پژوهشای زیاد نشون داده که به کار گیری این گیاه به همراه مواد طبیعی دیگه واسه مقابله با مشکلات و بیماریای تنفسی موثره. البته منظور از این حرف، مبادرت به خوددرمانی نیس. شما در هر حال نیاز به نظر یه دکتر متخصص دارین.
الان پژوهشی روی بیشتر از هفت هزار مریض گرفتار به برونشیت داره انجام میشه و محققان تاثیر شربت آویشن و ریشه پامچال یا پریمولا رو روی این افراد بررسی می کنن.
یافته های بررسیا نشون میده که این شربت کم و بیش به اندازه دو داروی ان-آستیل سیستئین و آمبروکسول در روان کردن ترشحات برونشیت موثره.
یافته های بررسیای دیگه هم نشون داده که شربت جفت و جور شده از عصاره آویشن و عصاره برگ گیاه پیچک هم تاثیر زیادی در آرامش سرفه داره.
روش استفاده
واسه آرامش سرفه های خود بهتره بخور بدین. واسه این کار، دو قاشق غذاخوری آویشن رو تو یه پیاله آب جوش بریزین.
روی سرتون یه هوله یا پارچه بندازین و به آرومی بخار به وجود اومده به وسیله آویشن رو تنفس کنین.
چند دقیقه بخور با آویشن کافیه تا مخاط بینی و حلق روان و تمیز شه.
 
آویشن واسه آرامش التهابای پوستی
آویشن واسه درمان زخم ها و بعضی از بیماریای پوستی جزئی کارسازه، به خاطر اینکه شامل مواد ضدعفونی کننده است.
این گیاه شامل ضد قارچی و ضدمیکروبی هم هستش. علاوه بر این ترکیبات این گیاه مانع از فعالیتای التهابی در پوست می شه. در نتیجه التهاب، درد، ورم و چیزای دیگه ای به جز اینا کم میشه.
 
روش استفاده
می تونین از این گیاه به عنوان کمپرس استفاده کنین. واسه این کار پنج گرم آویشن خشک رو در صد میلی لیتر آب جوش ریخته و به مدت ده دقیقه دم کنین.
بعد واسه آرامش التهابای جزئی پوست، اونو به صورت کمپرس روی مناطق مورد نظر بذارین.  

 آویشن واسه درمان زخما و بعضی از بیماریای پوستی خوبه

    

آویشن واسه مقابله با ریزش موها
آویشن نقش مهمی در مقابله با آلوپسی (طاسی) داره. بدیش اینه این تاثیر فقط روی آلوپسی آره آتا یا ریزش موی منطقه ایه و آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردونه)، آلوپسی بعد از یائسگی مکانیسمی جداگونه دارن.
با وجود اینکه بررسیای زیادی در این باره انجام نشده، اما یافته های بعضی از پژوهشا نشون میده که آویشن تاثیر مثبتی روی رویش دوباره موها داره.
در یکی از این پژوهشا، 86 فرد گرفتار به آلوپسی منطقه ای به مدت هفت ماه بررسی شدن. بعضیا از این آدما به موهاشون روغن دارونما (روغنی که خاصیتی نداشته) زدن و یه گروه دیگه ترکیب عصاره های روغنی آویشن، اسطوخودوس و چوب سدر رو استفاده کردن.
در آخر بررسیا، محققان در 44 درصد گروهی که از ترکیب عصاره های روغنی استفاده کردن، رویش دوباره موها رو دیدن. پس انگار نیاز به بررسیای تکمیلی بیشتری در این مورد هست.
 
روش استفاده
پیشنهاد می کنیم دو قطره از عصاره روغنی گیاه آویشن رو داخل شامپوی روزانه خود بریزین. می تونین از این عصاره های روغنی واسه ماساژ پوست سر هم استفاده کنین.
واسه این کار شش قطره عصاره روغنی اسطوخودوس و شش قطره عصاره روغنی آویشن رو در صد میلی لیتر روغن بادام چکانده و مخلوط کنین.
قبل از رفتن به حموم این روغن رو به کف سرتون بمالید و بیست دقیقه صبر کنین. در آخر موها رو با شامپوی معمولی خود بشورید.

 آویشن واسه مقابله با پوسیدگی دندون خوبه

   

آویشن واسه مقابله با پلاک دندون
پلاک دندون همون جرمای نرم و چسبناک دندانه. این جرم شامل باکتریای مضر بوده و می تونه دلیلی واسه بروز بیماریای لثه و پوسیدگی دندون باشه.
اگه از همون اول با این جرمای نرم مقابله نکنین، به مرور تبدیل به جرمای سختی شده و شما رو به زحمت میندازن.
آویشن شامل ترکیبی به نام تیمولهه که تاثیر مثبتی در مقابله با پوسیدگی دندون و بعضی از باکتریای مریضی زای دهن مانند «ژنژیوالیس پورفیروموناس» داره.
تیمول جزو ترکیبات موثر بعضی دهانشویهای ضدعفونی کننده س که با جرمای دندانی مقابله می کنن.

 

روش استفاده
واسه این کار می تونین از آویشن به عنوان دهانشویه استفاده کنین. پنج گرم گیاه خشک آویشن رو در صد میلی لیتر آب جوش و به مدت ده دقیقه دم کنین.
بعد این محلول رو خنک کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کنین.
دهانشویه ای که جفت و جور کردین بدون الکل بوده و می تونین با خیال راحت روزانه دو تا سه مرتبه با اون دهنتون رو شسته و ضدعفونی کنین.

 

 

 

.

منبع :